cultuur 117 'Shadow dancer1 winnaar juryprijs tilnüsSSS Filmtips zaterdag 22 september 2012 'Voor ik doodga' publieksfavoriet, ereprijzen voor regisseurs Jim Sheridan en Robbe De Hert Marsh, die overigens tot verbazing van de jury sinds deze week al in Nederlandse bioscopen draait. Shadow dancer is gebaseerd op het gelijknamige boek van Tom Brad- by en vertelt het verhaal van een jonge Noord-Ierse moeder die wordt gedwongen te kiezen tussen haar IRA-steunende familie en de Orheim van Arild Andresen kreeg de Youth Jury Award. De Ierse regisseur Jim Sheridan, be kend van onder andere My left foot en In the name of the father, ontving de Lifetime Achievement Award (de oeuvreprijs van het fes tival) uit handen van directeur Leo Hannewijk. Een prijzenregen vrijdagavond bij Film by the Sea in Vlissingen. Shadow dancer kreeg de award van de vakjury; Voor ik doodga bleek de publieksfavoriet. Jim Sheridan nam de Lifetime Achie vement Award in ontvangst, ter wijl ook de Vlaamse regisseur Robbe De Hert werd geëerd. door Rolf Bosboom Auteur Jenny Downham nam de Film by the Sea Publieksprijs in ontvangst. Jim Sheridan met de Lifetime Achievement Award. Links: festivaldirecteur Leo Hannewijk. foto's Lex de Meester Britse geheime dienst die haar pro beert te rekruteren. Ferdinandusse noemde de win naar 'steengoed'. „Het is een mooie, spannende film, die de he le jury boeide." Aan de Dioraphte Film- en Literatuuraward is een be drag van 5000 euro verbonden. Er was niemand aanwezig om de prijs in ontvangst nemen. De bezoekers van het festival be oordeelden dezelfde twaalf compe titiefilms- als de vakjury. De Film by the Sea Publieksprijs ging naar Voor ik doodga van 01 Parker, over een meisje dat ongeneeslijk ziek is en besluit de rest van korte leven optimaal te benutten. De film is gebaseerd op de best seller Before I die van Jenny Down ham. De Britse schrijfster is te gast op het festival en nam, bij afwezig heid van Parker, de prijs in ont vangst. „Ik ben compleet overdon derd", aldus Downham, die zei dat ze zich zijdelings met de film heeft bemoeid. „De film is trouw geble ven aan de geest van het boek, maar het is niet het boek." Donderdagavond had de jongeren- jury al haar voorkeur bekendge maakt: de Noorse film Company In zijn beknopte dankwoord prees Sheridan de gastvrijheid van het festival en van Vlissingen. „Deze prijs betekent heel veel voor mij." De regisseur zei er trots op te zijn dat hij is toegevoegd aan de inmid dels imposante lijst van winnaars van de prijs, met grote namen zo als Ettore Scola, Istvan Szabó (gis teravond eveneens aanwezig, om dat zijn nieuwe film The door was geselecteerd voof de competitie), Jonathan Demme, de gebroeders Dardenne en - vorig jaar - Terence Davies. Sheridan deed tevens een oproep aan de Europese cinema om de krachten te bundelen om een te genwicht te bieden aan de com merciële Amerikaanse filmindus trie. „Het is belangrijk om te verde digen wat we hier hebben." Net als vorig jaar - toen Paul Ver hoeven tot zijn verrassing werd1 geëerd - kende Film by the Sea een Grand Director Award toe. Die ging deze keer naar de Vlaam se regisseur Robbe De Hert. Hij is bekend van films zoals De Witte van Sichem (1980), Blueberry Hill (1989) en Lijmen/Het Been (2000). De Hert, die deze week zeventig is geworden, ontving de prijs uit han den van CineCity-directeur Ad Weststrate, die hem 'de Fassbin- der van de Lage Landen' en 'het boegbeeld van de Vlaamse cine ma' noemde. De veertiende editie van Film by the Sea duurt nog dit hele week einde. Ad Weststrate en Robbe De Hert (r), winnaar Grand Director Award. VLISSINGEN - „Het is een bijzonde re IRA-film met een superpiot. En zeer vakmanschappelijk