Parijs verwacht storm om beelden China wil controle 81 buitenland Jezus getrouwd, zegt papiertje VANDAAG: Laatste reis Endeavour donderdag 20 september 2012 Sterke afkeuring voor spotprenten in tijdschrift In de islamitische wereld dreigt Frankrijk nu de gebeten hond te worden. Beelden van de profeet Mohammed in het satirische blad Charlie Hebdo dreigen de volgende rel te worden na de protesten en het geweld om de film Innocence of Muslims. PARIJS/CAIRO - De publicatie van satirische cartoons door het Fran se blad Charlie Hebdo waarin de profeet Mohammed te kijk wordt gezet, heeft Frankrijk flink in verle genheid gebracht. Uit islamitische hoek in binnen- en buitenland kwamen woensdag unaniem af keurende geluiden en de roep om actie van de Franse overheid werd breed gedragen. Minister van Binnenlandse Zaken Manuel Valls kon niet veel anders dan stellen dat de vrijheid van me ningsuiting een elementair recht is dat verankerd is in de wet. De hoogste soennitische geeste lijke, grootimam Achmed al-Tayyeb, bekritiseerde de publica tie scherp. „Zaken die haat zaaien uit naam van de vrijheid van me ningsuiting, moeten ten zeerste verworpen worden. Vrijheid moet eindigen op het punt waar het vrij heid van anderen inperkt", stelde hij. Van Essam Erian, leider van de po litieke tak van de moslimbroeder schap in Egypte, mag justitie in Frankrijk deze zaak op dezelfde voortvarende wijze aanpakken als het geval van de foto's van Kate Middleton. „Als de zaak van Kate er een was van privacy, dan zijn de cartoons een belediging voor een heel volk. Het geloof van and e ren moet worden gerespecteerd", aldus Erian. De moslimbroederschap verwel komde de Franse afwijzende hou- Hoofdredacteur Stéphane Charbon- nier van Charlie Hebdo. ding, maar stelde dat belediging van de islam in Frankrijk strafbaar gesteld zou moeten worden net als het ontkennen van de Holocaust. De Arabische Liga gispte Frankrijk en sprak van 'provocatieve en schandelijke' cartoons. Ze waar schuwde dat geweld weer kan op laaien nu de situatie na de film In nocence of Muslims zo gespannen is. De Liga roept moslims op 'vreedza me middelen te gebruiken om hun afwijzing te uiten'. De rege ring in Parijs heeft ondertussen be sloten ambassades beter te beveili gen en morgen in twintig landen diplomatieke missies dicht te gooien uit angst voor onlusten na het traditionele middaggebed. Een koosjere supermarkt in het Franse Sarcelles, een voorstad van Parijs, is gisteren aangevallen door twee onbekende personen. Het tweetal bracht een bompakket tot ontploffing. Vier personen raakten lichtgewond. Onbekend is of dit met de spotprenten te maken heeft In de afgelopen week zijn Ameri kaanse ambassades en consulaten in veel islamitische landen aange vallen in verband met Innocence of Muslims. Bij de rellen kwamen meer dan 30 mensen om het le ven, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Libië. De film schildert Mohammed af als een losgeslagen oplichter. Charlie Hebdo haalde zich vorig jaar ook al de woede van moslims op de hals. Het tijdschrift publi ceerde toen een speciale editie, Sharia Hebdo, met Mohammed als 'gasthoofdredacteur'. Na publi catie werd een brandbom naar het hoofdkantoor in Parijs gegooid. Een deel werd als gevolg daarvan door brand verwoest. Frankrijk vreest moslimterreur. In de jaren negentig zaaiden Algerijn se terroristen dood en verderf in de Parijse metro, twaalf mensen stierven en 250 anderen raakten ge wond. In maart van dit jaar schoot een terrorist uit Toulouse, van Al gerijnse origine, drie soldaten en drie joden dood. Twee maanden la ter arresteerde de politie