281 sport Kleurrijke Francke wil een marathon inhalen imm Barten sleutelt aan defensie BC Vlissingen donderdag 20 september 2012 Klaas-Willem Barten, de nieuwe trainer van de mannen van BC Vlissingen, maakt zijn bedoelingen duidelijk tijdens een training. foto Izaak Verkeste door Johnny Willeboordse VLISSINGEN - De basketballers van BC Vlissingen beginnen zondag met de nieuwe coach Klaas-Wil lem Barten aan het seizoen in de eerste divisie. Na twee weken voor bereiding staat de eerste competitie wedstrijd tegen BS Weert 2 op het programma. De finale halen van de eerste divi sie, dat is de opdracht die de Mid delburger heeft meegekregen. In zijn eerste weken als trainer/coach van de hoogst spelende Zeeuwse club heeft hij een goede indruk overgehouden aan zijn spelers groep. „We hebben zeker de poten tie in huis om de finale te halen. Het zal afhangen van de randzaken of we dit gaan halen. Je hebt voor de spelers die wij hebben drie pij lers in het leven. Dat zijn basketbal, werk/studie en vrienden en fami lie. Als hier een goede balans tus sen gevonden kan worden, zijn wij met deze spelersgroep in staat pro motie af te dwingen naar de pro motiedivisie." De 36-jarige Barten is bij BC Vlis singen de opvolger van Arjan de Bruin, die zich na twee seizoenen als trainer gaat toeleggen op het op leiden van het technische kader van de vereniging. Voor de inwo ner van Middelburg kwam de rol als trainer in Vlissingen onver- wachts op zijn pad. „Ik wilde eigen lijk nog een jaartje rustig aan doen, maar als BC Vlissingen je dan vraagt om trainer te worden is dat natuurlijk heel mooi. Ze zeiden te gen me dat ze maar één persoon op hun lijstje hadden na het terug treden van Arjan de Bruin, en dat was ik. Dat is natuurlijk heel fijn om te horen. Daar spreekt meteen een hoop vertrouwen uit" Dit vertrouwen heeft Barten ver diend met zijn goede prestaties als trainer in de afgelopen jaren. Hij werkte drie jaar bij WBB Giants, waar hij het jongensteam tot acht tien jaar coachte. Deze ploeg speel de in de eredivisie. De ervaring op het hoogste niveau van Nederland wil Barten graag overbrengen op zijn spelers bij BC Vlissingen. „Het is een groep die heel graag wil. Het zijn gemotiveerde jongens, die open staan voor de manier van spe len die ik voor ogen heb." De grootste verandering die Barten in de voorbereiding heeft willen maken, ligt in de verdediging. „Ik heb de voorbereiding vooral ge bruikt om de defense van het team beter te maken. Als je in de voor gaande jaren het doelsaldo zag, dan viel op dat het aantal punten tegen veel te hoog was. In het Amerikaan se basketbal heb je daar een hele mooie uitspraak voor: offense wins matches, defense wins champions hips." Hiermee gaf Barten nogmaals aan dat de basketballers van Vlissingen dit seizoen hoge ogen willen gaan gooien in de eerste divisie van het mannenbasketbal. Vlissingse basketbalsters gaan voor titel De vrouwen van BC Vlissingen behaalden vorig seizoen een vierde plaats in de hoofdklasse. Ze willen dit seizoen deze prestatie verbete ren. Onder leiding van trainer Tom Joziasse is de titel het doel. O De mannen van BV Souburg gaan na het kampioenschap in de twee de klasse voor een stabiel seizoen in de eerste klasse. De vrouwen gaan dit seizoen in de overgangs klasse van start met trainer Hans van der Linde. Na een vijfde plaats van vorig seizoen moet dit seizoen de aansluiting met de top gevon den worden. De mannenploeg