Shoppen met gesloten beurzen consument 129 koopwaar Zoetwatervis met diploma zaterdag 22 september 2012 Kleding, boeken, planten, zelfs een pony met voertuig. Echt alles kan worden geruild. Het intieme circuit waar zaken van eigenaar wisselen zonder dat er geld aan te pas komt, neemt sterk in populariteit toe. door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens Twee stoere broeken voor Simon (3), sweat vest, leuke regenlaarsjes, een stapel shirts en ondergoed. Dat was de score van Ellen na het koffie- en ruilochtendje bij haar vriendin. Er waren nog wat vrouwen, allemaal om kinderkle ding te ruilen. Ellen: „We begonnen hier vo rig jaar mee, omdat het zo jammer is dat kinderkleding maar kort wordt gedragen. Ik had een enorme berg babykleren, in va- cuümzakken op zolder. Sommige stukken waren amper gedragen. Weggooien of aan een tweedehandswinkeltje verkopen, voel de niet goed. Er zaten ook kraamcadeautjes bij. Dat je in je vriendenkring kleren ruilt voor stukken in een grotere maat, speelgoed of iets anders, vind ik leuker." Ellens verhaal staat niet op zichzelf In intie me kring wordt steeds vaker geruild. Speel goed (op uitgekeken), autostoeltjes (te klein), fietsen, rugdragers, kinderwagens: al les voor kinderen wordt slechts tijdelijk ge bruikt en leent zich prima voor een ruilsys- teem. En ruilen geeft extra voldoening als gunnen er deel van uitmaakt, zegt Ellen. „Het is superleuk te zien dat de kleding met plezier wordt gedragen." De handel beperkt zich niet tot speelgoed en kinderkleren, ook vrouwenkleding is po pulair. Oud-collega's Elisabeth en Christel zien elkaar weinig, maar maken wel altijd de afspraak kleding mee te nemen. „We hebben dezelfde maat en smaak. Vlak voor onze afspraak gaan we kritisch door de kas ten, beslissen we wat weg mag. In een zak proppen met bestemming onbekend, is niet leuk. Daar doe ik alleen dingen in waarvan ik weet dat Christel ze niets vindt. Soms is er een miskoop, een mooi jasje dat om een of andere reden niet wordt gedragen. Met tuniekjes, blouses en accessoires maken we elkaar ook blij. We kunnen eerlijk zeggen wanneer iets niet in de smaak valt. Naar waarde kijken we niet, we gunnen elkaar wat. We gaan altijd weg met een blij gevoel, ruilen voegt iets toe aan onze vriendschap." Ook op leesgebied wordt er fanatiek gescho ven met waar. Gerda deed onlangs haar complete collectie thrillers van de hand. Eén keer gelezen, niet interessant genoeg om nog eens te doen. Binnen haar service club bleken twee leden belangstelling te heb ben voor de serie. In ruil voor haar inbreng mocht Gerda bij een van hen boeken over tuinaanleg ophalen, met de ander werd afge sproken boekenbonnen (die er toch nog la gen) als ruilmiddel in te zetten. „Ik ben blij. Ruimte in mijn boekenkast, inspiratie voor onze nieuwe tuin en tegoedbonnen voor boeken die ik al een tijdje op mijn verlang lijstje heb staan. Het grappige is dat inmid dels meer leden geïnteresseerd zijn in ruil handel in boeken. Naar veel boeken wordt nooit meer omgekeken. Een ander ermee plezieren en tegelijkertijd zelf wat nieuws bemachtigen, is spannender." Nog een fijn ruilobject voor besloten kring: planten. Kamerplanten, maar vooral tuin planten lenen zich er bij uitstek voor. Ster ker, het fenomeen ruilen onder kenners is dé kurk waarop menig tuinclubje drijft. Tuinbezoekjes binnen de club, maar ook bij leden van andere clubs zijn dé kans meer va riëteit in eigen tuin te krijgen. Vanwege de pittige prijzen in tuincentra én omdat het zo leuk is zelf met stekjes in de weer te zijn. Het mes snijdt aan twee kanten: ruilen le vert iets nieuws op, terwijl gescheurde of af gestoken planten vaak een groeispurt door maken in eigen tuin. Ook het sociale aspect is belangrijk in het circuit van tuinliefheb- bers. Praten, elkaar tips geven, liefhebbers met dezelfde hobby ontmoeten: het is alle maal nét iets leuker (en voordeliger) dan winkelen bij het tuincentrum. reageren? consument@wegener.nl Liever online? Bekend is www.ruilen.nl waar je gratis ad verteert. Of het nu gaat om het ruilen van een