Armoede rukt ongezien op 49 21 zeeland Christenunie is verontrust over uitholling Zeeuwse ziekenhuiszorg Sprong De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Man (50), arm sinds 2008 donderdag 20 september 2012 Zeventig werd vriend S. te K. Daar dit gezien zijn uitbundige levens stijl een prestatie van formaat was, besloten familie, vrienden en kennissen hem extra te verrassen. Ze zamelden geld in, zochten contact met het vliegveld Midden-Zeeland en informeerden of de jarige van de bijeengegaarde gelden een parachutesprong zou kunnen maken. Vriend S. te K. staat namelijk al om bekend als een durfal. Op een houten vlot een snelstromende ri vier afzakken? Hij doet het. Bij stormkracht zoveel in een zeil bootje de Oosterschelde op? Maak je niet druk, hém kan niks gebeu ren. In zijn eentje door de woes tijn trekken; in een tentje slapen in de Aff ilcaanse oerwouden - hij heeft het allemaal gedaan. „Weet je wat ik ook nog wel eens zou willen?", had vriend S. te K. vrouw en kinderen ooit toever trouwd, „ik zou wel eens een para chutesprong willen maken." Zo kon het gebeuren dat het 70-ja- rige feestvarken onlangs op een zonnige zaterdagmiddag op het COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp e.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pze.nl Redactie Zéeuws-Vlaahderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen •T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen:Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T; 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming, voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei i n liet coloton treft u nadere int procent van de mensen die zich bij schuldhulpverlening meldt, heeft een inkomen uit arbeid. vliegveld bij Arnemuiden in een overall werd gehesen, een para chute kreeg omgegord en in een vliegtuigje werd gepropt. Een pïet- sie pips oogde hij wel. Maar hij liet zich niet kennen, zwaaide ons vanachter het vliegtuigraampje welgemoed toe en verdween in het luchtruim. Doet-ie-het-of-doet-ie- het-niet? Ja wel, hij deed het. Op drieduizend meter hoogte liet hij zich uit het vliegtuig tuimelen om niet heel lang daarna een potsierlijke lan ding op een akker ergens in de buurt van Arnemuiden te maken. „En, beviel het?", informeerden we belangstellend. De jubilaris mompelde iets onverstaanbaars, wees naar zijn mond en mummel de op bedremmelde toon: „Kunst gebit verloren." Vandaar: Mocht iemand in de directe omge ving van Arnemuiden op een ak kertje een kunstgebit tussen de ge wassen aantreffen: even bellen met vriend S. te K. svp; want wat zou hij graag weer eens iets an ders dan pap en soep naar binnen willen lepelen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Cijfers over het aantal mensen dat van een uitkering rond moet komen, die zijn er wel. Niemand weet echter hoe groot de groeiende groep 'werkende armen' is. Splinter, het Zeeuwse plat form voor armoedebestrijding, roept maandag op de themadag en jaarvergadering deze nieuwe armen op hun mond open te doen en hun ervaringen (anoniem) te delen. Splinter bundelt de verhalen in een 'zwartesneeuw-boek' en brengt ze onder de aan dacht van beleidsmakers en politici. Want het probleem - dat bij gebrek aan cijfers onderbelicht blijft - moet zichtbaar worden. door ©BïdBïiie van der Vleuten Een oprukkende volks ziekte: zo omschrijft Frans Hagenaar van Splinter de armoede in Nederland. „Tussen de 6o en 70 procent van de mensen die bij mij om hulp komt, heeft geldproblemen", zegt hij. „Daarbij zijn steeds meer mensen die vroe ger goed op weg waren." Ze strui kelen door een ontslag, de instor ting van de huizenmarkt, woelcer- polissen, de opeenstapeling van be zuinigingsmaatregelen, de gevol gen van een echtscheiding - of sim pelweg door tegenslag. „Het kan best zijn dat een stel 1800 euro per maand binnenkrijgt, maar toch naar de voedselbank moet omdat er nagenoeg niks overblijft." Het Nibud bevestigt dat ook onder de hogere inkomens steeds meer mensen zijn die moeite hebben om de rekeningen te betalen. Vaak zijn