Na verloop van tijd iebi 241 Niet teveel druk op plannenmakers begint het te kriebelen Groen Schapenbout voorbeeld voor anderen Axel eert Poolse bevrijders zaterdag 22 september 2012 Z door Wout Bareman TERNEUZEN - Projectontwikkelaar Leyten moet de komende maan den ongestoord kunnen werken aan de invulling van de Kop van de Noordstraat in Temeuzen. De ontwikkelaar krijgt daarvoor van B en W nog tot begin februari vol gend jaar de tijd. Is het dan niet ge lukt, dan is het tijd voor aan alter natief Plan B. D66'er Charles ten Hengel vindt dat er - na al die jaren lijdzaam wachten - meer druk op de ketel moet worden gezet. De bevolking heeft recht op een slagvaardiger be stuur, meent hij. Hij onderstreepte dat donderdagavond in de gemeen teraad met een motie, waarin hij voorstelde op de fatale datum van 7 februari de overeenkomst met Leyten te beëindigen en zich di rect op een alternatief te richten. De Christenunie en de SP steun den de motie. Maar ondanks dat de complete raad zo langzamer hand een lange sik krijgt van het gesteggel rond de Kop en snel ac tie wil, ging de motie de overige fracties te ver. lerry Pladdet (SGP): „Een broedende kip moet je niet storen. Ik hoop overigens dat het geen kalkei is." Jos Verdurmen (Top/GB): „We moeten B en W niet in een dwangbuis stoppen. De motie is een slecht signaal voor de marktpartijen." Dat vond ook WD'er Erik Beumer. Hij vroeg zich af wat de gevolgen zijn als in februari de stekker eruit wordt ge trokken. CDA'er Henk Siersema: „We moeten als raad in alle open heid en transparantie mee kunnen denken over een alternatief" Ten Hengel was uitermate teleurge steld in de houding van zijn colle ga-raadsleden: „U mag zich achter uw oor krabben. Hoe leg je "dit nog uit aan de burgers? Nóg weer een langere termijn. Terwijl er geen moer gebeurt, geen moer!" AXEL - De bevrijding van Axel door Poolse strijders wordt dit hele weekend herdacht. Het Bevrijdingsweekend werd vrijdag ingeluid met een herden king bij het Poolse Kruis. In De Halle (foto) traden 's avonds muzikanten op met een Poolse achtergrond. Het Bevrijdingsweekend wordt vanavond muzi kaal afgesloten met een taptoe. foto Mark Neelemans In de rubriek De dag van staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van Lian Verhoef bistrohouder in het Canadese Montreal. Zin in een gestoofde zwij- nenschouder met wilde gember, zelfgeplukte paddenstoelen en wilde oranje lelie? Dan moet u het vlieg-' tuig pakken. In haar bistrootje De- tour in het Canadese Montreal maakt Lian Verhoef het dolgraag voor u klaar. Dat is natuurlijk een beetje gekkig heid, maar de in Hoek opgegroei de Lian (38) is in elk geval niet van- plan om het te komen brengen. Ca nada is al bijna tien jaar haar thuis. Eens in de twee jaar keert ze voor even terug naar haar roots op De- noek, om haar ouders en zussen een dikke knuffel te geven. Ze mist de Hollandse Nieuwe, wor stenbroodjes, Nederlandse boe ken, haar vrienden Joost en Oscar en de wandelingen over het strand van Cadzand. Maar die verlangens naar het oude vertrouwde winnen het niet van het avontuur. En van de liefde. Lian is gelukkig met Jean-Fran^ois, een Canadees. Sa men met hem geeft ze leiding aan tien personeelsleden, die zich toe leggen op onder meer hertentar taar, fazantenbillen, eendenborst en zeehond (Lian: „Dat is hier niet zielig!"). Het gaat haar prima af, al was het begin verdraaid lastig. „Ik sprak alleen maar het beetje Frans dat ik op de LTS had geleerd! En dan ben je toch meteen de baas. Het heeft mij een goed jaar gekost om het Frans en het Québecs, de taal van de provincie, onder de knie te krijgen", vertelt ze. Jean-Franqois heeft de bistro al sinds 1983, maar is net zoals zijn eega avontuurlijk ingesteld. Na ver loop van tijd begint het te kriebe len, dan vraagt het gevoel om een tijdelijke verandering. Die behoefte bracht de twee bij el kaar. Lian kreeg halverwege de ja ren negentig in de gaten dat Zee land voor haar een beetje te klein was. In Antwerpen kon ze, vooral op gastronomisch gebied, haar ei veel meer kwijt. In een restaurant je naast de Konijnenpijp (de Waas landtunnel) werkte ze zich met liefde het snot voor ogen. „Hard werken, lekker feesten en op de motor door de streek toeren. Echt, ik ging op mijn oude Honda CB, een 40oCC-tje, van Antwerpen naar Breskens om een jutezak met mosselen te scoren. Geweldig. Maar helaas verloor ik mijn werk, dus ging ik naar een uitzendbu reau. En stomtoevallig was daar de volgende dag een sollicitatieronde gepland voor Cirque du Soleil, dat voor de show Saltimbanco een kok zocht. Ik werd voor twee maanden aangenomen. Twee jaar later kwam het circus weer in town. Ik mocht mij weer bij hen aansluiten. Dat beviel hen ook, want een jaar later vroeg Cirque du Soleil of ik mee