Afhaken kan nu niet meer nog leuker Het kan écht Baby Terugkeer voor droombaan almanak Tip? redactie@pzc.nl Raadsleden over veerplein z klassenwerk door Christel Tuin Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag San- der Teuchies uit de klas van Christel. VIDEO Kijk naar beelden van driehonderd leerlingen die het vredesteken vor men in Terneuzen. www.pzc.nl/video KLASSENWERK Alle afleveringen van de rubriek Klas senwerk zijn terug te lezen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Veel leuker! Want met WiFi Zeeland heb je op veel plekken gratis internet. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen ^^ÉëelandNet Het Terneuzense raadslid nam deze week tijdelijk afscheid van haar colle ga's, omdat ze met zwangerschaps verlof gaat. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad werd daar ook op het sociale mediakanaal Twitter melding van gemaakt door een ver slaggever, zelf ook aan de stevige kant. „Het wordt tijd, want er is een ontploffing nabij",- twitterde hij. De dame in kwestie las het en keek de verslaggever wat verwijtend aan. Die was alweer met heel andere din gen bezig. Na zijn 'zwangerschapsbe richtje' meldde zich namelijk meteen een nieuwe volger op zijn Twitterka- naal: een bedrijf in babykleding. Hij keek daarop eens naar zijn eigen buik en oordeelde al snel dat ze aan het verkeerde adres waren. door Romain van Damme Kloosterzande aan zee heette het ambitieuze project dat in 2002 ge lanceerd werd. Als compensatie voor het verdwijnen van de veren. De N60 zou afgegraven worden en een nieuwe waterweg moest Klooster zande met Perkpolder verbinden. Na de eerste scepsis was het en thousiasme groot, maar verder dan de tekentafel is het plan nooit gekomen. „En ik ben nu bang dat het weer gebeurt", zegt Ronnie Roctus van Algemeen Belang Groot Hulst. „Vanaf het begin vonden we dit nieuwe plan voor Perkpolder wel heel erg ambitieus. Met de huidige crisis wordt het moeilijk. Als er twee grote jongens als Bouwfonds en AM uitstappen, moet de nieu we investeerder van heel goede huize komen om dit plan vlot te trekken." Of Hulst aan Zee BV dat kan? Roc tus heeft zijn twijfels. „Die partij is al langer in beeld voor de exploita tie van de golfbaan. Nu wil Hulst aan Zee BV ook bouwen. Ik moet het allemaal nog zien. We moeten nog goed geïnformeerd worden over de cijfers, maar ik ben bang dat er straks een stuk polder in zee verdwenen is en er verder niets ge beurt." Dat pessimisme wordt niet ge deeld door CDA'er Piet van de Kerkhove. „De partijen zijn zon der grote ruzies uit elkaar gegaan. Dat geeft me vertrouwen. Hulst aan Zee BV heeft zich in het wes ten van Zeeuws-Vlaanderen al be wezen. Een solide en betrouwbare partner. Het plan zal meer gefa seerd moeten worden uitgevoerd. Zeker wat de woningbouw betreft. De provincie heeft er ook nog ver trouwen in. Dat plan komt zeker van de grond." Daar is Mildred van der Poorten van de SP niet zo zeker van. „We hebben in ieder geval nog een hele boel vragen die schreeuwen om antwoord. Vanaf het begin zijn we tegen dit plan geweest. Te groot, te ambitieus. Wij vragen ons af waar al die nieuwe inwoners vandaan moeten komen. Bouwfonds en AM moeten in ieder geval kavels voor ik geloof een miljoen opko pen en aan de man brengen. We willen in ieder geval garanties, maar of die gegeven kunnen wor den door Hulst aan Zee BV? Geen idee." „We hebben destijds beloftes ge daan aan Kloosterzande en omge ving om het verlies van de veren te compenseren", zegt PvdA'er Jeannine van Dorsselaer. „Nu zeg gen dat we stoppen, kan in onze ogen niet