'Alle artiesten voelen zich hier thuis' 'Z-Vlaams bedrijfsleven Partje Dap en Suzanne moet festival steunen' I r:25 Wegwijzer wil in 2014 grote locatievoorstelling in Sloegebied realiseren fiUD&sea Filmtips Bestellen: www.vodafone.nl/pzc ét donderdag 20 september 2012 Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland viert tiende seizoen door Rolf Bosboom NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Je moet maar durven. Een eigen thea ter beginnen in een doodlopende straat in een Zeeuws dorp. Arnout Schop en Trudi Warns gingen het avontuur aan en realiseerden in 2003 in Nieuw- en Sint Joosland hun droom: De Wegwijzer. Tach tig stoelen, maximaal zeventig voorstellingen per jaar. Het is een succes gebleken. Reden dus om het tiende seizoen, dat net begon nen is, te vieren. Het jubileumjaar wordt vandaag ingezet met een feestelijke bijeenkomst voor geno digden. Arnout Schop en Trudi Warns la ten, niet zonder trots, de artiesten badkamer zien, met een buitenfor maat douche en een stapel hand doeken. Youp van 't Hek, die deze avond komt optreden, kan er zo gebruik van maken. „De badka mer is door cabaretier Lebbis ont worpen", zegt Schop. „Toen we be gonnen, vroegen we aan artiesten: wat vinden jullie belangrijk?", vult Warns aan. „Iedereen had het over goed eten, een ruime douche en veel handdoeken." Alle artiesten voelen zich dan ook thuis in De Wegwijzer. Niet alleen vanwege die badkamer en de intie me zaal, maar vooral ook vanwege het eten en de nazit. Wie in Nieuw- en Sint Joosland komt op treden, wordt gastvrij ontvangen en opgenomen in de Wegwij- zer-familie, inclusief een gezamen lijke maaltijd. „Het contact is hier compleet anders dan in een grote schouwburg. Als je samen eet, bouw je vriendschappen op. Het is elke keer weer een feestje." Negen jaar geleden openden ze de deuren van het theater, gevestigd in de vroegere school aan de Mo Trudi Warns en Arnout Schop ontvangen Youp van 't Hek, die dinsdag optrad in De Wegwijzer. foto Ruben Oreel lenweg. Jaren van verbouwen gin gen eraan vooraf. „Ik heb hier al tijd gedroomd", zegt Warns. „Toen we de school te koop zagen staan, dachten we: als we die kopen, ma ken we er een theater van." Dat had nogal wat voeten in de aarde. Het ombouwen van de school vergde veel tijd en geld en moest naast de reguliere banen ge beuren. Bovendien zat de buurt niet direct op een theater naast de deur te wachten. „De eerste drie jaar waren zwaar", zegt Schop. „Maar als je eenmaal op gang bent, gaat het bijna vanzelf' Artiesten van naam bleken graag bereid naar Nieuw- en Sint Joos land te komen en informeren vaak zelf of en wanneer ze terecht kun nen. Ook het publiek wist en weet De Wegwijzer te vinden. Het par keerprobleem werd omzeild dank zij een wandelpad naar De Rode Leeuw, waar voldoende plaats is. „Ik denk dat we nu echt bij het dorp horen", zegt Schop. „We zijn, met een zekere bescheiden heid, trots op wat we hebben be reikt. Dat is ook te danken aan een fantastisch team vrijwilligers." Jarenlang heeft De Wegwijzer zon der subsidie gedraaid. Pas sinds kort verleent de gemeente Middel burg een bijdrage. „Voor ons is dat een belangrijke erkenning, maar het is goed dat we hebben bewe zen dat we ook op eigen kracht kunnen redden. Van de crisis heb ben we zelfs niets gemerkt." De ambities zitten niet in de om vang van de programmering. De huidige zeventig voorstellingen per seizoen is de grens. Wel wil De Wegwijzer met een zomerpro- gramma komen, inzetten op edu catievoorstellingen en een beelden tuin realiseren. Ook komen er wis seltentoonstellingen in het pand. De eerste is La