in Toulon de Tunesische webmaster van een site waarop al-Qaeda-terroristen in gecodeerde taal met elkaar com municeerden. De man, Nabil Am- douni, zou ook een lijst met moge lijke doelwitten in Frankrijk heb ben opgesteld. De regering toonde zich ontdaan door de prenten in Charlie Hebdo, maar kan juridisch niets doen. Hoofdredacteur Stéphane Char- bonnier beroept zich op de vrij heid van meningsuiting. „Als we nu een verbod krijgen om Moham med te tekenen, mogen we straks misschien geen varkens en hon den tekenen? En vervolgens ook geen mensen? Straks worden we gedwongen Charlie Hebdo te ver kopen met zestien blanco pagina's. Als we toegeven is het voorbij met de vrijheid van meningsuiting." door Hans de Bruijn BRUSSEL - De Chinese premier Wen Jiabao is vandaag in Brussel voor topoverleg met de EU. Maar uit zijn mond, noch die van Euro pees president Van Rompuy of Commissievoorzitter José Manuel Barroso zal de wereld na afloop te horen krijgen wat er is besproken. Dat komt door Chinese pogingen om kritische berichtgeving over de top in de kiem te smoren. Van Rompuy en Barroso bliezen giste ren de voor vanmiddag geplande persconferentie na het overleg met Wen af. Volgens hun woordvoer ders stelden de Chinezen eisen aan wie op die persconferenties aanwezig mochten zijn en over de hoeveelheid en de aard van de vra gen. „Die eisen zijn voor ons on aanvaardbaar en zijn strijdig met onze opvattingen over de persvrij heid", zei een ËU-functionaris. Zo wilden de Chinezen vooraf we- CAPE CANAVERAL - Het Amerikaanse ruimtevaartuig Endeavour is gisteren aan zijn laatste reis begonnen. Het ruimteveer gaat op de rug van een Boeing-747 van het ruimtevaartcentrum in Cape Canaveral Florida naar de Amerikaanse westkust. Onderweg doet het nog Houston aan. Het veer is vanaf 30 oktober in een museum in Los Angeles te zien. De spaceshuttle loop nu binnen r j in één van onze 150 expert winkels met deze advertentie -T^lfe.Yoor de voorwaarden op www.êxperl.nl/superslerrendeals Het stukje payrus, 3,8 bij 7,6 cm groot, vermoedelijk afkomstig uit Egypte. BOSTON - Een Amerikaanse onder zoekster lijkt de eerste concrete aanwijzing te hebben gevonden dat Jezus een vrouw had. Karen King van de Harvard Universiteit in de VS onthulde gisteren een vierde-eeuws stukje papyrus waar op Jezus geciteerd wordt terwijl hij expliciet verwijst naar het be staan van een echtgenote. King, een expert in de geschiede nis van het christendom, zegt dat de tekst een dialoog bevat waarin Jezus spreekt van 'mijn vrouw', die hij Maria noemt. Het kopti- sche geschrift zou een kopie zijn van een evangelie dat waarschijn lijk in de tweede eeuw in het Grieks is verschenen. De wetenschapper hielp ook mee het stukje papyrus van 3,8 bij 7,6 centimeter te vertalen. Ze plaatste wel gelijk een kanttekening bij de ontdekking. Het geschrift bewijst volgens haar namelijk niet dat Je zus getrouwd was, maar is wel be langrijk om te begrijpen hoe de christenen van destijds tegenover het huwelijk en het gezin stonden. In de dialoog bespreken de discipe len of Maria Jezus waardig is, en zegt de Messias 'ze kan mijn disci pel worden'. Op het stukje papy rus staan bovendien de woorden 'Jezus zei tegen hen: mijn vrouw'. In de christelijke traditie is eeu wenlang verondersteld dat Jezus ongetrouwd was, terwijl daar geen bewijs voor was, zegt King. Het fragment is van een anonieme verzamelaar die contact opnam met King om de tekst te vertalen en analyseren. Over de herkomst van het kostbare geschrift is wei nig bekend, al moet het haast wel uit Egypte komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8