EZ E IQ UR zeeland 127 Coördinatiecentrum voor de scheepvaart EHBO-vrijwilliger ontkent ontucht Ik vind het te weinig, twee jaar Ik heb er een dubbel gevoel bij Behandelen, want hij is echt ziek vrijdag 21 september 2012 De reden voor de keuze tbs met dwangverpleging is de langdurige stoornis, het gebrek aan behgndeimotivatie, de extra beveiliging en het falen van een eerder ambulante behandeling. Uit het vonnis van de rechtbank Addi Evertz (69) uit Kortgene. „Ik vind het te weinig, twee jaar. Dat zei ik meteen al bij de zitting toen ik de eis hoorde. Ik voelde meer voor drie jaar. Maar ja, hij krijgt wel tbs, dus voorlopig is hij opgeborgen. Hij blijkt wel een ern stige stoornis te hebben, dus het is maar te hopen dat de behandeling slaagt." Evertz hoopt ook dat de gevange nisstraf van twee jaar een genoeg doening is voor alle mensen die het slachtoffer van de Westkapel- lenaar zijn geworden. Want het heeft wel indruk op haar gemaakt 'wat dat mannetje allemaal gedaan heeft'. Ze gaat er van uit dat de straf en de tbs-behandeling voldoende cor rectie voor de dader zijn. „Want in zijn omgeving werd hij niet gecor rigeerd. Hij verwees ook steeds maar naar zijn kerkelijke achter grond, maar daar kun je alles wel op gooien." Evertz vindt het ook goed dat de ze zaak volop in de publiciteit is ge weest en veel aandacht heeft gekre gen: „Daardoor letten ouders nu misschien beter op hun kinderen om deze dingen te voorkomen." Addi Evertz Aart Jobse (55) teamleider op een school voor speciaal onderwijs in Ter- neuzen. „Juridisch zal het wel allemaal kloppen. Ik denk dat ze nu net vol doende tijd hebben om een kli niek voor hem te zoeken. Toen de eis van twee jaar, twee weken gele den, bekend werd dachten we nog; die zul je zo snel al weer in het dorp tegenkomen. Maar er zit nu natuurlijk wel dwangverple ging aan vast." Toch houdt Jobse er een dubbel ge voel aan over. „Het lijkt tegenstrij dig. Hij is zo lang bezig geweest Jan Roeland (64), uitvaartondernemer in Goes, lid van de korpsraad van het Leger des Heils. Jan Roeland heeft wat moeite met de gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Hij vindt de uitspraak van twee jaar wat laag, zeker als het voorarrest van ongeveer een jaar er af gaat. Dat betekent dat de man relatief snel weer uit de gevangenis komt. „Ik zou er zelf geen aftrek van voorarrest bij gedaan hebben, als dat mogelijk is. Aan de andere kant staat daar wel tegenover dat dan sneller de behandeling kan be ginnen. Want die man is echt ziek. Zijn behandeling moet zo snel mo gelijk kunnen beginnen. Als je dat allemaal hoort valt je mond open. En vooral dat hij zo lang bezig is geweest en erg veel mensen, inclu sief de politie er vanaf wisten. Hij is toch ook al vaker opgepakt." Wat de schadevergoeding aan een aantal slachtoffers betreft vraagt Roeland zich of dat wel allemaal betaald zal worden. Alles overziend vindt hij dat de straf toch wel recht doet aan wat de man uit Westkapelle gedaan heeft. door Wout Bareman TERNEUZEN - De scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen wordt vanaf 2017 'gestuurd' vanuit een ge zamenlijk coördinatiecentrum van havenschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Gent. Dat heb ben de twee havenbedrijven en de Permanente Scheldecommissie, waarin Nederland en Vlaanderen vertegenwoordigd zijn, afgespro ken. Met het coördinatiecentrum wordt een voorschot genomen op de nieuwe situatie na de ingebruik name van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. De sluis is, als alles vol gens plan verloopt, in 2020 klaar. Na de ingebruikname zal de scheepvaart flink toenemen, is de verwachting. Dat vereist een inten sievere begeleiding. Ook tijdens de bouw van de zeesluis is extra aan dacht voor de scheepvaart vereist om filevorming zoveel mogelijk te beperken. Als het centrum in 2017 in gebruik kan worden genomen, hebben de scheepvaartbegeleiders voldoende tijd het verkeersmanagement op de nieuwe situatie af te stemmen. Het is de bedoeling dat naast de verkeersbegeleiders van de haven bedrijven ook andere dienstverle ners vanuit het coördinatiecen trum gaan opereren. Daarbij gaat het in de eerste plaats om het loodswezen, de sleepdiensten en de bootlieden. „Als die worden sa mengebracht op één werkvloer zal dat de communicatie, de gegevens uitwisseling en de coördinatie be vorderen", verwacht een woord voerders. In het centrum wordt de inzet van loodsen en sleepboten geregeld, worden ligplaatsen toegewezen, wordt de indeling van de sluizen geregeld en worden de sluizen en bruggen bediend. Maar ook de hulpverleners (calamiteiten) wor den er ondergebracht. Sinds begin vorig jaar wordt de scheepvaart via de sluizen van Ter- neuzen al intensiever begeleid via de zogenoemde ketenwerking. De schepen krijgen een strak vaarsche- ma opgelegd. Dat gebeurt nu nog vanaf verschillende locaties. Het heeft meer dan twintig jaar ge duurd. Daarom is die twee jaar voor mijn gevoel niet goed. Het lijkt een korte straf Als je ook een van de slachtoffers hoort op de zit