MM Kennismaken Ruim baan voor fietsers met een stille wereld 241 zeeland Bingomiddag Terneuzense militair bij vechtpartij Ideeën gezocht voor promotie vrijwilligerswerk zaterdag 22 september 2012 MIDDELBURG Abbe de Sint Pierreln. 29 Royale woning, in de wijk 'de Griffioen', met 4 slaapkamers en tuin op het zuid-westen. Eventueel met garage. Huurprijs 788.60 p.m. S C H U LT I N G www.schulting-partners.nl De Segeersweg tussen het fietstunneltje wordt een 'fietsstraat'. en het fietspad door het parkje foto Theo Giele MIDDELBURG - Wie een goed idee heeft voor het promoten van vrij willigerswerk kan een prijs win nen bij het Vrijwilligerssteunpunt Samen- Vrijwillig van Stichting Welzijn Middelburg. Het idee kan een slogan zijn, maar ook een pos ter, een actieplan of een filmpje. De eerste prijs is een Ipad II. Inzendingen zijn tot 1 november welkom, op vrijwilliger@welzijn middelburg.nl. De prijswinnaars worden bekend gemaakt tijdens.het Vrijwilligersca- fé op zaterdag 3 november 2012. Meer informatie is te vinden op: www.welzijnmiddelburg.nl/vrij- willigerswerk. EINDHOVEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een Terneuzense militair aange houden voor betrokkenheid bij e.en vechtpartij in een café op het Stratumseind in Eindhoven. Twee Eindhovenaren raakten gewond aan hun gezicht, vermoedelijk door een glas. Ook een militair uit Dinteloord werd aangehouden. VLISSINGEN - De Stichting Majo raat in Vlissingen houdt zondag een bingomiddag. Die is speciaal bedoeld voor senioren. De bingo middag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. De Stichting Majoraat is te vinden aan de van Hogendorpweg 58a in Vlissingen. Eén op de acht inwoners van de gemeente Middelburg woont in Dauwendaele, de wijk die ruim veertig jaar geleden werd ge bouwd. Dit jaar wordt gepraat over de toekomst. De PZC wijdt een serie artikelen aan de wijk. Deze week: het verkeer in de wijk. door Theo Giele Wat een klein strookje asfalt niet kan doen. Door een stukje groen op te offe ren in de Middelburgse Edelstenen- buurt krijgen fietsers binnenkort een betere verbinding tussen Dau wendaele en het fietstunneltje on der het spoor richting de binnen stad. Veel Dauwendaelers ervaren de Edelstenenbuurt als een blokkade tussen hun wijk en de binnenstad. Alleen door om te fietsen via de Schroeweg of de Kruitmolenlaan kun je, zonder door de smalle straatjes van de Edelstenenbuurt te zigzaggen, naar de binnenstad. En dat terwijl er zo'n mooi tunneltje en een - autovrije - Stationsbrug voor fietsers is. Met het nieuwe fietspad langs de Diamant denkt de gemeente het ontbrekende schakeltje in de fiets- verbinding te hebben gevonden. Vanaf de centrale as in Dauwendae le (de Roozenburglaan) fiets je bin nenkort over dit fietspad en de Se geersweg naar het tunneltje. De Se: geersweg wordt omgebouwd tot een zogeheten 'fietsstraat'. Een term waarmee verkeerskundigen een straat aanduiden die ingericht is als fietsroute, maar waarop te vens auto's zijn toegestaan. De wijk Dauwendaele heeft met de Overloper al sinds jaar en dag een vrijliggende noord-zuid fiets- Vandaag is het Wereld Doven Dag, bedoeld om horenden te la ten kennis maken met doven en de aandacht te vestigen op de problemen waar doven mee te maken krijgen. Honderden do ven en slechthorenden zijn dit weekeinde in Goes. door Nadia Badkelder Het is stil op het bas ketbalveld in Sport- punt Zeeland.: De coach gebaart aanwij zingen naar het team. De scheidsrechter steekt zijn vlag in de lucht: overtreding! Een sportdag van dove kinderen ver loopt uitzonderlijk rustig. Zelfs jui chen gaat stilletjes. Het is vrijdag sportdag voor kinde ren: 's ochtends voetballen, basket ballen en handballen kinderen van scholen uit onder meer En schede, Zoetermeer, Antwerpen en Rotterdam tegen elkaar, later op de dag krijgen ze gezelschap van kinderen die wel goed kun nen horen. De Wereld Doven Dagen in Goes zijn zeker niet bedoeld om met do ven onder