wilde op een Europese toernee." Lian bedacht zich geen moment; ze pakte haar spullen in, verkocht haar motor, kocht een fiets en ver kaste naar de eerste halte voor drie maanden: Amsterdam. Daar ont moette ze Jean-Fran^ois, die op een andere toer van Cirque du So leil actief was. Na Amsterdam volg de een periode in Spanje. „Voor mij was koken voor het circus zo iets als werken in een laborato rium. Je krijgt zoveel informatie over culturen en culinaire gewoon tes. Na Spanje kon ik mee met de show van Jean-Francois, die voor een jaar in Japan zou blijven. Man, wat een cultuurshock! Ik begreep er in het begin helemaal niets, maar na een maand betrapte ik mijzelf erop dat ik zelf ook al hië rarchische buigingen maakte!" Na Tokyo volgden onder meer Osaka, Yokohama, Singapore, Sydney, Denver en Mexico. Enfin, de lijst is veel te lang om op te noemen. En alle bijbehorende verhalen? Lian zou aan een boek van duizend pa gina's niet genoeg hebben. Een vakantie in Vietnam gooide roet in het eten. Jean-Francois mocht zich daarna niet meer bij het circus in Japan aansluiten, om dat hij had gereisd in een land waar de sars-epidemie heerste. Hij ging daarom terug naar Montréal. Tja, en dan is het natuurlijk samen uit, samen thuis." Sindsdien voelt Lian zich senang op een en dezelfde plek. Ze is in middels mede-eigenaar van de bi stro. „We passen onze menukaart voortdurend aan het aanbod van de bossen en velden in onze omge ving. Wat is het heerlijk om zelfge plukte paddenstoelen klaar te ma ken. Maar toch wordt het nu tijd voor iets anders. We dromen alle bei weer over een lange reis. Met een tussenstop in Tokyo en Singa pore, zodat we gastronomisch weer eens helemaal uit onze bol kunnen gaan. Er zijn nog zoveel landen, die we niet hebben be zocht. Maar ondertussen houd ik Hoek en omgeving nog in de ga ten, hoor. Mijn moeder stuurt zo af en toe wat krantenberichten op. Bijvoorbeeld over drummer Friso van Wijck, mijn vriendje op de ba sisschool. Wat hebben wij geravot op de boerderij van zijn ouders!" Lian Verhoef voelt zich thuis in Montréal, al speelt de drang om weer voor lange tijd te reizen steeds meer op. foto Jean-Fran^ois Allard BgnHBMMHBBaHHnfBSaBffimHMHranHBSnH door Pascalle Cappetti SCHAPENBOUT - Buurtschap Scha penbout bij Axel is een eldorado voor kinderen en volwassenen. Er is een grote speeltuin, een trapveld je, diverse picknickbanken, een bos waar ze hutten kunnen bou wen, dierenverblijven met konij nen, pony's, kippen en een geit, een schaatsvijver en een heuse pe- tanquebaan. Over gebrek aan groen in hun buurt hebben de in woners van Schapenbout niet te klagen. Daar doen de bewoners ook hard hun best voor. Sinds een jaar of ne gen maaien zij zelf wekelijks, en zo nodig vaker, het gras voor hun deur en zorgen ze dat de drie a vier voetbalvelden grote groen strook voor hun huizen er jaar- rond keurig bij ligt. Als iemand ziek is, neemt een ander het onder houd gewoon van hem over. Voor de gemeente Temeuzen een uit komst: ze heeft er praktisch geen omkijken naar. Levien de Groote, voorzitter van de stichting Houdt Woonomge ving Schapenbout Leefbaar: „Ieder een is lovend over hoe mooi Scha penbout er bij ligt. We krijgen heel veel positieve reacties. Men sen zeggen wel dat Schapenbout het mooiste plekje van Zeeuws- Vlaanderen is. Daar zijn we heel trots op." Steeds meer mensen vergroenen volgens IVN, de landelijke organi satie die mensen lokaal bij de na tuur wil betrekken, samen hun buurt en brengen groen dichterbij. 'Ze leggen bijvoorbeeld speelna- tuur aan, beginnen een buurt- moestuin of nemen een dorpsbos in eigen beheer. Mooi voor de om geving en goed voor het contact in de buurt. Zo komen mensen dich ter bij elkaar en bij de natuur te staan.' Met de campagne Groen Dichter bij willen IVN en onder andere het Oranje Fonds groene buurtpro- jecten zoals in Schapenbout ook in andere buurten stimuleren. De organisaties roepen mensen op om vóór 24 september hun groene buurtproject aan te melden via www.groendichterbij.nl. Het be§te project in elke provincie maakt kans op 20.000 euro. Een mooi initiatief, vindt Levien de Groote. In Schapenbout draait het project al jaren op subsidie; het bedrag dat de gemeente uit spaart aan groenonderhoud in het buurtje. De stichting krijgt een bij drage voor de brandstof voor de ge zamenlijke maaier, maar moet het sinds vorig jaar net als alle vereni gingen in de gemeente Terneuzen met minder subsidie doen. Onte recht, vindt Levien. „De onder houdskosten worden elk jaar duur der. We verdienen er zelf niets aan. En dat terwijl wij de gemeen te werk uit handen nemen." Levien de Groote bij de petanquebaan en het grasveld dat hij samen met andere bewoners in Schapenbout onderhoudt. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104