Zeeland proeftuin voor dementiezorg 2 zeeland Leentfaar solliciteert bij koningin vrijdag Neuroloog Marien Boon (ADRZ) Geen ramp De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 21 september 2012 door Ondine van der Vleuten 'Hoe reageer je, als je moeder voordringt in de winkel terwijl ze vroeger een bescheiden vrouw was die dat nooit zou doen? Dat soort dingen leggen onze hulpverleners uit bij huisbezoeken. Goede informatie en begeleiding is belangrijk.' Gelukkig is er bij alle el lende ook goed nieuws, las ik in het Ei gen Huis Magazine. Bijna zestig jaar na de Ramp is het namelijk weer mogelijk je te gen catastrofes zoals overstromin gen te verzekeren. De Catastrofe-verzekering wordt aangeboden door een nieuwe maatschappij met de naam 'Neer- landse'. Alleen die naam al, heer lijk! Wat een verademing, wat een no nonsense recht voor z'n raap oud-Hollandse duidelijkheid! Het leek 1953 wel! Ik ben dól op verzekeringen en van voor tot achter verzekerd, aan gezien ik zo iemand ben die altijd het zwaard van Damocles ziet hangen. Feitelijk doe ik niks an ders dan wachten tot zich een ramp voltrekt en alles instort: dan ga ik wilde groenten eten en ge neeskrachtige planten zoeken en kom ik in mijn element. Snel pakte ik mijn laptop om te kijken hoe groot het risico was dat mijn huis onder zou lopen. Op www.eigenhuis.nl/catastrofe zette ik Stap (risicoprofiel opha len). Een paar stappen verder wist 'Neerlandse' genoeg. Uw woning in Vlissingen in de buurt Bonedijksestraat en omgeving is over- stroombaar en bevindt zich in dijkring 29. Uit de landelijke toets 2006-2011 van uw dijkring blijkt dat 90% vol doet. Deze toets is uitgevoerd door de Inspectie Verkeer en Waterstaat. Neerlandse houdt rekening met de vol gende overstromingsscenario voor uw woning: stormvloed op de Noordzee vanuit het Nauw van Calais. Dit betekende dat het water maxi maal 5 meter hoog zou komen, in geval van overstroming. Over het risico op aardbevingen: De grootste aardbeving in uw provin cie had een kracht van 0.0 op de schaal van Richter. Over bommen: De kans dat u gecon fronteerd wordt met explosief materi aal uit de Tweede Wereldoorlog is mi nimaal. Over terrorisme: minimaal. Dat was het. Niks om me zorgen over te maken, dus. Maar ergens bleef het knagen. Iets ontbrak, in deze geruststellende opsomming. Opeens wist ik het De kerncentrale! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na2s> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazs) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (pg) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zotgvuklig om m« persoonsgegevens m het colofon 1/elt u nadere informatie aan. Zorgverzekeraar CZ volgt met interesse de ontwikke lingen in de dementiezorg in Zeeland. Die verdient een pluim, want er wordt hard gewerkt. door Ondine van der Vleuten Groot in kleinschalige zorg, is de slogan van zorgorganisatie SVRZ. Als patiënten het voor het zeggen hebben, kiezen ze voor een Idein- schalige voorziening dichtbij hun oude woonplaats. Alsjeblieft geen groot instituut ergens ver weg, waar je niemand kent en waar door de afstand minder bezoek komt dan je zou willen. Veel zorginstellingen maken die omslag naar kleinschalige opvang in het buitengebied. In dorpen als Sint-Maartensdijk, s-Gravenpol- der, Oostkapelle, Aagtekerke, Zaamslag en Terneuzen heeft SVRZ woningen waar groepjes van maximaal zes dementiepatiën ten 24 uur per dag zorg krijgen. Fa milieleden, vrienden en dorpsge noten lopen er regelmatig binnen voor een "kopje koffie en een praat je. Iedereen blij, zou je zeggen. Maar dat is niet zo: 'intramurale', 24-uurszorg is duur. Met het oog op de komende golf dementiepa tiënten wellicht zelfs onbetaalbaar, op termijn. Alleen als heel zware zorg nodig is, 'mogen' dementiepatiënten naar een instelling verhuizen. Voor de patiënt is dat geen punt. Die blijft zelf ook graag zo lang mogelijk