van het Terneu- zense Schefdesport gaat in de eer ste klasse voor een plaats in de top vijf. Bij de vrouwen is lijfsbehoud in de overgangsklasse het doel. C De mannen van Volharding uit Goes zijn vorig seizoen kampioen geworden in de derde divisie. Die willen nu met trainer Kees Steur zo hoog mogelijk eindigden in de tweede divisie. De vrouwen zijn naar de eerste klasse gedegradeerd en willen zich onder leiding van trainer Ronald Jansen terug knok ken naar de overgangsklasse. De basketballers van SmokkeD- hoek uit Kapelle speelden vorig sei zoen keurig mee in de eerste klas se. Dit seizoen hopen de mannen de aansluiting met de top te kun nen maken. De mannen van Marathon uit Kruiningen gaan in de tvyeede klas se voor het kampioenschap, na de derde plaats van vorig seizoen. De vrouwen zijn afgelopen seizoen met overmacht kampioen gewor den in de eerste klasse en willen komend seizoen ervaring opdoen in de overgangsklasse. mm Wie een lijst samenstelt van kleurrijke figuren in de Zeeuwse sportwereld, kan niet om de naam van Leo Francke heen. Voetballer, motorcrosser, organisator, hardloper; hij is het alle maal. „Sport is zó belang rijk. We moeten de jeugd vanachter die computers rukken!" door Bairy vam der Hooft Soms loopt hij om tien uur 's avonds nog over de Stormvloedkering. „Dan denk ik weieens: waar ben ik mee bezig?" Maar Leo Francke weet dat je veel moet trainen om een marathon te kunnen uitlopen. Bij de Kustmarathon heeft hij al acht eindtijden achter zijn naam staan. Begin oktober, tijdens de tiende (jubileum)editie, staat hij voor de negende keer aan de start. „Alleen de eerste heb ik niet gelo pen. Dat vind ik nog steeds jam mer. Soms denk ik: die zou ik best graag eens willen inhalen..." De 54-jarige inwoner van Oöstka- pelle was tijdens de eerste Kustma rathon actief als vrijwilliger. „Ik kende Lein Lievense van de wat kleinere loopjes waar ik weieens aan meedeed", legt Francke uit. „Jij kent het parkoers goed, kun je niet op de mountainbike vooruit rijden, "vroeg Lein aan me. Dat heb ik dus gedaan. Ik had geen deelne merslijst bij me, maar belde wel steéds vanaf de fiets met Fred Ra- bout, de speaker die in Zoutelande stond. Ik zie Kim Reijnierse nog in eens wandelen bij het vuurtoren tje van Westkapelle, het licht ging even uit bij hem. Een heleboel lo pers kende ik niet, maar dan ging ik even naast ze fietsen. Wie ben jij eigenlijk? Daarna belde ik Fred. Ik ben ook nog dj geweest, dus ik wist wel hoe ik het moest bren gen. 'Ja, mensen, nummer 217 ligt op kop, dat is Pieter Heggen.' Die won in 2003 de eerste editie." Een jaar later stond Leo Francke weer aan de start. Niet op zijn oude mountainbike, maar op zijn loopschoenen. „Aan de eerste Kustmarathon heb ik niet meege daan, omdat ik dacht dat ik het niet zou kunnen. Ik ben vrij stevig gebouwd en dacht dat het te ver zou zijn voor me. Jan Bostelaar, de voorzitter van Dynamica, zei toen tegen me dat ik achter de waterto ren van Domburg best een stukje mocht wandelen als het even niet meer ging. Ilc ben eraan begonnen en finishte na vierenhalf uur. Ik kwam tot de ontdekking dat ik veel meer in mijn mars had dan ik zelf dacht." Voor Francke, die op de vliegbasis in Woensdrecht werkt, was dat een verrassing, maar toch ook weer niet. „Ik zit eigenlijk al jaren in militaire dienst. Daar leer je dat je eigenlijk maar een derde van de capaciteit van je lichaam benut. Dat bleek in mijn geval