io stedelijk museum Trage verbouwing kostte 127 mijoen Twintig jaar na de eerste plan nen voor nieuwbouw gaat mor gen dan eindelijk het nieuwe Ste delijk Museum in Amsterdam open. De topverzameling moder ne kunst moet een internationa le hit worden. vrijdag 21 september 2012 De Belgische kunstenaar Luc Tuymans maakte dit portret van koningin Beatrix en noemde het HM Het schilderij, dit jaar speciaal gemaakt voor het Stedelijk Museum, heeft een prominente plek gekregen in de hal. Het is geschonken door mensen die anoniem willen blijven. Tuymans staat bekend om zijn beperkte kleurgebruik. foto Herman Wouters/HH De bouwgeschiedenis van het 'nieuwe' Stedelijk Museum begon al in de eerste helft van de jaren negentig onder de inmiddels over leden oud-directeur Wim Beeren (1985 - 1993). Beeren schreef een prijsvraag uit en wees de befaam de Amerikaanse architect Robert Venturi als winnaar aan. Nadat Venturi's ontwerp te duur bleek, mocht de Portugese architect Al- varo Siza twee ontwerpen leveren onder Beerens opvolger Rudi Fuchs (1993-2003). Ook Siza's ontwerpen werden af gekeurd: te 'gesloten' en ook te duur. Beide architecten maakten er intussen geen geheim van dat ze zich groen en geel ergerden aan het trage Amsterdamse besluitvor mingsproces en de haperende fi nanciering. Renovatie en nieuwbouw - naar het ontwerp van Benthem Crou- wel Architekten - gingen uiteinde lijk in 2007 van start. De oud bouw van het museum was al sinds eind 2003 op last van de brandweer gesloten. Aannemer Midreth ging failliet en cultuur wethouder Carolien Gehrels kreeg veel kritiek over haar begeleiding van het project. Aannemer VolkerWessels hervat te het werk in maart 2011. Vernie lingen door Ajax-fans na het beha: len van het landskampioenschap veroorzaakten nog enige vertra ging, maar VolkerWessels slaagde er toch in het museum binnen de afgesproken tijd - op 2 februari 2012 - bouwkundig op te leveren. Het 'nieuwe' Stedelijk heeft 127 miljoen euro gekost, 20 miljoen meer dan in 2007 geraamd. Een particuliere stichting - met onder meer oud-Concertgebouw-d'irec- teur Martijn Sanders - schoot de gemeente te hulp en wierf 26 mil joen euro'aan sponsorgelden. Dat was een record voor de Nederland se museumwereld. Terug naar zie onze website:binnenland Grafische vormgevers over nieuwe huisstijl Stedelijk door Fran^oise Ledeboer Als koningin Bea trix morgen het vernieuwde Stede lijk Museum in Amsterdam opent, komt ze in de centrale eerste zaal een nieuw portret van zichzelf tegen. De vor stin - chique geschilderd door de Belgische kunstenaar Luc Tuy mans - kijkt er uit op een beroem de muurschildering van Karei Ap pel en meesterwerken van Male- vitsj en Donald Judd. Acht jaar na de sluiting van de oudbouw - op last van de brand weer - is meteen zichtbaar wat be zoekers te wachten staat: een reü nie van een grote rijkdom aan top- kunst. Directeur Ann Goldstein komt su perlatieven te kort voor de nieuw bouw van architect Mels Crouwel en het gerenoveerde oude gebouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10