Gemeente scherpt WMO-regels aan 2 zeeland 74,5 Na vakantie een soa rijker zaterdag Feestje De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 22 september 2012 door Maikel Harte procent van de Nederlandse gemeenten hanteert een inkomens grens in de WMO-verordening. Het zal je toch gebeuren dat je als vader ziet dat je dochter oproept tot een feestje bij haar thuis omdat ze zestien wordt, en je dan moet constateren dat dui zenden jongeren zeggen té zullen komen. Hét overkwam een vader in Haren van de week. Je kunt dan niet veel anders dan net als hij de media opzoeken en oproe pen om niet te komen, maar of dat helpt? We weten allemaal hoe het werkt bij kinderen. Als je iets verbiedt dan gaan ze het juist doen. Gelukkig krijgt deze man steun van de gemeente Haren. Zijn straat wordt vandaag afgeslo ten en jongeren worden geweerd van het station. Jeetje, wat zo'n op roep kan doen. Op sommige eve nementen die volop reclame ma ken en waar bekende artiesten op treden komt niemand af, en bij zijn oproep loopt het storm. Ik ben benieuwd hoe deze vader vanavond op zijn bank zit. Ik zit gelukkig met mijn kindertjes in een schone pyjama aan een bakje thee met een koekje voor de tele visie. 'Sterren springen' was de COLOFON ISËWMMÊÊÈM PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 laatste tijd hun favoriete program ma, een wonderlijk programma waarin bekende Nederlanders zich aan schoonspringen in een zwembad wagen. Omdat mijn meiden fan zijn van de deelne mende zanger Ralph, kijk ik mee. En met mijn dochter die drie werd van de week, hadden we nog gewoon een verjaardag met een prinsessentaart, roze ballon nen en een pop als cadeau. Maar ik weet het, kleine kinderen wor den groot en dan zal ik één ding zeker doen: ik houd hun facebook- pagina in de gaten. Ik moet er so wieso nog niet aan denken dat er op mijn vrije zaterdag vond van die opgeschoten gasten op mijn bank komen zitten, mijn bier op drinken, mijn koelkast plunderen en waarschijnlijk ook nog eens hun handen niet thuis kunnen houden. Ik zeg wel eens geksche rend dat ik tegen de tijd dat mijn meiden zestien zijn, ik mijn jacht vergunning ga halen en die gas ten m'n hof afschiet. Best kans dus dat mijn dochters over een jaar of dertien naar 'Jongens Sprin gen' moeten kijken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Burgers die een scootmobiel of traplift nodig hebben, moeten die in driekwart van de gemeen ten zelf betalen als ze boven een bepaalde inkomensgrens zit ten. Dat is strijdig met de wet. Nog eens 72 gemeenten vragen ten onrechte eigen bijdragen. door Frouke Tamsma en René Schrier Gemeenten voeren de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO) naar eigen inzicht uit, en ten minste driekwart overtreedt daar bij de wet. Tot die conclusie komt Stichting De Ombudsman na on derzoek in april en juli onder alle Nederlandse gemeenten. Sinds 2007 leveren gemeenten, en niet langer het Rijk, een deel van de langdurige zorg. Het gaat om huishoudelijke hulp, vervoersvoor zieningen (regiotaxi, scootmobiel, driewielfiets), hulpmiddelen (rol stoel) en woningaanpassingen (traplift). De gedachte is dat op lo kaal niveau meer maatwerk kan worden geleverd. Driekwart van de gemeenten blijkt hierbij inkomensgrenzen te hanteren, hoewel dit verboden is. Wanneer het inkomen boven een bepaalde grens uitkomt - meestal anderhalf keer de bijstand - ko men inwoners van deze gemeen ten niet meer in aanmerking voor een vergoeding, ook al mag dit niet van de hoogste bestuursrech ter. Gemeenten mogen een (inko mensafhankelijke) eigen bijdrage vragen, maar 72 gemeenten bereke nen daarnaast een zogenoemde be- sparingsbijdrage, en dat mag niet. Ze redeneren dat iemand die bij voorbeeld een scootmobiel aan schaft, straks dus geen fiets meer nodig heeft. Daarmee spaart deze burger geld uit en de gemeenten vinden dat hun dit