zeeland 13 'Koefnoentype' Koppejan neemt afscheid van Tweede Kamer Ook hof acht Harpe schuldig commentaar Armoe troef Vrouw (48), arm sinds 2012 Vrouw (36), arm sinds 2012 tt*seftfiss0saz&&ii!!ssssas)ss&4! lORnmn RtSSRSffinWSSSaHmBSffilHWgnagBilSEBiSBMSSH&a 'Niemand weet hoeveel werkende armen er zijn, want uit schaamte houden ze hun mond. Wij vragen hen: bel ons, en vertel anoniem je verhaal.' Frans Hagenaar, vicevoorzitter Zeeuws armoedeplatform Splinter donderdag 20 september 2012 Werkende armen zijn grotendeels onzichtbaar. foto Ruben Oreel, fotobewerking Johnny de Jonge Inkomsten€1050 (uitkering) Maandelijkse lastenhuur €336 (na huurtoeslag); gas, water, licht €170; ziek tekostenverzekering €124; aflossen teveel ontvangen zorgtoeslag €100; te lefoon en internet €145; kosten openbaar vervoer naar school voor de kin deren: €250. Gaat dat? „Dat is niet te doen. Het is een geluk dat mijn ouders me steu nen. Van wat zij me toeschuiven, leven we feitelijk. Maar er moeten geen gekke dingen gebeuren. In het begin had ik een achterdeurtje, een buffer- tje om op terug te vallen. Dat is op. Ik ben in 2003 gescheiden en op me zelf gaan wonen. Ik begon een opleiding, werd ernstig ziek, maakte toch die opleiding binnen de tijd af en kreeg een tijdelijke baan. Door de be zuinigingen werd het geen vast dienstverband. Ik solliciteer overal op, maar word nergens aangenomen. Eén van mijn twee kinderen is autis tisch. Dat maakt het soms ook moeilijker. Afgelopen herfst heb ik een bum-out gekregen. Ik heb mezelf uit de bijstand gewerkt, maar nu ben ik weer terug bij af." Wat gaat allemaal niet meer? „Bijna niks gaat meer! Leuke dingen niet, maar ook dingen die nodig zijn kan ik niet betalen. Een beugel of steun zolen, een nieuwe flets: daar heb ik het geld niet voor. Als de kinderen met iets kapots thuiskomen krijg ik de zenuwen. Gelukkig ben ik zelf creatief en handig met verf en naald en draad." Inkomsten: circa €1200, wisselend (zzp'er) Maandelijkse lasten: huur €400 (na huurtoeslag); gas, water, licht €270; auto (benzine/wegenbelasting) €240; ziektekostenverzekering €240 (ook voor oudste kind); zzp-verzekering: €100 telefoon en internet, tv: €130; Weh- kamp: €50 euro Gaat dat? „Nee. Ik geef elke maand meer uit dan ik verdien. Ik heb grote zorgen. Vorig jaar ging het niet meer met de vader van mijn drie kinde ren. De woningbouwvereniging had geen huis voor mij, dus heb ik parti culier een duur huis moeten huren. Ik werk mij kapot, maar red het niet. Toen ik bij de sociale dienst aanklopte, zeiden ze: u bent zzp'er, wij kun nen u niet helpen. Dan moet u eerst in loondienst gaan. Bij de gemeente zeiden ze: u moet maar méér gaan werken. Maar dan moet ik ook kinder opvang betalen, of kijken of hun papa hen wil opvangen. Wat gaat er met meer? Een paar dagen geleden heeft het maatschappelijk werk voor mij naar Delta gebeld omdat gas, water en licht afgesloten dreigden te worden. Niemand vraagt mij hoe ik aan eten kom, maar daar leen ik geld voor van familie en vrienden. Als ik ziek word, heb ik een groot probleem, want mijn zzp-verzekering dekt dat niet. Dat zou mij twee, driehonderd euro extra kosten. En dat heb ik niet. Als het zo door gaat, raak ik alles kwijt. Gelukkig betaalt de papa 500 euro per kwartaal voor de kinderen. 