Proeven voor meer zoet water landbouw Verbazing dat W. door kon 261 zeeland Presentatie Zeeuws Olympisch plan brieven vrijdag 21 september 2012 Experimenten in drie Zeeuwse regio's door Frank Balkenende MIDDELBURG - Hoe kun je de zoet- watervoorraden voor de landbou wers in Zeeland vergroten? Dat antwoord moeten drie proeven ge ven. Deltares, het kennisinstituut voor water, ondergrond en infrastruc tuur, leidt het anderhalfjaar duren de project. Onderzocht wordt hoe regen- en grondwater optimaal kunnen worden benut voor de landbouw in gebieden waar zoet water nauwelijks of niet beschik baar is. Dat moet landbouwbedrij ven meer zekerheid en en kans op groei bieden. Volgens Gu Oude Essink, hydro loog bij Deltares, zijn lokale oplos singen hard nodig omdat de zoet watervoorziening in laaggelegen kustgebieden door verzilting steeds meer onder druk komt te staan. Ook in Zeeland is dat het ge val. „Klimaatverandering in combina tie met zeespiegelstijging en bo demdaling zijn hiervan de belang rijkste oorzaken. De verwachting is bovendien dat door drogere zo mers de grote rivieren minder wa ter zullen afvoeren terwijl ook el ders de vraag naar zoet water toe neemt. Ook daarom staan lokale mogelijkheden voor beter zoetwa terbeheer nu volop in de belang stelling." Op drie plaatsen in Zeeland wor den verschillende methoden beke ken. Op Walcheren wordt geprobeerd de zoetwatervoorraden onder kreekruggen uit te breiden door peilgestuurde infiltratie. Anders gaat het op Zuid-Beveland. Daar zal zowel zoet als zout grond water worden onttrokken om de SCHARENDIJKE - SportZeeland pre senteert zaterdag de resultaten van een onderzoek naar de kansen van een Olympisch Plan voor Zeeland. Zo'n plan is bedoeld om Zeeland op de kaart te zetten als water-, beach- en wielerprovincie. Dat zijn de drie kernsporten waar Zee land zich mee kan profileren, zo luidt het. Zeeland heeft de ambitie om deze provincie economisch te versterken en een aantrekkelijk ves- tigings- en leefklimaat met een sterke eigen identiteit te realiseren. Ook wil de provincie spon en be wegen gebruiken als middel om de leefbaarheid te versterken, de economische waarde van sport be ter te benutten en de profilering van Zeeland te verbeteren. De presentatie van het plan ge beurt tijdens het open Nederlands kampioenschap Freestyle Surfen aan de Brouwersdam. Dan is er ook een clinic surfen voor de schooljeugd door Zeeuwse water- sporttalenten. Op verzoek van de PZC kijkt een uit lezers samengestelde lezersjury met een kritisch oog naar een aantal rechtszaken. Ze zijn bij de zitting aanwezig en geven een reactie op de uitspraak van de rechtbank. zoetwatervoorraad te vergroten. Op Schouwen-Duiveland vindt op een bedrijf een drainageproef plaats, bedoeld om de dunne zoet waterlens (regenwater dat drijft op verzilt grondwater) te vergroten. Bij de drie proeven wordt nage gaan of de methoden zowel tech nisch als sociaal-economisch haal baar zijn. De drie proefprojecten maken deel uit van het onderzoeksprogramma Kennis voor Klimaat Ze worden worden uitgevoerd door een consortium van Deltares, Acacia-Water, KWR (waterrecy- cling), Alterra (Wageningen Uni versiteit), de Hogeschool Zeeland en een aantal ondernemers. Ook landbouworganisatie ZLTO, onder zoeksinstituut Stowa, de provincie de gemeente Schouwen-Duive land en het Waterschap Brabantse Delta nemen deel aan het project. De rechtbank deed donder dag uitspraak in de zeden zaak tegen de Westkapelle- naar Joost W. door Emile Calon De Middelburgse recht bank is zeer verbaasd dat Westkapellenaar Joost W. (60) niet eer der is opgepakt voor het mis bruik van jongeren. In het vonnis spreekt de recht bank haar verbazing uit over het feit dat de man zo lang en met zoveel jonge jongens ontucht kon plegen zonder dat iemand aangifte tegen hem deed en zon der dat iemand een onderzoek tegen hem instelde. Vooral om dat hij de ontucht bedreef in en rondom Westkapelle met jon gens uit Westkapelle en directe omgeving. Maar ook omdat hij vele jaren terug ook al eens ver oordeeld was voor zedenzaken. „De rechtbank acht het moeilijk voorstelbaar dat niemand in de leefomgeving van de verdachte van zijn activiteiten op de hoog te is geweest", zei rechtbank voorzitter K. de Jager tijdens het uitspreken van het vonnis. De rechtbank vindt dat vaststaat dat hij met minimaal zes jonge jongens ontucht heeft bedreven. Het moeten er veel meer zijn-ge weest maar veel slachtoffers van de inwoner van Westkapelle wil den geen aangifte doen noch de politie informatie geven. Tij dens de rechtszaak, twee weken geleden, werd wel duidelijk dat W. al ruim veertig jaar ontucht pleegt met jonge jongens. Het zijn er mogelijk enkele honder- den geweest. Hij gaf geld, tele foonkaarten en drank in ruil voor ontucht. De rechtbank citeert in het von nis een psycholoog die vaststel de dat W. weinig controle heeft over zijn seksuele drang. „En hij :- heeft meer te lijden onder de kerkelijke verwerping dan de ju ridische strafbaarheid ervan." Joost W. uit Westkapelle. tekening Comic House Aloys van Oosterwijk/ANP vssssasnssaiox^ssseeesesBaxszt Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Misstandenautoriteit Er gaat geen dag voorbij of we ho ren van noodzakelijke bezuinigin gen en noodzakelijke hulp aan ■nMaManRH9HMHnuBMMMHnancHinMH9BMÉ9 Zuid-Europese landen. Ik vraag me af of we wel moeten bezuinigen? Gaat het er niet veel meer om dat we op talrijke gebieden gaan bespa ren, verspillingen uitroeien. Onder besparen versta ik dan geen onno dige uitgaven doen. Er bestaan ont zettend veel mogelijkheden om te besparen. Of het nu gaat om onge veer duizend ambtenaren die (on nodig) Saba bezochten of om to renhoge bonussen of leegstaande regeringsgebouwen. Ik denk dat we, zonder al te veel pijn, miljar den kunnen besparen. Als dat zo is hoeven we op talrijke terreinen niet eens te bezuinigen: ziektekos- d ten, pensioenen. Veel geld dat we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26