Parata Bizarra van Frank van der Meijden, die vanaf vandaag te zien is bij voorstellin gen én elke zondagmiddag. Theater De Wegwijzer heeft plan nen voor een ambitieuze locatie voorstelling. In 2014 wil het in het Sloegebied O die zee opvoeren. Voor de regie is Tom de Ket bereid ge vonden. Huub van der Lubbe (De Dijk) schrijft de muziek, terwijl Ro bert Jan Stips de arrangementen voor zijn rekening neemt. De productie is de opvolger van De man van La Mancha, het openlucht- spektakel dat in 2010 werd opge voerd bij het nog in aanbouw zijn de aquaduct in Middelburg. O die zee verwijst naar de Odyssee van Homerus. Het stuk is geïnspi reerd door het boek Waar eens Tróje lag van Iman Jacob Wilkens, vol gens wie Homerus is geboren in Nieuw- en Sint Joosland. „Het wordt een heel modern stuk, een beetje rockopera-achtig", zegt Arnout Schop. „Het is een heel am bitieus project, waarbij we ook denken aan het inzetten van pon tons, kranen en zelfs schepen. En we maken zeker gebruik van Onda, die toch onze 'huisband' is." Hoe wel Schop en Trudi Warns er alle vertrouwen in. hebben dat het pro ject doorgaat, valt de definitieve be slissing daarover pas volgend jaar september. De uitvoering is waar schijnlijk in augustus 2014, tien da gen lang met maximaal zevenhon derd bezoekers per voorstelling. TERNEUZEN - Om Terneuzen te la ten uitgroeien tot een volwaardige locatie van Film by the Sea, is steun van het Zeeuws-Vlaamse be drijfsleven onontbeerlijk. Bij de of ficiële opening van het Terneuzen- programma werd woensdagavond dan ook een nadrukkelijk appel op die sector gedaan door burgemees ter Jan Lonink, later ondersteund door voorzitter Kees Izeboud van Film by the Sea en cultuurgedepu teerde Ben de Reu. Vorig jaar streek Film by the Sea voor het eerst - behalve in Vlissin- gen - ook in Terneuzen neer. Dit jaar is er tot'en met zondag een vijfdaags programma, met onder meer veel aandacht voor jazzfilms, samen met Porgy en Bess. Het festival streeft op termijn naar een volwaardige festivallocatie. Lo- nink riep het nu nog aarzelende bedrijfsleven op mee te gaan in die ambitie. „Geld in cultuur ver dient zich dubbel en dwars terug." De Reu sprak de hoop uit dat in 2014, als het 200-jarig bestaan van Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland wordt gevierd, de opening van het gehele festival in Terneuzen is. VLISSINGEN - Onder het motto 'Ken je klassiekers' bracht trio VOF de Kunst liedjes als Dikkertje Dap en Suzanne, tijdens de kindermiddag van Film by the Sea, maar ook een nieuw lied over 'de brievenbus', foto Lex de Meester Dagelijks tippen we drie films uit het grote aanbod van Film by the Sea: Simon: Zweedse film over de jon gen Simon Larsson op het idyllische platteland. Ten tijde van de Tweede We reldoorlog. Eén van de 12 boekverfil- mingen in de F&L-competitie. Vandaag 16.15 uur (zaal 1, Vlissingen). A Separation: Indrukwekkende film over keuze tussen vertrek naar een be tere toekomst of blijven in Iran om voor oude vader te zorgen. Vandaag, 16.00 uur (zaal 5, Vlissingen). Sons of the Clouds: Spaanse film over strijd voor zelfbeschikking van de Sahwaris, oorspronkelijke bevolkings groep in de westelijke Sahara. Vandaag 18.45 uur (zaal 2, Vlissingen; nabeschou wing oud-diplomaat Peter van Walsum). Sony Experia U Samsung ACE HTC Desire C t.w.v. 209,- gratis Vodafone Voordeel Web 30 Al deze toestellen gratis én 24 maanden 50% korting op een abonnement! Kijk bp de website voor meer gratis toestellen 3 Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 Ka-s/gespreto vodafor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25