Vragen over varkensstallen Oprechte liefde voor 'een klein vlekje' PZC Iedere dag om 19.00 uur i8l zeeland Schuren in dorpen mogen woning worden Sanering zwaar vervuilde grond 'niet spoedeisend' almanak Kleingeld Florenz van de Vijver maakte een film over Sluiskil en enkele (oud-) inwoners. Een ode aan geboortegrond. n M" donderdag 20 september 2012 College Hulst kan geen helderheid scheppen door Karlijn de Splenter HENGSTDIJK - De komst van twee varkensstallen in het buitengebied van Hengstdijk en Vogelwaarde blijft boven de markt hangen. Op de jaarvergadering van de dorps raad Hengstdijk bleek dinsdag dat het Hulster college er behoorlijk mee in zijn maag zit. Tijdens de rondvraag stelden de in woners tal van vragen over de ge vreesde varkensinvasie'. Tot teleur stelling van de aanwezigen konden burgemeester en wethouders geen uitsluitsel geven. „Alle zienswijzen zijn verzameld in een dossier. Daar kijkt een advocaat nu naar. Tot die tijd is ons geadviseerd om hier 'verder niet over te communi ceren. Over twee a drie weken komt de advocaat met een juri disch advies", zei wethouder Dia na van Darnme. De Brabantse bedrijven Lavi BV en Welvaarts BV willen elk een megavarkensstal bouwen in de pol ders bij Hengstdijk en Vogelwaar de. Die moeten samen onderdak bieden aan zo'n 14.000 mestvar- kens. In 1994 werden al bouwver gunningen afgegeven. Vorig jaar november deden de bedrijven pas een aanvraag voor vergunningen. Sindsdien is er weer veel onrust bij de bewoners ontstaan. Inwoonster Yvonne Jansen vindt het jammer dat er nog steeds zo veel onduidelijkheid is. Ze is zes jaar geleden uit Amsterdam naar Hengstdijk verhuisd om een be drijf te beginnen. Haar paarden staan in twee weilanden vlakbij de geplandestallen. „Ik laat mijn paar den daar niet staan. Wie weet wat voor ziektes ze kunnen oplopen." Wat ze gaat doen als de stallen toch komen, weet ze nog niet. „Ik ga dan waarschijnlijk weg. Jam mer, want ik heb mijn leven in Amsterdam opgegeven om hier rustig te kunnen wonen." Burgemeester Jan-Frans Mulder stak de inwoners nog wel een hart onder de riem. „We zetten alles op alles om het tegen te gaan. Maar op dit moment kunnen we niet meer zeggen." door Martijn de Koning SINT-ANNA-TER-MUIDEN - De histori sche schuren in de agrarisch aan doende kernen Sint-Anna-ter-Mui- den en Sint-Kruis moeten behou den blijven, vindt het Sluise colle ge. In de huidige situatie is er ech ter een flinke kans dat ze in verval raken. Zeven historische schuren in Sint-Anna-ter-Muiden kunnen daarom onder voorwaarden wor den omgebouwd tot woning of bij het naastgelegen huis getrokken worden. In Sint-Kruis mogen drie schuren worden omgebouwd tot appartementenverblijf of herberg. Door de omvorming kan in de dor pen een lichte groei van het aantal woningen ontstaan. Dat is uitzon- De middenstand zit altijd, zowel in de tijd van de gulden als nu in het euro tijdperk, verlegen om kleingeld. Zelfs na de afschaffing van de 1- en 2-eurocenten is dat niet veranderd. Nu kun je daar als ondernemer op verschillende manieren aandacht voor vragen. Meestal gebeurt dat aan de kassa met de vraag of de klant 'het niet kleiner heft', of dat er misschien tien, twintig of vijftig eurocent bij kan. In alle vriendelijkheid dus en vooral zonder bijbedoelingen. Al sloeg die grutter onlangs in de binnenlanden van Walcheren een beetje door. Hij vroeg op een verdachte manier aan dacht voor het ontbreken van vol doende munten in zijn kassa: 'Losgeld gevraagd'. Astronaut Lodewijk van den Berg staat centraal in de film Een Klein Vlekje. Een verhaal over bin ding met geboortegrond, in de ze film Sluiskil. door Romaami van Damme Mooi verhaal. Zeven jaar geleden hoorde Zeeuws-Vlaming Flo renz van de Vijver voor het eerst vertellen over ruim tevaarder Lodewijk van den Berg. Nu is hij de trotse maker van een film waarin Lodewijk van den Berg een van de hoofdrolspelers is. „Op school had ik nooit iets ge hoord of gelezen over Van den Berg", zegt Florenz van de Vijver met een stem waarin nog altijd verbazing zit! „Gek toch? Die man komt uit Sluiskil, is in feite de eer ste Nederlandse ruimtevaarder en daar hoor je op school niets over. Toen hij eens in Middelburg een le zing gaf, hoorde ik dat hij ruimte vaarder was en dat hij geboren was in Sluiskil!" Daar is Florenz van de Vijver ook geboren. „In de cité, misschien vijf honderd meter van de plek waar Lodewijk geboren is. Later heb ik nog op de Sassing gewoond en daarna in Axel en Spui." Prachtig gegeven voor een