Hij lachte en hij huilde Zeven kleinkinderen 'Ik weet me gedragen door mijn familie en door mijn vele vrienden. zaterdag 22 september 2012 Maar bovenal weet ik me gesteund door God' 11 Ruim 12.000 kilometer van huis staat Desmond Tutu opnieuw in het middelpunt van de belangstelling. Ook bij de jeugd die de toekomst heeft. De aartsbisschop (80) is op rondreis door Nederland. „De geschiedenis leert ons dat we niet leren van de geschiedenis." Desmond Tutu door Anne Boer en Alex Engbers Mijn opa is cool hé? Nyani- so Burris (15) kijkt trots naar het optreden van haar beroemde grootva der tijdens opnamen voor het televisiepro gramma College Tour in het Deventer stad huis. Desmond Tutu is tien dagen in Nederland. In een overvol programma reikt hij prijzen uit, vallen hem onderscheidingen ten deel en staan mensen in rijen van vier klaar om hem de hand te schudden. De bijna 81-jari- ge Zuid-Afrikaanse aartsbisschop, die al weer jaren geniet van zijn emeritaat, is nog steeds, hot. Ter bescherming en voor de gezelligheid reist een deel van de familie met hem mee. Twee kleindochters (6 en 15) zorgen tussen de bedrijven door dat opa, hoeveel veren hem ook zijn opgestoken, hen wel blijft zien. Zijn jongste dochter en schoonzoon zien erop toe dat vader elke middag even rust, zodat zijn oude lijf de enthousiaste ziel weet bij te houden. De jaren beginnen te tellen. Maar hij heeft nog veel te vertellen. Zijn levenswerk is nog niet'voltooid. De aartsbisschop, die een van de belangrijke gezichten was in de strijd te gen apartheid in Zuid-Affika, wil een betere wereld achterlaten. „Mensen hebben elkaar nodig. We horen bij elkaar. Alles zit aan elkaar vast. Als het Westen bezuinigt op hulp aan de Derde We reld komt de rekening vanzelf terug." Hij doet het liefst een appel op de jeugd. In Zuid-Afrika is de generatie van de apartheid getekend. Hij noemt het zelf een verwonde generatie, zowel blank als zwart. Ze willen vergeven maar vergeten is moeilijk. De nieu we generatie groeit op in vrijheid onder steeds betere omstandigheden. Tutu ziet de jongeren als basis voor die betere wereld. „Droom je dromen. Koester idealen. Laat je niét infecteren door het cynisme van oude ren", is zijn boodschap in Deventer aan stu denten. Als winnaar van de Nobelprijs voor de vre de (1984) ziet Tutu het als zijn taak zijn stem te laten horen. Naar hem wordt geluis terd. Hij is gezegend met'de gave om men sen te inspireren, op te tillen en drempels te overstijgen die onneembaar leken. Met een lach en een traan. Hij voelt zich een begenadigd mens. Zijn he le leven probeert hij te werken aan een bete re wereld. Tegen de apartheid, tegen de hon ger. „Ik weet me gedragen door mijn familie en door mijn vele vrienden. Maar bovenal weet ik me gesteund door God. Het geloof is een bron die nooit opdroogt. Het geeft me al een levenlang energie." De priemen de ogen checken even of zijn boodschap goed is overgekomen. Tutu bidt vaak met mensen die het nodig hebben. Als een koningin lijdt om haar zoon die in coma ligt of als voor een oud-president in Zuid-Afrika het laatste uur heeft geslagen, dan komt Tutu toegesneld. Er zijn veel mensen die in hem vertrouwen stellen. Eenzelfde vertrouwen is hem toegedicht als voorzitter van de Waarheidscommissie. Hij moest onderzoeken hoe de apartheid een land tot op het bot had verscheurd. Zoveel verdriet, zoveel woede. Het land schreeuw de om wraak. Maar Tutu-gaf er niet aan toe. Hij stuurde op 'helen'. Hij geloofde in de kracht van vergeving. Als zelfs president Mandela na een kwart eeuw gevangenis zijn cipiers weet te vergeven, dan moet het ook voor anderen mogelijk zijn, zo hield Tutu het land in die dagen voor. „Zuid-Afrika is van iedereen die erin gelooft." Desmond Tutu weet velen te raken. Door zijn charisma en zijn onbaatzuchtigheid. Al zullen ook zijn gulle lach, die dikwijls door schiet in een giechel, en zijn neiging om bij de eerste muziekklanken te gaan heupwie gen daar zeker aan hebben bijgedragen. Hij lacht graag. Zijn lach is zo aanstekelijk dat je vanzelf mee lacht. Hij oogt aaibaar én straalt rechtvaardigheid uit. Een man bij wie je graag te rade gaat voor een wijs woord. Van mijnwerker tot president. Een interview met Tutu is onvoorspelbaar. Soms praat hij minuten honderduit, maar als hij het genoeg vindt, is het ineens over. Hij praat liever voor een zaal vol mensen dan een op een. Hij vindt journalisten dik wijls te negatief. „De media zijn goed in het verspreiden van verhalen over ellende maar je hoort ze nauwelijks over de mooie din gen en die zijn er echt heel veel. Er gebeurt zoveel goeds in dé wereld." Tijdens het gesprek