Want dan gebeurt er he lemaal niets meer. Gelukkig is er nu een Belgische partij die serieus verder wil. We moeten mee, het kan niet anders." WD'er Lucien Reyns zegt, ook ge lukkig te zijn met de Belgische in vesteerder. „We hebben altijd het plan toegejuicht. Dat twee partijen nu zijn vertrokken, viel wat zwaar op de maag. Ik ben wel eens we zen kijken in Oostburg waar Hulst aan Zee BV golfbanen heeft aange legd. Dat ziet er allemaal prima uit. Die man heeft het in de vin gers. Met straks een exploitant voor de jachthaven, moet het goed komen. We kunnen dit project simpelweg niet laten liggen." Volgens Luc Mangnus van Groot Hontenisse ziet het er veelbelo vend uit. „We zijn blij dat er ie mand gevonden is die brood in het plan ziet. Je wilt altijd dat het sneller gaat. De burger ziet niets en denkt dan: er gebeurt niets. Met de nieuwe partij moeten we snel aan de slag. Het klopt dat er ook voor de gemeente Hulst finan ciële risico's zijn, maar die houden we goed in de gaten. Dit mag niet misgaan." Twee villa's in aanbouw op het gro te bouwrijp gemaakte terrein. Sander, geboren in het Vlaamse Sint-Niklaas, ver huisde op zijn negende naar Hulst. „De overgang was best wel groot. Scholieren in Nederland zijn een stuk mondi ger tegen hun docenten dan in Vlaanderen. Ook qua onderwijs- stijl zijn er veel verschillen. In Vlaanderen gaat het meer om ken nis, in Nederland meer om vaar digheden. Ik heb dan ook echt het idee dat Vlaamse scholieren na hun middelbare school meer we ten en Nederlandse leerlingen meer kunnen." Na de middelbare school ging San- der naar Leiden voor een studie archeologie. Hij specialiseerde zich in de archeologie van Mid- den-Amerika en de culturen van de Azteken en de Maya's. Een maal in Leiden, besefte hij welke voordelen Zeeuws-Vlaanderen heeft. „Het is erg rustig en enis bijna geen criminaliteit of drugs problematiek. Ook is het Zeeuws-Vlaamse land een stuk bourgondischer dan de rest van Nederland." Ondanks de voordelen, ziet dë jon ge archeoloog zich nog niet direct terugkeren. „Na mijn studie heb ik besloten om reisleider te wor den. Daarom studeer ik nu aan het Instituut voor Opleidingen in de Reiswereld (Ivor) in Utrecht. Een terugkeer naar Zeeuws-Vlaan deren zit er voorlopig dus echt niet in. Ik wil namelijk vooral bui ten Europa reizen gaan begelei den." Sander ziet nog wel toekomst voor de regio. „Maar dan moet er Sander Teuchies (26), 5vwo Reynaert college (2002). nu wel echt iets gebeuren. Om jonge mensen in Zeeuws-Vlaande ren te houden, moeten er oplei dingsmogelijkheden zijn op hbo-en universitair niveau." Om dit te bereiken, zal de regio zich volgens hem echt op Vlaanderen moeten richten. Het is logischer om met de naaste buren samen .te werken dan met de rest van Ne derland, alleen al door de bereik baarheid." Mocht Sander in Zeeuws-Vlaande ren een droombaan zien, dan zou hij zeker overwegen terug te ke ren. „Maar op dit moment zijn er bijna geen banen in de regio op universitair niveau. Als die banen er wel zijn, de bereikbaarheid ver groot wordt en er meer voorzie ningen op cultureel gebied ko men, is een terugkeer zeker een optie." Sander Teuchies: „Jammer genoeg zijn er in Zeeuws-Vlaanderen maar wei nig banen op universitair niveau." „We hebben destijds beloofd om het verlies van de veren te compenseren. Rondom het veerplein moet de werkgelegenheid gestimuleerd worden. Als we nu afhaken, gebeurt er straks niets meer. Dat kan niet. Met de nieuwe Belgische partij moeten we verder en het plan tot een succes maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102