toekomt. Uit het onderzoek van de Stichting De Ombudsman blijkt dat in Zeeland niet voorkomt. Volgens directeur Carolien Piet- jouw zijn de onterecht gehanteer de inkomensgrenzen en eigen bij dragen een verkapte bezuiniging van gemeenten. „We willen een signaal afgeven aan mensen die hiermee te maken krijgen: let op, dit mag niet. Gemeenten dienen zich aan de wet te houden." Soms worden mensen al bij het WMO-loket geweigerd voor een voorziening. „Dat gebeurt dan na een eerste gesprek, die mensen hebben nog geen formulier kun nen invullen." Kwalijk, vindt Piet- jouw, want zonder beslissing op papier wordt het erg lastig be zwaar maken. Die ervaring bestaat bij de werk groep gehandicapten Walcheren ook. Een woordvoerster: „Het komt voor dat mensen aan de ba lie al afgepoeierd worden. Dan heb ben ze nog geen formulier inge vuld. Als een aanvraag niet wordt gehonoreerd dan moet dat met re denen omkleed beargumenteerd worden. Maar als het al niet eens tot een aanraag komt. Nee, we heb ben wel de indruk dat er tegen woordig strenger gekeken wordt." Stichting De Ombudsman advi seert burgers die willen weten hoe het bij hen zit om contact op te ne men met hun gemeente. „Die zijn verplicht openheid van zaken te geven. Al hebben wij ook gemerkt dat je soms lang moet zoeken voor je de juiste informatie hebt." De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) laat weten dat het feit dat gemeenten de regels ver keerd toepassen, niet wil zeggen dat ze hun beleid niet hebben aan gepast „Wij hebben hier in janua ri al bij gemeenten over aan de bel getrokken", zegt een woordvoer ster. „We gaan er ook van uit dat ze met de noodzakelijke wijzigingen bezig zijn. Maar er kan enige tijd overheen gaan voor alles is doorge voerd." Ook onderzoek Scoop Iedere gemeente mag zelf bepalen hoe de WMO uitgevoerd wordt. Hierdoor kunnen er inderdaad ver schillen ontstaan tussen gemeen ten. Volgens het onderzoek van de stichting Ombudsman zijn er in Zeeland 8 gemeenten die een inko mensgrens in de verordening heb ben en 5 niet. In 10 gemeenten wordt een eigen bijdrage gevraagd en in 3 niet. Het Zeeuwse instituut voor sociaal culturele ontwikkeling Scoop heeft ook een onderzoek gedaan naar de wmo in Zeeland: www.scoop- zld.nl/projecten/bekijk/WMO-mo- nitor Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat orgwuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere mlormatle aan MIDDELBURG - Jongeren die tijdens hun vakantie onbeschermd seks hebben gehad, hoeven niet lang met twijfels rond te lopen. De GGD Zeeland organiseert op don derdag 27 september een speciaal inloopspreekuur voor jongeren tot en met 25 jaar. Hier kunnen zij gra tis, anoniem en zonder afspraak te recht voor een soa-test. Zon, alcohol en het ultieme vakan tiegevoel zijn factoren die de kans op onbeschermde seks vergroten. Jongeren worden verliefd en staan dan ook sneller open voor nieuwe ervaringen. Een condoom is vaak niet bij de hand, waardoor veel jongeren een soa als souvenir mee naar huis nemen. In 2012 zijn tot nu toe zo'n zeshonderd mensen getest op soa's, circa 15 procent van deze groep had ook echt een soa. Voor de GGD Zeeland is dit re den genoeg om kort na de vakan tieperiode een laagdrempelig in loopspreekuur voor jongeren te or ganiseren. Om de testen zo goed mogelijk af te kunnen nemen, is het belangrijk dat er minstens an derhalve week tussen het onveilige vrijen en het onderzoek zit. Na een week krijgen de jongeren via een sms-bericht te horen of ze een soa hebben opgelopen of niet. Als er daadwerkelijk een soa gevonden is, neemt de GGD contact op om een afspraak te maken voor een be handeling. Behalve voor een soa-test, kunnen jongeren ook met al hun vragen over seks, te recht op het Sense-spreekuur van de GGD Zeeland. De WMO is voor sommige mensen een regelrechte barrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2