cadeau, fiets, speciale postzegels, strip boeken, speelgoed of misschien zelfs een (huur)huis. Via de site kun je diensten aan bieden, van baan ruilen of je heg laten snoeien in ruil voor een schilderbeurt van de woonkamer. Een andere ruilsite is www.swapit.nl waar in diverse rubrieken kosteloos aanbiedin gen en tegenprestaties kunnen worden ge plaatst. Zo stuit je in de categorie 'dieren en toebehoren' op een advertentie voor een pony met voertuig in ruil voor een brommobiel. Leuke site voor het ruilen van kinderkleding is www.krijgdekleertjes.nl. Aan transacties via deze site is een klein bedrag verbonden, waarvan een deel naar het goede doel gaat. door Wouter Klootwijk Nederland, waterland. Ook in de hoogste, droogste provincies kun je visjes vangen om te over leven in tijd van nood. Maar vis jes gaan terug het water in. Hengelaars hou den niet van wat ze vangen. Veel mensen weten niet eens dat wat on der water woont, goed voedsel is. Grote vis sen, baars en snoekbaars, worden door pro fessionele fuikenvissers dan wel niet terug gezet, maar zelden of nooit in Nederland aangeboden. Op de groothandelsmarkt van Parijs brengen ze goud op, net als spiering uit het IJsselmeer. En voorntjes? Die pekelt een Friese vishandelaar en verkoopt ze aan de Russen. Nog zo'n zoetwatervis. Eentje om je dood van te schrikken, zo'n angstaanjagende kop als hij heeft. De meerval. Hij kan in het wild reusachtig groot worden. Hij wordt ook gekweekt. Voor wie? Voor de Duitsers. In Nederland moeten we geen meerval. Maar dan het bizarre. Van verse vis uit de zee eten we samen elk jaar telkens iets min der kilo's, van de fïletjes pangasius telkens iets meer. Pangasius uit Vietnam. Hoezo moeten we hier niks van zoetwatervis heb ben en willen we van meerval niet weten? Pangasius is een meerval! Er is een handels huis dat in Nederland vis laat kweken en zo slim is die vis niet bij zijn soortnaam te noemen, maar er een merknaam voor te verzinnen. Claresse. Mooie naam. Maar ook de claresse is een meerval. Een andere vis die wint aan populariteit, is de tilapia. Zou die vis eigenlijk wel een kop hebben? Ik heb hem nooit gezien. Hij komt van ver uit viskweek en ligt uitsluitend als fïletje in het koelmeubel en de vrieskist van de supermarkt. En wij hebben geen idee dat het zoetwatervis is. Ze hebben iets gemeen, tilapia en panga sius. Mooie filets die nergens naar smaken. De smaak moet komen van saus en kruide rij. Wie niet van vis houdt, kan er gerust van eten. Met je ogen dicht merk je er niks van. Zou dat een verklaring voor de populariteit zijn: vis zonder vis? Vieze verhalen doen de ronde over viskweek. In Azië en Latijns- Amerika kan het er smerig aan toe gaan. Vis groeit op in vuil water en er wordt ge smeten en gemorst met antibiotica en be strijdingsmiddelen. Daar wil je als brave burger niet medever antwoordelijk voor zijn, zou je denken. En hoewel de vieze verhalen menig brave bur ger nooit hebben bereikt - want er wordt geen Aziatisch kweekvisfïletje minder om verkocht - hebben schone viskwekers in de wereld zich alvast verenigd, om zich met hun handel van de vuile te gaan onder scheiden. Hoe? Daar is hij weer, het keur merk. Consumenten zijn volkomen keurmerk- murw, maar elk jaar opnieuw komen er keurmerken bij. Neem haring. Opeens staat er een keurmerk op. MSC (Marine Steward ship Counsil). Het keur betekent dat er fat soenlijk op haring wordt gevist. Maar wil je onfatsoenlijke haring kopen, dan kan dat niet, want alle haring wordt fatsoenlijk ge vist. Het keur op haring is volstrekt overbo dig en kost alleen maar geld. Het nieuwe keur, ASC, kan helpen minder vuile visjes te kiezen in de supermarkt. Maar dat keurmerk zou ook zo snel moge lijk overbodig moeten worden. Het is een zusterkeurmerk van MSC, de M van Marine (zee) is de A van Aquacultuur geworden. ASC-vis is goedgekeurd door het Wereld Natuur Fonds en Albert Heijn, die het op zijn tilapia zet. En ik? Ik eet vanavond een gebakken schar retje, zo uit de zee. reageren? klootwijk@wegener.nl -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29