elkaar te zijn, vertelt or ganisator Wendy Poppe van de Zeeuws Brabantse Sportvereni ging voor Doven (ZBSD). „We wil len de buitenwereld laten zien wat doofheid inhoudt. Veel mensen zijn niet bekend met doofheid en gebarentaal. We willen integratie: horende mensen in contact bren gen met dove mensen. Daarom hebben we ook afgesproken dat er vanmiddag horende kinderen ko- sasss&msgmmsmimemmtosssssBssamsemm route tussen de Torenweg en het winkelcentrum aan de Vrijland- straat De aansluiting van het fiets pad met die laatste straat wordt ver beterd. De doorgaande routes in de wijk (Dauwendaelselaan, Roozenbur glaan en Vrijlandstraat) hebben in middels links en rechts rode (fiets)stroken gekregen die de stra ten smaller doen lijken, waardoor automobilisten eerder geneigd zijn zich aan de maximumsnelheid van dertig kilometer per uur te hou den. De verbeteringen van de fiets routes zijn ook van belang voor de inwoners van de Mortier! die via Dauwendaele naar het centrum gaan. In de Dolfijnstraat is de gemeen te bijna klaar met het opknap pen van de straat. Niet alleen het wegdek is vernieuwd, ook on der de grond is veel gebeurd. Delta heeft leidingen, waaronder asbest houdende gasleidingen, vervan gen. De andere straten rondom ba sisschool De Wilgenhof komen de komende drie jaar aan de beurt. Het gaat dan onder meer om de Rusthofstraat en de Landluststraat met hun zijstraten. Eenrichtingver keer in een aantal straten wordt op geheven. Aan beide zijden van de straat komen parkeervakken en de kruispunten worden verkeerspla teaus. Dat allemaal om de snelheid in de wijk te remmen. Ook in deze straten zal het grote wegenonderhoud worden gecom bineerd met het vervangen van de leidingen door Delta. De renovatie kost veel geld. Alleen al voor de ge meente bedragen de kosten al gauw een miljoen euro. men sporten, samen met de dove kinderen." Integratie is belangrijk, maar het is ook wel eens fijn om in gezelschap te verkeren dat precies op dezelfde manier als jij communiceert, zodat niet een groot deel van de informa tie verloren gaat, of de grapjes niet begrijpt. Voor veel doven is het een verademing om onder elkaar te zijn. „Het is lastig om met el kaar in contact te komen", zegt Poppe. „Veel kinderen wonen ver spreid over het land." In Nederland zijn 1,5 miljoen men sen doof of slechthorend, vertelt doventolk Sebastiaan Boogaard. „Daarvan gebruiken 150.000 men sen gebarentaal." De kinderen bij Sportpunt Zeeland zitten bijna al lemaal op een speciale school voor doven of slechthorenden. Naar een reguliere school gaan, is voor dove kinderen lastig, vindt Poppe. „Je bent dan de enige. De enige die zich moet aanpassen. Het is ontzettend moeilijk om te liple- zen. Zelfs met een tolk erbij is het lastig, je mist informatie. En als je informatie mist, beland je in een isolement. En daar krijg je weer he le andere problemen van." Zelf zat Poppe in Schiedam op school. Dat betekende dat ze dagelijks met een taxi heen-en-weer moest. „Dat is ontzettend belastend voor éen kind. En het is zonde van de tijd, al die uren in -de auto." Zeeland heeft geen speciale scholen voor dove kinderen. „De Kringschool in Goes ondersteunt wel, maar dat is toch echt anders. Ik had het des tijds wel fijn gevonden als er zo'n school geweest was." Dat doven nog lang niet altijd als volwaardig lid van de samenleving worden gezien, bewijst Poppes ei gen verhaal over haar arbeidsverle den. „Ik werk nu noodgedwongen als vakkenvuller bij Albert Heijn, terwijl ik als administratief mede werker ben opgeleid. Ik heb inmid dels honderden sollicitatiebrieven verstuurd, maar ik word nergens aangenomen. Dat heeft waarschijn lijk wel met mijn doofheid te ma ken. Werkgevers durven het inder daad niet aan om mij aan te ne men. En dat is vreemd, want het enige dat ik niet kan, is bellen. Voor de rest kan ik alles." Met een lachje: „Werelddovendagen organi seren bijvoorbeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24