Dementiegolf treft Zeeland PZC Nieuw zorgconcept voor moeders en baby's Drie kandidaten Kamervoorzitter Uitzetting asielkinderen opgeschort Zedenzaak Westkapelie: 2 jaar cel en tbs VRIJDAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I Droog, morgen 21 september 2012 I 254e jaargang nr. 224 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 c——I watzon,18° STEDELIJK MUSEUM Terug naar de wereldtop WONEN Tegeltj'es kleuren elke verdieping 10 en 11 Prognose: verdubbeling aantal patiënten door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Zeeland staat aan de vooravond van een dementie-epi- demie. Die treft heel Nederland, maar sterk vergrijzende gebieden worden relatief zwaar getroffen. Naar verwachting zal het aantal Zeeuwse patiënten de komende ja ren bijna verdubbelen, tot 14.163 in 2040. Nog eens 42.489 Zeeuwen worden dan met dementie gecon fronteerd als mantelzorger: zij spe len een belangrijke rol spelen in de zorg voor dementiepatiënten. Gemiddeld zijn bij elke patiënt drie mantelzorgers betrokken. De ziekte is hard op weg om volks ziekte nummer één te worden, waarschuwt Alzheimer Neder land. In 1994 riep de Wereldge zondheidsorganisatie 21 septem ber uit tot Wereld Alzheimerdag. Vandaag wordt over de hele we reld aandacht gevraagd voor de problematiek. Wereldwijd hebben 24,3 miljoen mensen de ziekte. In Nederland zijn er 250.000 patiën ten. Zeventig procent daarvan lijdt aan Alzheimer, de meest voorko mende vorm van dementie. Door de intensieve verzorging die voor al in de latere stadia nodig is, is de mentie een van de duurste ziektes. In 2012 kostte dementiezorg ruim 4 miljard, zon 5 procent van de to tale zorgkosten in Nederland. In 2028 bedragen de kosten zo'n 6 miljard: dementie is dan de duur ste ziekte geworden. Vooral de in VELDHOVEN - Prinses Maxima bezoekt de familie Huijberts op de Neonatale Intensive Care-unit na de officiële opening van het nieuwe Vrouw Moe der Kind-centrum (VMK-centrum) in het Maxima Medisch Centrum. Veel te vroeg geboren baby's zijn na de geboorte beter af als ze, dichtbij de moeder, een eigen ka mer hebben in het ziekenhuis. Dat is het uit gangspunt van het Vrouw, Moeder en Kindcen trum (VMK-centrum), dat het Maxima Medisch Centrum in Veldhoven samen met Philips ontwik kelde. Op korte termijn kunnen volgens het zie kenhuis de zorgkosten naar beneden, omdat de ligduur van patiënten wordt verminderd. foto Koen van Weel/ANP msmsmmmammmausissBassasim DEN HAAG - Naast Kamérlid Kha- dija Arib van de PvdA gaan ook GeFard Schouw van D66 en Anouchka van Miltenburg van de VVD een gooi doen naar het voor zitterschap van de Tweede Kamer. Dat lieten zij donderdag weten, na dat de profielschets voor de fünc- tie was vastgesteld. Kandidaten voor het voorzitterschap kunnen zich tot dinsdag 12.00 uur melden hij de griffier van de Kamer. Daar na zal er in de Kamer een debat worden gevoerd over wie de ha mer in handen moet krijgen en de opvolger wordt van Gerdi Verbeet. Informateurs Henk Kamp en Wou ter Bos spreken vanmiddag gelijk tijdig met de onderhandelaars van de WD en de PvdA. Dit is donder dag namens de informateurs be kendgemaakt. De formatieonderhandelingen tus sen WD en PvdA lijken vandaag soepel te kunnen beginnen. pagina 3: beëdiging Bosman en De Vries pagina 4: Rutte en Samson schadevrij DEN HAAG - Zo lang de kabinetsfor matie duurt, zullen er geen min derjarige asielzoekers die langer dan vijf jaar in Nederland verblij ven worden uitgezet. Dat heeft een meerderheid in de nieuwe Tweede Kamer donderdag bepaald in het debat over de kabi netsformatie. Christenunie en PvdA dienden eerder een initiatiefwetsvoorstel in om gewortelde asielkinderen die langer dan acht jaap in Nederland zijn een verblijfsvergunning te ge tramurale (24-uurszorg), waar zo'n 30 procent van de patiënten op is aangewezen, is kostbaar. Op dit moment is er nog geen gene zing mogelijk; medicijnen zijn er alleen voor bepaalde vormen van dementie. Bovendien vertragen zij het proces alleen een beetje. pagina 2 en 3: Zeeland proeftuin voor dementiezorg; commentaar MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft Joost W. (60) uit Westkapelie veroordeeld tot een celstraf van twee jaar en tbs met dwangverpleging voor ontucht met jonge jongens. Het vonnis is gelijk aan de eis. De man zit sinds vorig jaar sep tember in voorarrest. Hij moet nu nog vijf maanden daadwerkelijk zitten, daarna kan hij met zijn be handeling in een tbs-kliniek be ginnen. Gedragsdeskundigen heb ben aangegeven dat hij tot twee jaar behandeld moet worden in een gesloten afdeling. Daarna zou hij ambulant behandeld kunnen worden en keert hij mogelijk te rug naar zijn woonplaats. Volgens de rechtbank lijdt de man aan een seksuele stoornis en is hij ver minderd toerekeningsvatbaar. pagina 26 en 27: verbazing dat W. door kon gaan DE STELLING Dementie is een onderschat probleem Reageer op pzc.nl UW MENING 279 reacties Vertrekkende Kamerleden hebben het lintje verdiend eens sü 5% oneens wwwmin juesbrQ R.% ven. In de oude Tweede Kamer was daarvoor geen meerderheid te vinden. In de nieuwe Kamer is die er wel, maar het onderwerp komt ook aan bod in de onderhandelingen -tussen WD en PvdA over een nieuw kabinet. De WD is tegen het 'kinderpar- don', maar PvdA-leider Diederik Samsom hoopt WD-leider Mark Rutte in die onderhandelingen over te halen er toch mee in te stemmen. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 9910 8 711688 555530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1