thuis. Zonder hulp van zorgverleners en mantelzorgers gaat dat echter niet. Dementie is een voortschrijdend ziekteproces, waarbij de patiënt steeds zwaarder gaat steunen op de mantelzorgen Als die niet overeind gehouden wordt, is het ook met de patiënt snel afgelopen. Op de Bevelanden werd al in 2003 de noodzaak ingezien om de han den ineen te slaan en een netwerk te vormen om patiënt en mantel- zorger heen. Er werd een 'zorgke- ten dementie' gevormd, vanuit de praktijk. Het uitgangspunt daarbij was, dat zo snel mogelijk de dia gnose dementie gesteld wordt, zo dat de patiënt en zijn mantelzor gers ook zo snel mogelijk onder steuning en advies krijgen. En het daardoor langer vol kunnen hou den. Zeeuws-Vlaanderen heefrdit goe de voorbeeld snel gevolgd. Walche ren voer zijn eigen koers en wilde de zaken eerst bestuurlijk regelen. Twee weken geleden werd op een symposium over dementiezorg in Emergis een onderzoek naar de huidige stand van zaken gepresen teerd. Hoe beoordelen patiënten de zorg? Hoe staat het met de pre ventie, ondersteuning en diagnos tiek, met de behandeling en bege leiding? Met de levering van zorg en diensten? Ook niet onbelang rijk: worden er 'casemanagers' in gezet? Zo'n casemanager zou vanaf het moment dat bij een patiënt de dia gnose gesteld is, zorgcoördinator moeten zijn en tevens aanspreek punt voor alle betrokken partijen. Van het begin, tot het einde. Zeeland, concluderen de onderzoe kers, doet het vergeleken bij de rest van Nederland heel goed. Vooral de Oosterschelderegio: die kreeg nog net geen tien. Zeeuws-Vlaanderen scoorde alleen op diagnostiek onder de maat. En Walcheren? Daar moet het ko mend jaar gaan gebeuren. Zorgverzekeraar CZ steekt maar liefst 2,5 miljoen euro in een on derzoek naar dementiezorg waar in de casemanager een centrale rol vervult. In 2013 moeten alle Wal- chenaren met (een begin van) de mentie 'in beeld' komen en aan zo'n casemanager worden gekop peld. „Casemanager", verzucht neuro loog Marien Boon van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis. „Dat klinkt alsof de patiënt een geval is. Ik zeg altijd: bondgenoot. Van de patiënt, van de zorgverleners, en vooral: van de mantelzorgers. Want als die overbelast raken, kan een patiënt niet meer thuis blijven wonen." Prognose aantal dementiepatiënten Zeeland infógraphlc Donja Odijk bron: Alzheimer Nederland door Gertie De Boey TERNEUZEN - Dicteefanaat Rein Leentfaar (68) uit Breskens heeft een sollicitatiebrief geschreven aan Hare Majesteit de Koningin. Leent faar wil de jaarlijkse troonrede vooraf nakijken op taalfouten. Het Genootschap Onze Taal doet dit elk jaar. Nu directeur Peter Smul ders na een 'slip of the tongue' daarover afhaakt, grijpt Leentfaar zijn kans. „Ik reken me tot de top drie van dicteespecialisten in Ne derland", schrijft hij. Leentfaar be steedt drie uur per dag aan de Ne derlandse taal, leest de woorden boeken van Van Dale voor zijn ple zier en deed mee aan liefst 163 dic teewedstrijden. Alsof dat nog niet genoeg is, geeft Leentfaar Hare Ma jesteit nog een reden om hem aan te nemen: „Als voormalig wethou der van Oostburg en Sluis heb ik voldoende politieke ervaring om de troonrede met de juiste feeling te corrigeren." Leentfaar hoopt dat de koningin hem nog kent van hun ontmoeting op 30 mei 2008 bij het 250-jarig bestaan van de PZC. „We hebben het toen onder andere over dictees gehad en u ver meldde, niet verrassend, dat uw teksten altijd door anderen wer den gecontroleerd." Deze dag heeft veel indruk op Leentfaar ge maakt. „De foto van die ontmoe ting hangt nog steeds op mijn stu deerkamer..." Met zijn ervaring als corrector van de teletekstpagina van Omroep Zeeland, probeert Leentfaar het nu hogerop. 2000 1750 1500 1250 1000 750 500 250 0 2010 Terneuzen jaar 2040 Schouwen- Duiveland Borsele Reimerswaal Kapelle Noord-Beveland Sluis Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2