9xoxaesazssssa& door Jeffrey Kutterink Video's over actuele nieuwsfeiten die zich in de provincie Zeeland voor doen: www.pzc.nl/video De ontboezemingen en bespiegelin gen van onze columnisten zijn terug te lezen op www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl DEN HAAG - Ad Koppejan uit Zoute- lande heeft woensdagmiddag af scheid genomen van de Tweede Kamer. „Nu komen we toe aan de Koefnoentypes", zei Kamervoorat- ter Gerdi Verbeet schertsend toen ze de CDA'er, die sinds november 2006 in de Kamer zat, begon toe te spreken. Ze refereerde daarmee aan de per siflage van Koppejan in het satiri sche tv-programma. Ze mocht dat zeggen, vond ze. „Ik hoor daar zelf ook bij." Ze wilde daarmee ook aangeven dat het Zeeuwse Kamer lid door zijn optreden landelijke bekendheid heeft gekregen. „Als internetondernemer had u de leus dat politiek niet voor bange men sen is. U heeft zich in de Kamer la ten kennen als allesbehalve bang." Koppejan schuwde volgens Ver beet niet alleen zijn opponenten niet. Ook voor zijn partij is hij niet bang. Hij manifesteerde zich als een 'onafhankelijk denkend fi guur', aldus Verbeet. Koppejan zet te zich vooral in op het gebied van water, in het bijzonder vóór de mosselvisserij en tegen de ontpol- dering van de Hedwigepolder. „U heeft de mosselvissers op de kaart gezet en uw verzet tegen ontpolde- ring van de Hedwigepolder was standvastig. U was een warm pleit bezorger voor Zeeland." Volgens Verbeet heeft hij iets met schapen. Als voorzitter van het CDJA noemde hij de in zijn ogen volgzame Tweede Kamer ooit de 'Schapen-Generaal'. Omdat hij zelf niet volgzaam was, werd hij binnen het CDA een tijdje een zwart schaap. Verbeet: „En in een interview heb ik gelezen dat u een schapenbedrijf wil beginnen. U heeft er veel verstand van. Ik wens u veel succes." Vandaag wordt de nieuwe TWeede Kamer geïnstalleerd. Daarin zitten twee Zeeuwen: André Bosman (WD) en Albert de Vries (PvdA). Het zijn nieuwe ar men. Mensen met een baan die de eind jes niet meer aan el kaar kunnen knopen. Het zijn er steeds meer. Voor deze op mars zijn volop verklaringen. Mensen halen te weinig uit de arbeidsmarkt, hebben pech op de woonmarkt, worden getrof fen door bezuinigingen van de overheid, kunnen de gevolgen van een echtscheiding niet op vangen, of ze ervaren combina ties van dit soort ongelukken. Hoe dan ook, de invloed van oude verplichtingen en van fi nanciële bewegingen waar je zelf geen invloed op hebt, groeit steeds meer mensen bo ven het hoofd. Dit signaal is be langrijk. Om deze mensen een kans te geven moeten ze tijde lijk worden beschermd. Om te beginnen door familie en vrien den. Maar ook door Den Haag. Daar heeft men de neiging be zuinigingen door te voeren die iedereen treffen, want dat telt zo lekker aan. Bij een groeiende groep Nederlanders is echter niets meer te halen. Zij hebben juist wat hulp nodig. MIDDELBURG - Het gerechtshof in Den Bosch heeft het Zeeuwse Sta tenlid Leen Harpe (Groenlinks) ook in hoger beroep schuldig be vonden aan huisvredebreuk. Het hof heeft evenwel de 200 euro boe te die de politierechter in Middel burg oplegde, omgezet in een voor waardelijke straf met een proeftijd van zes maanden. Harpe had zelf beroep aangete kend tegen de veroordeling. Hij houdt staande dat hij de huissleu tels van zijn ex-vrouw niet heeft weggenomen, maar dat ze met het uitwisselen van spullen onder zijn matras zijn verstopt Daarnaast blijft Harpe bij zijn bewering dat hij die bewuste 2 juni 2010 door zijn ex is binnengelaten. Het hof ziet echter geen reden te twijfelen aan de verklaringen van zijn ex-vrouw en hun zoon. Evenmin acht het hof het aannemelijk dat er sprake zou zijn van een opzetje tussen moeder en zoon. Dat de op gelegde boete desondanks is omge zet in een voorwaardelijke straf, motiveert het hof door te wijzen op geruime tijd die inmiddels is verstreken sinds het gepleegde feit. De echtscheiding is inmiddels afge rond. Harpe beschouwt de zaak daar mee afgedaan als 'een gelijkspel'. „Dit is het einde van deze klucht." De kwestie is volgens hem 'te klein' om politieke consequenties aan te verbinden. „De huidige PvdA-aanvoerder in de Tweede Ka mer is eerder tien keer opgepakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3