luchtig uit binnenland 15 Kleine teams versnellen formatie 2 iaariang 'Japan is als Duitsland' 'Het Kamerlidmaatschap is een van de meest onderschatte functies. Het is een ambacht' donderdag 20 september 2012 Sharon Dijksma Tweede Kamer-voorzitter Gerdi Verbeet samen met haar kleinkinderen na haar afscheid. foto Phil Nijhuis/ANP merlid. Dat betekent dat hij of zij ook mag stemmen en mag mee doen aan het debat. Wil de voorzit ter daaraan deelnemen, dan neemt de ondervoorzitter de leiding van de vergadering over. Hoofdtaak van de voorzitter is het in goede banen leiden van de ple naire vergaderingen van de Twee de Kamer. Hij opent en sluit de ver gaderingen en bepaalt wie het woord heeft. Hij is bovendien voorzitter van het presidium, het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, en van de DEN HAAG Directeur Onze Taal stopt met troonrede Directeur Peter Smulders van het Genootschap Onze Taal leest de troonrede in het vervolg niet meer van tevoren door op spel- en taalfouten. Hij zei dat gisteren na dat er ophef was ontstaan over een interview dat hij zaterdag, vier da gen voor Prinsjesdag, gaf aan Om roep Brabant. De omroep publiceer de een bericht op de website waar in stond dat Smulders de troonre de somber had genoemd. Het woord 'somber' werd door de inter viewer gebruikt en niet door Smul ders zelf. Hij zegt op een ander deel van de vraag bevestigend te hebben geantwoord. „Maar het lijkt me met deze ophef verstandig om mezelf terug te trekken voor de ze klus." Smulders heeft 26 jaar de troonrede gecontroleerd. Tweede Kamercommissie die zich bezig houdt met procedures in de Kamer. Om de vergadering in goede ba nen te leiden, heeft de Kamervoor zitter drie 'machtsmiddelen'. Hij kan een Kamerlid vermanen, hem het woord ontnemen of hem uit sluiten van de vergadering. Dat laatste gebeurt eigenlijk nooit. Gerdi Verbeet was de tweede vrou welijke voorzitter. Jeltje van Nieu- wenhoven was de eerste. Zij was voorzitter van mei 1998 tot mei 2002. DEN HAAG - WD en PvdA maken tempo met de formatie. Om de vaart er in te houden, hebben Mark Rutte (WD) en Diederik Samsom (PvdA) besloten hun for matieteams zo klein mogelijk te houden en hun fracties mondjes maat bij te praten. Morgen begin nen de onderhandelingen waar schijnlijk. Rutte neemt campagne leider Stef Blok mee naar de onder handelingstafel, Samsom heeft ge kozen voor vicefractievoorzitter Jeroen Dijsselbloem. Samen met de informateurs Henk Kamp (WD) en Wouter Bos (PvdA) gaat het viertal aan de slag. De WD pakt het vrijwel identiek aan als bij de Catshuisonderhande- lingen van afgelopen voorjaar. Het team wordt in de eerste plaats klein gehouden om lekken te voor komen. Hoe minder mensen iets weten, hoe kleiner de kans dat iemand zijn mond voorbij praat. Daarom wordt buiten Blok alleen finan cieel specialist Mark Harbers nauw bij de onderhandelingen betrok ken. Alleen voor hele concrete vra gen worden fractiespecialisten ge raadpleegd. Samsom kiest er be wust voor om zijn fractie slechts periodiek bij te praten en niet na elke sessie de fractietop bijeen te roepen. Wel onderhoudt hij veel direct contact met partijvoorzitter Hans Spekman. Er zijn geen tweede of derde formatietafels waaraan frac tiespecialisten van WD en PvdA details verder uitwerken. Het is de bedoeling dat een select gezel schap van clustercoördinatoren en de overige fractiebestuursleden op gezette tijden wordt bijgepraat. Het formeren nieuwe stijl 'loopt ei genlijk heel goed'. Dat zei premier en WD-leider Mark Rutte giste ren. Geboren in het noordoosten van China weet meneer Xu heel goed hoe zijn ouders in de jaren dertig hebben ge leden onder de Japanse bezetter. De gepensioneerde woont al zo'n twin tig jaar in Rotterdam en heeft last van dat verleden. Dat komt door de weer opgelaaide twist tussen China en Japan over een groepje onbe woonde eilanden in de Oost-Chine- se zee. Daarom loopt hij deze woensdag in Den Haag mee in een demonstratie van zo'n tweehon derd Chinese Nederlanders die woe dend zijn op Japan. Vanuit een be stelbusje klinken onverstaanbare leuzen en galmt het volkslied, dat Chinezen oproept om op te staan. „Japan vindt al sinds mensenheuge nis dat China een zieke, zwakke man is", vertelt Xu. „Het volkslied wil dat wij wakker worden, niet lui zijn. Wij moeten laten zien dat de Japanners ongelijk hebben." Op spandoeken laten de demonstran ten weten dat ze bereid zijn de ei landjes - nu bezit van Japan - met hun leven te verdedigen en roepen ze op tot economische sancties. „Ja pan is voor ons wat Duitsland voor jullie was", zegt een vrouw. „Zou den jullie het pikken als de Duitsers zeggen dat Texel van hen is?" Ze wil duidelijk maken dat het weliswaar gaat om een stukje grond van nau welijks twee keer de Hedwigepol- der, maar dat de emoties veel die per liggen. „Duitsland heeft: tenmin ste nog schuld erkent, maar Japan heeft zelfs dat nooit gedaan. Daar zit de pijn." DHaa (g) t-kpn <30. TELE2 lil! j Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Oordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 115 Vlissingen Walstraat 99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5