binnenland 17 Orde Advocaten tegen cash betalen F J Rabo weigert Marthijn Klaver: Ik wilde al terug gaan tot 1 oktober uan het huidige BESTELLINGEN UIT VOORRAAD 0WR00M MEUBILAIR SHOWTUIN -v MEUBILAIR donderdag 20 september 2012 Foute lichten Bij verkeerslichten staat rood bo ven en groen onder. Ook al herken nen kleurenblinden de kleur niet, ze weten daardoor toch of ze moe ten stoppen of doorrijden. De plaat sing van zogenoemde nevenlich- ten, bestemd voor afslaand verkeer, is echter minder consequent. Daar door kunnen gevaarlijke situaties ontstaan. Bij een rood nevenlicht beneden (foto rechts) denkt een kleurenblinde ten onrechte dat het om een groen licht gaat (foto meest rechts). Montage boven naast het rode verkeerslicht zou dus beter zijn. foto's Blind Color Erfelijke afwijking DEN HAAG - De Orde van Advoca ten wil dat advocaten zich niet lan ger contant laten betalen. Alleen bijzondere omstandigheden kun nen een cashbetaling door een cliënt rechtvaardigen, maar dan tot een maximum van 2000 euro, vindt de orde. Het huidige maxi male bedrag is 15.000 euro. Alles daarboven moet met de lokale de ken van de orde worden bespro ken. De orde heeft de geplande nieuwe regels gisteren bekendgemaakt, een dag na de behandeling van de tuchtzaak tegen advocaat Bram Moszkowicz, bij de Raad van Disci pline in Amsterdam. De vermaarde strafpleiter ontving stelselmatig contante betalingen van cliënten en meldde dit tegen de regels in niet bij de deken. De Amsterdamse deken Germ Kem per heeft de raad om een jaar schorsing van Moszkowicz ge vraagd, waarvan een halfjaar voor waardelijk. Het kantoor van Mosz kowicz verkeert in financiële pro blemen. De orde gaat het toezicht op de fi nanciële handel en wandel van ad vocaten flink opschroeven. Een team van zes financieel experts gaat de lokale dekens hierbij onder steunen. De orde wil op die ma nier wanpraktijken voorkomen. Kantoren met een 'hoog risicopro fiel' kunnen rekenen op een huis bezoek van deze experts. Moszkowicz moet de bui gisteren zelf hebben zien hangen. Eerder had hij strijdlustig aangekondigd dat hij graag een principieel debat over de contante betalingen wilde aangaan. Maar de auteur van de bestseller 'Liever rechtop sterven dan op je knieën leven' liet giste ren verstek gaan. zie onze website:binnenland Doe een test en ontdek of u kleurenblind bent 0 Kleurenblindheid is een afwijking in de lichtgevoelige cellen waar mee het netvlies is bedekt. Er be staan verschillende vormen en gra daties. Slecht waarnemen van rood en groen komt het meest voor. Bij een zeldzame variant worden al leen grijstinten waargenomen. 1 op de 12 mannen en 1 op de Met Rijkswaterstaat is hij zo'n ze ven jaar in de weer geweest om de verkeersborden aangepast te krij gen. „Het leuke is dat de borden met de biezen ook voor kleuren- zienden beter zichtbaar zijn, zeker in het donker." De verlanglijst van Van Goor is nog lang. Zo voldoen de meeste schoolboeken niet aan het door Blind Color in het leven geroepen 250 vrouwen lijdt aan kleuren blindheid, in Nederland in totaal ruim 700.000 mensen. De afwijking is meestal aangebo ren, een enkele keer is een ziekte of vergiftiging de oorzaak. Kleurenblinden mogen geen piloot of machinist worden; voor beroe pen als binnenhuisarchitect, gra- keurmerk 'Kleurkeur'. Veel kaart jes en grafieken zijn daardoor niet te begrijpen. Ook zet de Arnhem mer zich in voor betere arbeidsom standigheden. „Kleurenblinden worden voor veel beroepen uitge sloten, terwijl dat met wat aanpas singen van de werkomstandighe den niet hoeft. Zo keuren ze bij Shell kleurenblinden standaard af, terwijl Esso ze wel aanneemt." HENGELO - De Rabobank heeft Marthijn Uittenbogaard geweigerd als rekeninghouder vanwege diens betrokkenheid bij de recent verbo den