film, vond Florenz, die op dat moment studeerde in Brabant en toen geen kans zag het idee uit te werken. „Het bleef wel in mijn kop zitten. Toen ik in 2011 hoorde dat de laat ste spaceshuttles de lucht ingin gen, dacht ik meteen: ik móet een shot hebben van Lodewijk bij die laatste lanceringen. Ik trommelde twee mensen op, kocht tickets en wij naar de lancering. Een gok, maar het pakte goed uit." En nog een meevaller: Lodewijk van den Berg wilde best meewer ken aan een film over Sluiskil, maar het mocht niet alleen over hem gaan. Florenz: „Het idee voor een film kreeg meer en meer ge derlijk beleid voor een dorp in de gemeente Sluis, blijkt uit het be stemmingsplan voor elf kleine ker nen, waarvan het idee voor de schuren deel uitmaakt. Het plan ligt momenteel ter inzage. Groei van het woningaanbod is uit den boze, staat in het plan. Nieu we woningen mogen alleen oude vervangen. Uitzonderingen zijn, naast de omvorming van de schu ren, een aantal locaties in G roede (onder meer de plek van de oude gymzaal), Schoondijke, Nieuw- vliet en Draaibrug. Het gaat dan vaak om (voormali ge) bedrijfslocaties. In Draaibrug mag de oude tramremise worden omgebouwd tot woningcomplex, atelier of ambachtscentrum. Lodewijk van den Berg tijdens een huldiging in Sluiskil na zijn ruimtevaart- reis. foto Camile Schelstraete stalte. Voor een buitenstaander is Sluiskil een anoniem industrie dorp en daartegenover staat die im mense ruimte waar Lodewijk was. Kijkend naar een klein vlekje, zijn geboortegrond. Die titel dekt echt de lading van de film. Het komt trouwens ook voor in het Sluiskils volkslied: al ben je een klein vlekje, Sluiskil blijft mijn geboorteplekje." Op zoek naar beeldmateriaal over Lodewijk van den Berg, kreeg Flo renz van de Vijver zomaar een ca deautje van Diederik Benjamins. „Hij was de enige die reageerde op een oproep in de dorpskrant. Die derik had video-opnames ge maakt, met een-VHS-camera, van de huldiging die Lodewijk in Sluis kil onderging na zijn ruimtereis Benjamins komt oorspronkelijk uit Indonesië en kwam op driejari ge leeftijd met zijn ouders in Sluis kil terecht. „Zijn verhaal heb ik in de film verweven." Dat gebeurde ook met het verhaal van Koen de Bruine, geboren Sluis- killenaar en opgegroeid op een bin nenvaartschip. Florenz van de Vij ver: „Hij heeft nü in zijn schuurtje een observatorium staan waarmee hij de sterren en het heelal bekijkt. Een mooi gegeven. Koen tuurt naar boven en Lodewijk keek naar beneden." En telkens is de geboortegrond het bindmiddel. „Waar je vandaan komt, is bepalend. Lodewijk heeft maar twaalf jaar in Sluiskil ge woond en woont al vijftig jaar in Amerika. Maar als je hem daar vraagt of hij zich meer Amerikaan of Nederlander voelt, zegt hij: ik voel me een Zeeuw. Als hij hier is, zegt hij vermoedelijk Zeeuws-Vla ming en Sluiskillenaar. Voor Benja min ügt dat weer wat anders. Hij voelt zich na al die jaren een echte Sluiskillenaar, maar zijn wortels liggen wél in Indonesië. Dat voelt hij ook. Daarom: je geboortegrond is altijd een speciaal plekje." het PZC videojournaal www.pzc.nl door Wout Baremaro Tip? redactie@pzc.nl 1. Horeca Skidöme is Zeeuwse Alp. 2. Terneuzen nu gepijld in Zelzate. 3. Nieuwe investeerder Perkpolder. Weblogs van PZC-verslaggevers over voetbal, hardlopen, cultuur en poli tiek op www.pzc.nl/blogs TIPS NAAR redtern@pzc.nl PHILIPPINE - Onderzoek in op dracht van de provincie heeft uit gewezen dat de bodem in de Basti onstraat en een deel van de Kas teelstraat in Philippine ernstig ver ontreinigd is. Er zijn verschillende metalen en polycyclische aroma ten (Pak's) aangetroffen en ook hoeveelheden minerale olie. Het grondwater is licht verontreinigd met barium. Gedeputeerde Staten stellen vast dat 'op grond van de concentraties en de omvang spra ke is van een geval van ernstige bo demverontreiniging'. Maar er is geen sprake van onaanvaardbare ri sico's voor mens, plant of dier. Daarom is sanering 'niet spoed eisend'. Maar dan moet de bodem wel in tact blijven; er mogen geen graafwerkzaamheden worden uit gevoerd. De bodemverontreiniging houdt de betrokken bewoners al zeker tien jaar bezig. Ze spraken de afge lopen jaren regelmatig hun veront rusting uit over de mogelijke risi co's. De vervuiling is aangetroffen onder en bij percelen op de ge dempte vestinggracht. Daar werd alle mogelijke afvalmateriaal voor gebruikt, zoals puin, houtskool, mosselschelpen, glas, plastic en an der 'dempingsmateriaal'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68