Kleurenblinde kan bord nu ook goed zien reis met korting! 61 binnenland Belager koets wraakt hof donderdag 20 september 2012 Het verkeer wordt veiliger voor kleurenblinden, met een kleine aanpassing van verkeersborden. Met dank aan Meinard Noothoven van Goor die een lange strijd voert voor erkenning van deze meest voorkomende handicap. door Niek Opten De eerste verkeersborden die kleurenblindproof zijn, staan al enkele we ken langs de snelwe gen, met dank aan de verhoging van de maximumsnelheid naar 130 kilometer per uur. De nietsvermoedende automobi list valt het waarschijnlijk niet op, maar voor kleurenblinden maken de witte biezen aan de buitenkant van het bord en tussen de verschil lende kleuren een wereld van ver schil. Voor veel mensen die moeite heb ben met het onderscheiden van ldeuren vallen de rode verkeersbor den tegen een groene of donkere achtergrond niet of nauwelijks op. Ook vloeien bepaalde kleuren op de borden in elkaar over, zoals blauw en rood, waardoor een nietszeggend grijs vlak ontstaat. Vanaf volgende maand mogen A. Huidig verkeersbord B. Zoals kleurenblinde 'A' ziet C. Verkeersbord met witte biezen D. Zoals kleurenblinde 'C' ziet wegbeheerders borden plaatsen die zijn voorzien van deze witte contouren. De aanpassing is te dan ken aan Meinard Noothoven van Goor, een gepensioneerd inge nieur uit Arnhem en zelf kleuren blind. Met zijn bureau Blind Color heeft hij al menig instantie weten te overtuigen meer acht te slaan op kleurenblinden, van wie er zo'n 700.000 zijn in Nederland. „Kleurenblindheid is de grootste handicap in ons land, maar er wordt nauwelijks rekening mee ge houden. Veel mensen weten niet dat ze het zijn, helemaal sinds de Jeugdgezondheidszorg screening van de jeugd heeft afgeschaft in 2002. Anderen voelen gêne voor hun handicap", zegt Van Goor, die al het lobbywerk in zijn eentje ver richt bij gebrek aan strijdbare lotge noten. Dagelijks worden kleurenblinden met hun afwijking geconfron teerd. Neem zoiets simpels als de De verkeersborden die de nieuwe maximumsnelheid aangeven zijn al kleurenblindproof. foto Jeroen Jumelet/ANP glasbak. „Bij de gaten staat keurig in tekst vermeld welke kleur glas waar in moet. Maar niet op de fles sen." Dit valt in de categorie 'klein ongemak', maar er kunnen ook le vensgevaarlijke situaties ontstaan. Zo waren de knipperlichten van spoorwegovergangen niet zicht baar/totdat ze op advies van Van Goor door roodoranje led-verlich ting werden vervangen. Roodgekleurd asfalt voor fietsers zien kleurenblinden als gewoon wegdek. „Hoeveel slachtoffers er jaarlijks vallen ten gevolge van kleurenblindheid weten we niet, domweg omdat niemand dat bij houdt." Het grootste ongemak is relatief makkelijk aan te pakken. Zo is het gebruik van bepaalde kleurtinten al een hele vooruitgang: geen rood, maar oranjerood en gras groen en boterbloemgeel in plaats van 'gewoon' groen en geel. Ook de plek kan doorslaggevend zijn. Zo ergert Van Goor zich mateloos aan automaten waar het rode licht niet boven maar naast of zelfs on der het groene is gemonteerd. „Ik onderscheid die kleuren niet. Ik weet dat bij een stoplicht groen on der zit, daar vertrouw ik op." DEN HAAG - De man die in hoger be roep wordt vervolgd voor het bela gen van de gouden koets, heeft het gerechtshof gisteren gewraakt Hij vindt onder meer dat zijn rechts zaak door politie en justitie wordt gesaboteerd zonder dat het hof daar iets aan doet. De wrakingskamer moet zich volgende week woensdag buigen over het verzoek van de man om de huidige rechters van de zaak te halen. De zitting liep zeer chao tisch. De man onderbrak het hof re gelmatig en eiste tijd om zich te kun nen verweren. De belager vindt dat koningin Beatrix onrechtmatig op de troon zit. Daarom kwam hij tot zijn daad, zei hij eerder. De recht bank veroordeelde de man eerder omdat hij op Prinsjesdag 2010 een waxinelichthouder naar de gouden koets gooide. De rechters wilden dat hij zich gedwongen zou laten opne men in een psychiatrisch zieken huis. Het hof liet hem in juli onder voorwaarden vrij, maar omdat hij zich daar niet aan hield, werd hij vo rige week weer vastgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6