ook wel te kloppen. Een mens kan veel meer dan hij of zij denkt. Ik ben ook sta gebegeleider op de vliegbasis en daar vertel ik de stagiairs nu het zelfde. Dat ze veel meer uit zich zelf kunnen halen." Hij daagt ze ook uit. Francke verzon zelf twaalf jaar geleden de Aagtekerkerun. En bij zijn werkgever organiseerde de voorzitter van MC De Pekelinge al de gate-to-gafe-run. Van hek naar hek dus, van noord naar zuid op de vliegbasis. „Dan hadden we zes tig, zeventig deelnemers, omdat we iedereen enthousiast maakten. Want sport is zó belangrijk. We moeten de jeugd vanachter die computers rukken!" Toen hij zelf een klein ventje was, stond voetbal centraal in zijn leven. „Vanuit school meteen naar huis, snel wat eten en dan in de auto springen bij Wim Wattel, die vol gas naar Goes reed omdat ik daar met de Zeeuwse jeugdselectie moest trai nen. Theo Hanny van AZW zat er ook bij. Die periode heeft me ge vormd. Ik heb training gekregen van Jan Meulmeester, een topper. Ik was als voetballer een redelijke houthakker, maar ik schopte het wel tot het eerst van Oostkapelle en het Zeeuws elftal. Jo Janssen was de coach, ik speelde samen met John Ebert en Chris Riemens, die later naar Roda JC ging. Mooie tijd." Bij Oostkapelle waren halverwege de jaren zeventig onder anderen Gerard en Stoffel Schipper, Frans Pattenier, Gilles Maranus, Kees Boone en Ronald Mesu zijn ploeg genoten. „Het was vlak voor de glorietijd. Op een gegeven mo ment kwamen de schatzoekers van buitenaf naar Oostkapelle en kwam ik in het tweede terecht. VOEDING SPORT poo wojzr Whey proteïne en magnesium bij sport De meeste sporters zijn het grootste deel van hun training aan de slag om hun spieren te versterken. Zij moeten er rekening mee houden dat eiwit een essentieel onderdeel is lichaamseigen eiwit omdat de spieren worden afgebroken wanneer de koolhydraat reserves (glycogeen) opraken. Extra aanvulling is dan van belang. Maar omdat aanvulling in de Wouter de Jong is (top)sportconsultant, natuurgeneeskundig therapeuten heefteen eigen praktijk; Pro Active Medicine. Hij past zijn grote passie voor voeding, sport en gezondheid dagelijks toe; walk your talk. Website: www.pro-active-me- dicine.nl Email: proactivemedicine@g- om spieren op te bouwen. Eiwitten, of vorm van de genoemde etenswaren proteïne, komen voor in vlees, vis, gevogelte, eieren en melk. Maar ook graan, peulvruchten, noten en paddenstoelen bevatten eiwit. Waarom dan toch aandacht voor het aanvullen van eiwitten als het in zoveel voedingsproducten voorkomt? ming, is magnesium betrokken. De eiwitstofwisseling in ons lichaam is Daarnaast speelt magnesium een meestal in een redelijk evenwicht. nauwelijks haalbaar is, nog los van de neveneffecten als de vertering, is whey proteïne dan een zinvolle aanvulling. Bij ruim 300 enzymatische proces sen, waaronder die in de spiervor- Pro Active Medicine informeer naar kennismakingsdagen via 0113-250515 of via mail info@derodepHaren.nl Maar als de balans uit evenwicht raakt, bijvoorbeeld tijdens een sportinspanning, is aanvulling noodzakelijk. (Top)sporters kennen het belang van een goede regulering van opbouw en afbraak van het belangrijke rol bij het spierherstel en ontspanning van de spier, zodat kramp voorkomen wordt. Omdat vitamine B6 een belangrijke cofactor is in de magnesiumstofwisseling, bevat een magnesiumsupplement vaak B6. www.derodepilaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28