Sluiting AZC schokt betrokkenen h#K zeeland Kansen zijn er ook Cursus Gezonder Leven in de gemeente Veere BIJ SSK... donderdag 20 september 2012 Het asielzoekerscentrum (AZC) in Goes gaat dicht. Voor de meeste betrokkenen komt die mededeling als een donderslag bij heldere hemel. Vrijwilligers en professionals zijn immers nog maar net met veel passie be gonnen. door Mieke van der Jagt T" ammer, verschrikkelijk jam- I mer. Er is eigenlijk niemand I die anders reageert op de me- I dedeling dat het AZC in Goes gaat sluiten. De vrijwilligers van Vluchtelingenwerk Nederland beperken zich tot die constatering en ook de mensen van De Vrolij- heid zijn voorzichtig. Acht vrijwil ligers van stichting de Vrolijkheid doen wekelijks leuke, creatieve din gen met de kinderen in het asiel zoekerscentrum. Het zijn allemaal mensen uit de omgeving, kunste naars en mensen met een pedago gische opleiding, die door De Vro lijkheid specifiek zijn bijgeschoold om met asielzoekerskinderen te werken. Als het centrum in Goes uiterlijk april dichtgaat, zijn de dichtstbijzijnde centra in Gil- ze-Rijen en in Katwijk. Woordvoerder Willemijn van Dam van De Vrolijkheid denkt dat het niet voor de hand ligt dat vrij willigers zo ver gaan reizen om in een ander team mee te doen. Ze ziet een grote klus voor het Goese team, dat al is getraind in metho den om kinderen op het afscheid voor te bereiden. Want altijd moe ten asielzoekerskinderen wel er gens afscheid nemen. Als ze terug De bewoners van het AZC zijn nog niet over de sluiting per 1 april 2013 ingelicht. Velen van hen zullen het centrum eerder verlaten. moeten naar hun land van her komst, als ze met een verblijfsver gunning ergens mogen gaan wo nen, of als ze moeten verhuizen naar een ander centrum. Ook het bovenschoolse bestuur van het openbaar onderwijs, Nobe- go, is geschrokken van het plotse linge besluit tot sluiting. „We had den het onderwijs voor de kinde ren in samenwerking met de bij zondere schpolbesturen net zo net jes op touw gezet. We hebben de deskundigheid in huis gehaald, veel energie gestoken in de samen werking en er zijn ruim twee ba nen voor geschapen", zegt Ariaan Bohnen van Nobego. Momenteel zitten er 24 asielzoe kerskinderen op de Goese scholen en enkele kinderen worden in het schooltje in het centrum voorbe reid om door te stromen naar een gewone school. Niemand ver wacht dat er na vandaag nog gezin nen in het semi-permanente cen trum aan de Albert Plesmanweg zullen worden geplaatst. Ariaan Bohnen hoopt dat de des kundigheid die in de onderwijswe reld is opgebouwd nog kan dienen voor de opvang van nieuwkomers. Burgemeester René Verhulst van Goes vermoedt dat daar maar weinig kans op is. „Het aantal nieuwkomers is ge ring en als het dan over kinderen gaat, spreek je over een enkeling." Ook hij vindt het jammer dat er een eind komt aan jaren asielzoe- kersopvang in Goes. „Hoe je er ook over denkt, die mensen maak ten toch deel uit van onze samen leving en gaven er kleur aan." Verhulst geeft desgevraagd aan ook wel kansen te zien in het ver trek van het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA). „Bij de bouw van het centrum is het mees te geld in de grond gaan zitten: lei dingen, riolering, bestrating enzo voort. De appartementjes zijn al eerder ergens anders gebruikt. Ik weet niet in hoeverre ze zijn afge schreven, maar je zou er bijvoor beeld arbeidsmigranten in onder kunnen brengen. Goes is wel op zoek naar een goede plek voor sei zoenarbeiders, maar niet al te grootschalig. In het AZC is plaats voor 300 asielzoekers, dat is wel licht wat veel." Verhulst geeft toe dat er in het col lege al met die gedachte is ge speeld, toen enkele weken geleden bekend werd hoezeer de instroom van asielzoekers in Nederland is af genomen. Bij het COA gaan ze er nu nog van uit dat het hele centrum wordt in gepakt en opgeslagen. Woordvoer der Martijn van de Koolwijk: „De appartementjes zijn helemaal ont worpen voor de opvang van asiel zoekers, vier mensen per unit. Aanpassingen als het doorbreken van een muur, zijn niet mogelijk. Bij ons ligt nog geen vraag op tafel voor de overname van het cen trum. Het is dus niet aan de orde." Momenteel verblijven in Goes nog 210 asielzoekers. Een deel van hen zal het centrum verlaten op weg naar het land van herkomst. Een ander deel mag blijven en verhuist naar een woning en nog een an der (klein) deel moet naar een an der centrum. Gemiddeld verblij ven asielzoekers een half jaar in Goes. Het meeste geld is bij de bouw van het AZC, nog maar kort geleden, in de grond ge gaan: fundering voor de prefabappartementjes, leidingen en riolering. Grondeigenaar Goes, zou de opstallen kunnen overnemen voor de huisvesting van arbeidsmigranten. OOSTKAPELLE - Wie gezonder wil leven, kan daar een cursus voor volgen in Oostkapelle. In acht bij eenkomsten leren deelnemers hoe ze aan hun conditie kunnen wer ken door meer te bewegen en ge zonder te eten. De cursus is op touw gezet door de Volksuniversiteit Zeeland en de gemeente Veere. Er wordt aan meegewerkt door leefstijladviseurs en fysiotherapeuten. Bedoeling is de gevolgen te voorkomen of te verminderen van overgewicht, dia betes, stress of hart- en vaatziek ten De cursus volgt de opzet van www.beweegkuur.nl. Deelnemers werken samen bij het maken van plannen en het uitvoeren en vol houden daarvan. Veel verzekeraars vergoeden de cursus geheel of deels. De start is op maandag 8 ok tober. Info: 0118 - 634800 of www.volksuniversiteitzeeland.nl WAAROM EEN KEI Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles In één hand! Uitsluitend topkwaliteit MNSOi BIJ SSK KOPEN... Nederlands fabrlcaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 33 00 04 EEN KEUKEN KELLER KEUKENSTUDIO. Taaimiddag bij Vluchtelingenwerk en De Vrolijkheid. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57