gemaakt." Zo omschreef 'juryvoorzitter voor het leven' Rinus Ferdinandusse vrijdagavond Shadow dancer, de winnaar van Dioraphte Film- en Literatuuraward. In the fog van Ser gei Loznitsa kreeg een eervolle ver melding. - «li£eRY°nc CkJI De vakjury bekeek dit jaar twaalf films, over vaak zware onderwer pen. „Het waren ernstige films die we zagen. Humor werd gemeden", zoals Ferdinandusse het verwoord de. Volgens hem had 'elk jurylid wel zijn eigen favoriet', maar viel de keuze uiteindelijk op de Ierse film Shadow dancer van James Dagelijks tippen we enkele films uit het grote aanbod bij Film by the Sea: Treme: Over inwoners van New Or leans die na de orkaan Katrina hun le ven weer proberen op te pakken. De film wordt ingeleid door schrijfster Christine Otten. Vandaag 16.30 uur (zaal 7, Vlissingen); Zondag 15.00 uur (zaal 4, Terneuzen). La vqz dormida: Hooggewaardeer de film over het leven in de vrouwenge vangenis in Madrid, ten tijde van Fran co. Vandaag 21.00 uur (zaal 4, Terneu zen), zondag 10.30 u (zaal 3, Vlissingen). Zeeuws Luik: Veertien Zeeuwse films worden de hele dag vertoond. Het publiek bepaalt wie de PZC-prijs voor beste Zeeuwse film wint. Vandaag 10.00-17.00 u (zaal 2 t/m 5 Vlissingen). OP PAD ZATERDAG 22 SEPTEMBER Bruinisse Open dag scouting Bruinisse. Clubhuis, Molenweg 10b, 14-16.00 uur Burgh-Haamsfede Kennismaking Jeugd-EHBO. Rode Kruisgebouw, Schuitkant 5,19.30u. Goes Katinka Polderman en René Verhulst signeren het boek 'Zondig in Zeeland'. Het Paard van Troje, 15.00-16.00 uur Theo Raats, Kaki Gaia-Dada, Jan J.B. Kuipers e.a. signeren 'Zondig in Zeeland'. De Koperen Tuin, 15.00-16.00 uur Middelburg o Ruilbeurs munten en ansichtkaarten. Winkelcentrum Dauwendaele, 10-16 uur Noordgouwe Opening atelier Neeltje Meerman. Dorpshuis, 13.30-17.00 uur Oosfburg Uitmarkt. Ledelplein The Lane, 11-18 uur Renesse Dorpsmaaltijd. Rond Jacobuskerk, 16.30 uur Vlissingen Dag van de Zeeuwse Visserij. Vismijn, Binnenhaven 11,10-17 uur Whiskey by the Sea. Arsenaaltheater, 13-17 en 19-23 uur Zierikzee Appelplukdag. Landwinkel De Zelke, 10-16 uur ZONDAG 23 SEPTEMBER Burgh-Haamstede Concert kerkband o.l.v. Bertha Boot. Gereformeerde kerk Platboslaan, 10 uur Vlissingen Bingomiddag voor senioren. Majoraat Van Hogendorpweg, 13.30 uur PODIUM ZATERDAG 22 SEPTEMBER Goes Kwartiermakersfestival Cliënten Emer- gis met film, toneel, muziek en exposities Podium 't Beest, 12.00-24.00 uur Heinkenszand o Bandoptredens Genesis Project en Echoes (tributeband Pink Floyd), De Stenge, 20.00 uur Noordgouwe Concert Orion Ensemble. Driekoningenkerk, 20.00 uur Oudelande Concert EAST of the SUN, vocale jazz. Koffietuin, Everingseweg 2G, 20.00 uur Terneuzen Lillian Boutté and her Music Friends, Porgy en Bess, 21.30 uur Concert De Meisjes. De Pit, 22.00 uur Tholen Andermans Veren Live. De Meulvliet, 20.15 uur Vlissingen Lustrumconcert Zeeuws kamerorkest TY, m.m.v. Bram Beekman (orgel). Sint Jacobskerk, 20.15 uur Led Zeppelin-tribute door Steeler. De Piek, 22.00 uur Zierikzee 'Jan Rap en zijn maat' (uitverkocht). Binnenstad, 10.30,13.30. en 16.30 uur Optreden The Kik, voorafgaand: Stea dy New Sounds. Poppodium Brogum, 21.00 uur ZONDAG 23 SEPTEMBER Ellewoutsdijk 'Randy Newman in 't Kerkje', door Zeeuwse singer-songwriters/muzikanten. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Goes Concert Brassband Excelsior. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur Stenen Brugconcert AvtvmnA. Stenen Brug, 20.00 uur Kloetinge Optreden Brassband Excelsior. Tuin Marktveld (bij nr 19), 14.00 uur Nieuw- en St Joosland e Hommage aan bandoneonist Alfredo Marcucci. Theater De Wegwijzer, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17