ting. Die zei 'ik heb levenslang'. Die jongen loopt nu nog bij een psychiater. Maar nogmaals, juri disch zal het allemaal kloppen. Ik denk ook dat de behandeling ook geen pretje is. Daarvan zegt de rechtbank dat de totale duur een periode van vier jaar te boven kan gaan. Dus dat is voor hem wel een onzekerheid. Hij weet niet hoe lang het gaat duren." Jan Roeland MIDDELBURG - Ik blijf erbij, ik heb geen slechte dingen gedaan, zo zei donderdag een man (66) uit de ge meente Goes tegen de Middelburg se rechters. Hij moest voor hen ver schijnen omdat hij als EHBO-vrij- williger tijdens praktijklessen op de Kohlstamm-basisschool in Goes vier leerlingen onzedelijk zou hebben betast. De man vertelde dat dat beslist niet zo was. „Zo ben ik niet." Hij zei dat je bij een EHBO-instructie aan de borst noch aan iemands bo venbeen of kruis moet zitten. Hij gaf wel aan dat hij misschien, 'maar dan beslist niet met opzet', een intieme plek per ongeluk aan raakte. Tegenover de rechters ver klaarde de man dat hij al vele jaren les geeft op basisscholen en dat hij nog nooit klachten had ontvangen over de manier waarop hij dat deed. Bij de bewuste school gaf hij samen met een college-vrijwilliger les. Eerst theorie, daarna praktijk. Er werd onder meer geoefend hoe een 'gewonde' in een stabiele zijlig ging gelegd moest worden en hoe een bewusteloos iemand vervoerd moest worden. Tijdens de lessen zou hij vier leerlingen onzedelijk hebben betast. De man herhaalde dat hij zich van geen kwaad be wust was, maar dat er op die school wel problemen waren ge weest met het handhaven van de orde. Officier van justitie W. Suijker- buijk vertelde dat de zaak aan het licht kwam nadat tijdens een lo geerpartijtje enkele leerlingen had den gesproken over dat betasten. Hij wees erop dat alle leerlingen langdurig waren ondervraagd en dat ze zowel tegenover de ouders als de politie bij hun verhaal wa ren gebleven. Hij eiste tegen de man een werkstraf van 140 uur en een maand voorwaardelijk. Advocate S. Hooijman stelde op haar beurt dat er ook leerlingen waren geweest die hadden ver klaard dat de aanklacht overdreven te vinden en dat zij niets hadden gezien. Ze vervolgde dat geen van de leerkrachten na afloop van die EHBO-les iets bijzonders had op gemerkt. Uitspraak 4 oktober. Aart Jobse besparen kan dan naar die Zuid- Europese landen zonder dat we daar veel last van ondervinden en kunnen we daarmee (ook in ons ei gen belang) Europa mee redden. In ieder land, maar laten we er zelf mee beginnen, is er volgens mij een volledig transparante misstan denautoriteit nodig: een instelling waar iedereen kan aanmelden waar en op welke gebieden er be spaard kan worden. Tevens een in stelling waar men suggesties kan aanleveren hoe er bespaard kan worden; hoe verspilling tegen ge gaan kan worden. Ben Daeter Grote Sternstraat 12 Middelburg Koopkracht Ik slaag al meer dan vijftig jaar ie der jaar voor mijn praktijkexamen 'rondkomen met je inkomen'. Dus nu, met door mij onbegrepen stij gende benzineprijzen, zorgkosten en accijnzen en belastingen ben ik weer met de stofkam door het uit gavenpatroon gegaan, want wat volgens de rekenmeesters aan de ene kant extra moet binnenko men, moet volgens mij aan de an dere kant worden ingeleverd. Wat de gevolgen zullen zijn, kan ik zon der de riante betaling van de mo derne profeten van de televisie-zen ders op mijn noodgedwongen aan geschafte klompen aanvoelen: door de dalende binnenlandse vraag stijgende werkloosheid en meer faillissementen in alle secto ren, die niet op het buitenland zijn gericht. Dan wordt de Nederlandse handelsbalans nog positiever, het fileprobleem is in één klap opge lost en de verketterde C02-uit- stoot daalt. Volgens mij zou het beter zijn de profeten, waarvan we er de laatste weken weer zoveel op televisie heb ben gezien aan staten te verhuren, waar binnen drie jaar de verkiezin gen worden gehouden en alle over bodige uitgaven, zoals obstakels op "e wegen of het afgraven van polders te schrappen en hiermee het milieu en de staatskas niet ver der te beschadigen. We moeten uit gaan van de realiteit en niet van prognoses, die worden gebruikt om de prijzen op te drijven en woekerwinsten opleveren voor de multinationals en de banken. L Jacobs Populierestraat 23, 's-Gravenpolder Islamfilm De woede om de anti-islamfilm houdt aan. Moord én doodslag, om wille van een religie. Gods mira kels zijn nooit raadselachtiger - en verderfelijker - dan bij het propage ren van de godsdienst zelf Religie wordt zowat overal geprezen als een belangrijke bron van morele deugden, maar de historische reali teit leert ons dat godsdiensten vaak instrumenten waren en zijn, om onverdraagzaamheid, autocra tie en gruwel te promoten. Een maatschappij die door godsdienst wordt bestuurd, is griezelig. Gods dienstfanatici roepen een goddelijk mandaat in om rivaliserende gods diensten of ongelovigen af te slach ten. Elke moord wordt dan een daad van morele zuivering, uitge voerd in Gods naam. Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27