het de verplichtingen die ze in betere tijden aangingen, zoals dub bele hypotheeklasten, die hen nu nekken. „Wij zien dat 45 procent van de huishoudens met moeite rond komt. Dat zijn dus niet al leen de mensen met een uitke ring", zegt een woordvoerster.'De landelijke vereniging van gerechts deurwaarders ziet een toename in het aantal loonbeslagen. „Wij ko men niet langer alleen bij de haan lozen en armsten aan de deur." Ook de Nederlandse Vereniging Volkskrediet ziet de groep schulde naren veranderen: het aantal oude ren is van 3 naar 7 procent ge groeid en in 2011 meldden zich voor het eerst meer mensen bij de schuldhulpverlening met een inko men uit arbeid (49 procent) dan met een uitkering (44 procent). Zelf melden? Bel 0118-654000 of mail naar splinterce@zeelandnet.nl De themadag wordt maandag gehou den in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg (13.30-16.30 uur). Meer infor matie: www.splinterzeeland.nl Inkomsten: €1300 euro netto (vaste baan) Maandelijkse lasten: hypotheek €450 netto; gas, water, licht €150; ziektekos ten €190; aflossing schulden (nasleep scheiding en ene gat met andere vullen) €100 euro; telefoon €30; roken €130 euro. Gaat dat? „De ene week makkelijker dan de andere. Het ligt aan de aanbie dingen. Heel vaak eet ik pasta of rijst, van die gerechten waarvan je een grote pan voor meerdere dagen tegelijk maakt. Zo probeer je dat rond te breien." Wat gaat niet meer? „Kleding verslijt, je gaat dingen apart leggen voor gele genheden waarvoor je netter gekleed moet zijn. Ja, met roken zou ik ei genlijk moeten stoppen. Maar juist als je stress hebt, is dat heel moeilijk. Ik ga eigenlijk nergens meer heen. Ik probeer toch wel te verhullen dat ik er zo voor sta. Mensen weten niet hoe het met mij gesteld is. Op mijn werk verberg ik het, de collega's, niemand weet het eigenlijk. Is dat schaamte? Ja, eigenlijk wel. Iedereen kent mij, ik ben vroeger maatschap pelijk erg actief en betrokken geweest. Dat is nu veel minder. Nu sta ik eigenlijk aan de andere kant: ik ben nu degene die om hulp moet vragen. Dat is moeilijk. Ik hou mensen zelf op afstand. Als ze te dichtbij komen, wordt het lastig om te verhullen hoe het met mij is. Dat heeft consequen ties. Vroeger ging ik veel met mensen om, maar ik ben steeds vaker al leen." door Marcel Modde MIDDELBURG - De Statenfractie van de Christenunie maakt zich zor gen over de ziekenhuiszorg in Zee land. Ondanks een recente begro tingsmeevaller zou het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) er financieel slecht voorstaan. De Christenunie vraagt zich af of dit te maken heeft met 'een twijfel achtige verdeling van werkzaamhe den' met de private Victoria- kliniek in Zierikzee. De fractie is bang dat het gebrek aan productie afspraken met artsen, die zowel in het ADRZ als de Victoriakliniek werkzaam zijn, er toe leiden dat de wachtlijsten in Goes oplopen. Patiënten wijken daardoor uit naar andere ziekenhuizen, waar door de inkomsten voor het ADRZ teruglopen. De Christenunie heeft de indruk dat slechte afspraken bovendien in de hand werken dat de Victoriakli niek de winstgevende krenten uit de pap vist. Voor het ADRZ schie ten dan de 'dure, onrendabele han delingen' over. Die indruk wordt onder meer versterkt door het suc ces van het dermatologiecentrum in Middelburg. Dat is voor 60 pro cent in handen van Lievensbergzie- kenhuis in Bergen op Zoom. Pa tiënten met huidaandoeningen (zevenduizend in het eerste jaar, zo laat het centrum weten) wor den verder in Brabant behandeld. De Statenfractie vragen Gedepu teerde Staten opheldering te geven over de situatie bij het ADRZ en of zij zich in het verontrustende beeld herkennen. Fractievoorzitter Arjan Beekman is benieuwd of het college binnen de huidige om standigheden de kwaliteit en be reikbaarheid van de ziekenhuis zorg 'voldoende gewaarborgd acht voor de Zeeuwen'. Ook wil de frac tie weten wat GS zelf doen om er voor te zorgen dat de basis van de Zeeuwse ziekenhuiszorg niet on dergraven raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2