Verbeet zwaait haar Kamerleden TOÖS 41 binnenland De oude Tweede Kamer nam gisteren afscheid. Voorzitter Gerdi Verbeet komt na zes jaar niet meer terug. Op de achter grond wordt in alle stilte gewerkt aan een nieuw kabinet. JEZUS HAfc EEN VROUW donderdag 20 september 2012 01 FORMATIE Voor één op drie Kamerle den was het hun laatste dag in het parlement. Ook Ka mervoorzitter Gerdi Verbeet nam afscheid. Er werd ge lachen. En er waren lintjes. door Annemieke Kooper Het kostte haar dan wel zes jaar om het erin te hameren, maar Kamer voorzitter Gerdi Ver beet had haar 149 mede-Kamerle den gisteren dan eindelijk zover. Vermaningen omdat iemand te lang het woord voerde, berispin gen vanwege grof taalgebruik, poli- tieagentje spelen. Niets van dat al hoefde Verbeet in te zetten om haar allerlaatste 'debat' in goede banen te leiden. Bijna ademloos en volledig gecon centreerd luisterde de Kamer naar haar afscheidswoorden. Een derde van de leden was gisteren voor het laatst en maakt plaats voor nieuwe lingen die vandaag hun plaats inne men. Voor alle vertrekkers had Ver beet daarom een persoonlijk woordje dat vaak gepaard ging met een grap. Zo prees ze PW-Kamer- lid Johan Driessen voor het feit dat hij als woordvoerder ontwikke lingssamenwerking behoorde tot de 'zeldzame categorie die niet pleitte voor extra geld voor zijn portefeuille'. Toen Ad Koppejan van het CDA aan de beurt was, zei Verbeet tot grote hilariteit van de Kamer dat ze 'was aangekomen bij de Koefnoen-types'. Koppejan werd in dat satirisch programma de afgelopen Kamerperiode regel matig als typetje gebruikt omdat hij met zijn collega Kathleen Fer- rier in 2010 als enige in zijn partij tegen de samenwerking met de PW stemde. De Kamer ldapte op gewekt na ieder praatje, uitgelaten alsof ze haar laatste schooldag be leefde. Alleen na de woorden voor Marcial Hernandez en Wim Korte- noeven hield het overgrote deel van de PW-ffactie de handen de monstratief op elkaar. Dat de twee mannen zich onlangs afsplitsten van de fractie en zich negatief over hun oude partij hadden uitgelaten, zat nog vers in het geheugen. Verbeet zelf werd toegesproken door ondervoorzitter Willibrord van Beek, de voorzitter van de Eer ste Kamer Fred de Graaf en demis sionair premier Mark Rutte. In drievoud werd ze geprezen voor haar werk, haar inzet om de Twee de Kamer voor iedereen toeganke lijk te maken en haar strijd om de Kamerleden in begrijpelijke taal te laten debatteren. Dat ook vele anderen dat waardeer den, bleek daarna wel uit het feit dat er op haar afscheidsborrel een lettersysteem in het leven was ge roepen om de talloze rijen handen- schudders voor Verbeet te stroom lijnen. Een dozijn,vertrekkende leden van de Tweede Kamer werd giste ren tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau gemaakt. Onder de afzwaaiers was gisteren ook Sharon Dijksma (PvdA), met haar 41 de 'nestor' van de Kamer. Achttien jaar geleden begon ze. „Het Kamerlidmaatschap is een van de meest onderschatte func ties", vond Dijksma. Met een grote mond en een beetje geluk kom je er niet: „Het is een ambacht" De strijd om de voorzittershamer van de Tweede Kamer is inmid dels losgebarsten en gaat tussen tenminste drie Kamerleden. Kha- dija Arib van de PvdA, Gerard Schouw van D66 en WD-Kamer- lid Anouchka van Miltenburg wil len graag Kamervoorzitter wor den. Zij kunnen pas officieel vanaf vanmiddag solliciteren. Eerst moet de nieuwe Tweede Kamer nog de door de oude Tweede Kamer