blijkt dat hij het wereld nieuws op de voet volgt en er een mening over heeft.'Als hem iets niet bevalt of hij ziet een gevaarlijke ontwikkeling, aarzelt hij niet de telefoon te pakken om een wereldlei der aan te spreken. Het hart op de tong, te allen tijde. Zoals vorige maand ex-president Bush en ex-premier Blair mochten, ervaren. „Breng ze naar Den Haag, naar het strafhok Dan mogen ze uitleggen waarom ze destijds gelogen hebben over de inval in Irak. Sad dam had helemaal geen chemische wapens, zoals ze beweerden. Ze moeten de wereld in ieder geval excuus aanbieden." Hij weet dat het geen direct effect heeft en toch spreekt hij zich uit Zoals hij ook in de jaren van de apartheid nooit het hoofd heeft gebogen voor pragmatisme. Hij heeft zware kritiek op de Amerikaanse, presidentskandidaat Mitt Romney, die de helft van de kiezers wegzette als slachtoffers die alleen maar hun handje op willen hou den. „Wat gaat er in het hoofd van zo'n man om. Dat je arm bent, maakt je nog geen minder mens." Zijn ogen schieten weer vuur. Tutu heeft grote moeite met de wapenhandel, waarin miljarden omgaan. Dat frustreert hem zichbaar. „Als we een fractie van dat geld zouden besteden aan de armen, zou iedereen water en eten heb ben." Zijn kritiek vat hij samen in een filosofische zin. „De geschiedenis leert ons dat we niet leren van de geschiedenis." Bij alles wat hij doet heeft Tutu één troost. Hij heeft er een vast vertrouwen in dat goed heid altijd het kwaacj zal overwinnen. „We vereren mensen als Moeder Teresa, de Dalai Lama, Gandhi, Mandela en Martin Lu ther King, niet de wrede wereldleiders. Dat zegt toch wel genoeg." Desmond Tutu geniet van de aandacht en het eerbetoon, maar laat niet na te bena drukken dat hij niet speciaal is. „Ik sta op de schouders van anderen. Wie was ik geweest zonder steun. Als ze hadden gezegd, je praat niet voor ons." Het typeert hem als een bescheiden, in de basis zelfs verlegen mens. Een karige maal tijd is genoeg. Enkel in het drinken van rooi- bosthee kent hij geen grens. Toch heeft de ze ascetische man een zweem van de pop ster om zich heen hangen. En dat komt niet door het paars van de aartsbisschop dat hij gewoon is te dragen. Het komt door het ge mak waarmee hij door de wereld loopt Geen deur blijft voor hem gesloten. De gro ten der aarde willen graag met hem gezien worden. En diep van binnen geniet hij ook - zoon van een eenvoudig onderwijzer uit Klerksdorp - van deze positie. Ook voor Desmond Tutu gaan de jaren tel len. Als je de tachtig passeert, moet je toch een begin maken te accepteren dat er ooit een stoffelijk einde komt. Voor de goedlach se Tutu geen enkel probleem. Op de vraag wat er op zijn graf moet komen te staan, hoeft Tutu geen seconde na te denken. „Hij lachte en hij huilde." Zo simpel kan het leven dus zijn. Tutu maakt met een ferme handdruk opeens een einde aan ons gesprek. Met een breed arm gebaar en grote lach nodigt hij zijn kleinkin deren uit om met hem naar buiten te wan delen. 'De media zijn goed in het verspreiden van verhalen over ellende maar je hoort ze nauwelijks over mooie dingen en die zijn er echt heel veel' Aartsbisschop Desmond Tutu is getrouwd, al een leven lang met dezelfde vrouw. Ze kregen vier kinderen en hij heeft nu zeven kleinkinde ren. Twee daarvan - 6 en 15 jaar - zijn met hun moeder en opa samen op pad in Nederland. Ze vinden het hier maar koud, maar warmen zich evenals opa aan de waardering en het ap plaus dat Tutu overal waar hij komt oogst. De afgelopen dagen waren topsport voor de bisschop. Dinsdag geland op Schiphol. Woens dag reikte hij de Kindervredesprijs uit in de Ridderzaal. Donderdag was hij te gast bij opna men voor het televisieprogramma College Tour, dat gisteravond is uitgezonden. Gisteren ging hij voor in een speciale kerk dienst in Deventer, waarbij diverse religies be trokken waren. Vandaag volgt in Deventer een openbare ontvangst en benefietgala voor zijn stichting. Morgen woont hij in Enschede de wedstrijd Twente-Heerenveen bij, maandag krijgt hij een eredoctoraat in Groningen en dinsdag onthult hij met premier Rutte een Mandela-beeld in Den Haag. Tutu heeft tijdens zijn verblijf in Nederland, waarvan vijf dagen in Deventer, privé-chauf- feurs tot zijn beschikking, gratis beschikbaar gesteld door een leasebedrijf. Dat heeft alle routes vooraf enkele keren gereden, ruim 7000 kilometer bij elkaar, om goed voorbereid te zijn. Tutu gebruikt de autoritjes om bij te ko men van alle inspanningen. Kort na het instap pen, slaapt hij al. zie onze website:binnenland Desmond Tutu spreekt tot studenten in College Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11