pedofielenvereniging Martijn en ideeën over seksualiteit. Dat zegt de in Hengelo woonachti ge Uittenbogaard nadat een af spraak met de Rabobank over het afluiten van een rekening op het laatste momentdoor de bank werd afgezegd. De Rabobank Cen traal Twente wil niet reageren. Het filiaal in Hengelo laat de woordvoe ring over aan Rabobank Neder land. Die bevestigt de weigering. „Onze banken zijn vrij in hun aan namebeleid", zegt woordvoerster Koos Verheul, die verder niet op details wilde ingaan. De vrijheid om klanten te weige ren wordt bevestigd door de Ne derlandse Vereniging van Banken. „Banken hebben contractvrijheid en kunnen klanten om moveren de redenen niet accepteren", zegt woordvoerder Bart van Leeuwen. „Alleen als iemand nergens een re kening kan afsluiten, dan kan hij op grond van het Convenant Basis bankrekening bij een bepaalde bank terecht." Uittenbogaard heeft een lopende rekening bij ABN Amro. Die sloot hij af voordat hij een publiek per soon werd. Volgens Uittenboog- aard weigerde ABN Amro hem eni ge tijd gelegen een nieuwe reke ning en wordt hij ook tegenge werkt. „Ik heb aandelen, maar ik mag via de bank geen nieuwe meer kopen. Ik kan alleen nog maar verkopen." Uittenbogaard wil een nieuwe rekening afsluiten in verband met een erfenis die hij verwacht na het overlijden van zijn vader. „Ik wil mijn geld niet bij één bank onderbrengen. Mijn zus heeft nu ook problemen met het afsluiten van een lijfrente. Dat heeft absoluut met mij te maken." Uittenbogaard zegt al langer pro blemen met bank te ondervinden. „Toen we in 2006 met de Partij voor Naastenliefde en Diversiteit een rekening wilden openen wer den we ook door meerdere ban ken geweigerd." De weigering door de Rabobank is door Uitten bogaard aangekaart bij antidiscri minatiebureau Artikel 1 Overijssel. Dat laat weten dat pedoseksualiteit in het algemeen niet valt onder de anti-discriminatiewetgeving en de Wet gelijke behandeling. Artikel 1 Overijssel zou daarmee niet be voegd zijn om de klacht te behan delen. fisch ontwerper of elektricien zijn ze veelal ongeschikt. O De meest gebruikte test om kleu renblindheid vast te stellen is de Is- hihar-test, die bestaat uit illustra tie van gekleurde stippen waarin cijfers zijn verwerkt. Kleurenbliln- den kunnen de cijfers niet onder scheiden. Het wachten is op het moment dat de regering het Gehandicapten verdrag van de Verenigde Naties ondertekent. „Dan kunnen we in stanties voor de rechter dagen als ze niet genoeg rekening houden met kleurenblinden. Nederland is een van de laatste landen die nog tot ondertekening moet overgaan. Misschien zijn ze bang voor de fi nanciële gevolgen." AMSTERDAM - Avonturier Yuri Kla ver die vorige week door de Russi sche kustwacht uit de Beringstraat werd geplukt, had zijn poolexpedi tie op eigen initiatief een dag eer der al afgebroken. Russische media maakten melding van een spectacu laire reddingsoperatie, maar vol gens de 39-jarige Haarlemmer be rust alles op een misverstand. Kla ver was net een week onderweg op zijn expeditie die hem per kajak en op ski's in 3 jaar door de zogenoem de Polar America Traverse zou lei den. Materiaalpech dwong de avon turier echter zijn reis vroegtijdig te staken. Op een landtong in de pool- zee tussen Rusland en Alaska wachtte hij op beter weer om te rug te kunnen keren. Terwijl Kla ver wachtte op gunstiger weer om terug te keren, werd hij door de kustwacht 'gered'. „Ik ben op geen enkel moment in gevaar geweest. Maar ineens waren er zeker tien mannen en een tank om me op te halen." Klaver is vastbesloten zijn expeditie volgend jaar te hervatten. UW Stijl. PROFITEER op op op wan 1lyie het kleine niet eert is het grote niet weerd \aatüvtf rassEjiu- Zuidwefl 10' ionnemaif'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7