opge stelde vacature goedkeuren. zie onze websife:hinneniand Humor en tranen bij afscheidswoorden van Verbeet LOSISCH. HOE KOM HIJ ANDERS ZO BEELDEND OVER DE HEL PREDIKEN ZÖNbER SCHOONMOEDER De Kamervoorzitter is ook gewoon Kamerlid Kamerleden kunnen vanaf vanmid dag solliciteren naar de functie van 'Kamervoorzitter. Enkele wetens- waardigheden over het ambt De allereerste Tweede Kamervoor zitter werd aangesteld op 21 sep tember 1815. -• Sindsdien hebben 58 politici het ambt bekleed. Het record Kamervoorzitter-zijn staat op naam1 van Rad Korten- horst van de Katholieke Volkspartij (KVPJ. De voorzittershamer was vijftien jaar lang, vanaf 1948, in zijn PAUL KUSTERS toosenhenk.n! ©H bezit. Die rol was voor de liberaal Charles Jean Francois Mirandolle in 1881 slechts zes maanden wegge legd. Hij is daarmee de kortst zit tende voorzitter tot nu toe. g Tot 1848 werd jaarlijks een nieuwe voorzitter aangesteld. In het begin moest dat om en om een noord -en een zuid-Nederlander zijn. Pas sinds 1983 wordt de voorzitter direct door de Tweede Kamer ge kozen. Tot die tijd droeg de Kamer op Prinsjesdag drie personen voor als potentieel voorzitter. De ko ning had de beslissende stem. WINSUM T Tegenwoordig blijft de Kamervoor zitter in principe net zo lang zitten als een regulier Kamerlid. Na iede re verkiezing wordt ér opnieuw be paald wie voorzitter mag zijn. Meestal is hij óf zij lid van de grootste partij, maar: dit is geen re gel. De Tweede Kamer stemt maximaal vier rondes over een nieuwe voor zitter. Als de stemmen staken be slist het lot. De Kamervoorzitter leidt de verga deringen en hoort onpartijdig te zijn, tegelijkertijd is hij gewoon Ka- nffTOfn)ffWf»imw"rv"ri li'lui'iiiimpwiiiimiinunn^ UTRECHT Zoektocht vergeefs Triloorzaak gevonden 5 Kitty Janssen DEN HAAG Kitty Janssen dood Actrice Kitty Janssen is dinsdag op 82-jarige leeftijd overleden. Dat meldden Het Journaal en RTL Boule vard gisteren. Janssen speelde in te levisieseries als Merijntje Gijzen en De Zevensprong. Ook speelde ze de rol van Freule Nicolien in Swieber- tje. Verder is ze bekend van talloze theaterproducties. Het lot van de vermiste Jolanda Meijer blijft vooralsnog onduide lijk. De driedaagse zoektocht van de politie naar haar lichaam in Winsum heeft niets opgeleverd. De politie zocht bij twee boerderijen in het Groningse Winsum en haal de drie gierkelders leeg. De aan drugs verslaafde Meijer is voor het laatst op 7 februari 1998 gezien. HAARLEM Brinkman vervolgd Tweede Kamerlid Hero Brinkman staat dinsdag bij de politierechter in Haarlem terecht voor bedrei ging. De zaak houdt verband met een ruzie uit 2010, waarbij Brink man en een aannemer elkaar over en weer beschuldigden van mis handeling. Het conflict draaide om verbouwing van een boerderij. De oorzaak van de trillingen in het kantoorgebouw van Rijkswater staat langs de A12 in Utrecht was een installatie van de glazenwas sers. Het gebouw werd in juni ont ruimd. De trillingen die de glaswas- installatie veroorzaakte, werden volgens onderzoek versterkt door stalen kolommen van het gebouw. DEN HAAG Vredesprijs Filipijn De 13-jarige Kesz uit de Filipijnen heeft dit jaar de internationale Kin dervredesprijs gewonnen, omdat hij zich inzet voor de rechten van straatkinderen in zijn land. Win naar van de Nobelprijs voor de Vre de Desmond Tutu reikte de prijs van de stichting KidsRights giste ren uit in de Ridderzaal. =1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4