Winkelier zet overvallers buiten de deur 'Een molen is gewoon een grote machine' i8l zeeland Fonds Schouwen heeft primeur van EK steentjes keilen Nieuw geboortecentrum bij Goese ziekenhuis gaat volgend jaar open onze nieuwe najaars collectie is binnen! nr blauwe Ul winkel donderdag 20 september 2012 JEANS 4 CASUAIS J sss*asa^^^ass®esïa5S5Kxe 5K5!ffi-:^SS3{32£SaSgegSg^i®SS^5S®235!SS Politie op zoek naar drie jonge daders door Maurits Sep ZOUTELANDE - Hij duwt het vuur wapen weg, draait de kassa op slot en verkoopt één van de drie over vallers een paar klappen. Zo werkt eigenaar Vreeke van de camping winkel op camping Weltevreden in Zoutelande zijn belagers de deur uit. Zonder buit. De politie is naar de daders op zoek. Vrijdagmiddag tegen zessen ko men drie jongemannen zijn super markt binnen en vragen om geld. Ze bedreigen hem met wapens, maar Vreeke schrikt niet. „Ik heb eigenlijk heel koel gehandeld. Het ging natuurlijk ook allemaal in een opwelling. Het heeft pakweg veertien seconden geduurd", ver telt Vreeke. Pas later dringt door wat er is ge beurd en schrikt hij van wat hij heeft gedaan. „En toch, als het weer zou gebeuren, zou ik het weer zo doen. Althans, dat denk ik nu. Het was natuurlijk een impuls. Maar het kwam ook niet realis tisch over. Het regende, er komen mensen binnen met donkere kle ding. Dan denk je niet meteen aan een overval." De overvallers eisen geld, maar krijgen niks. De winkelier draait de kassa juist op slot en er ontstaat een worsteling met wat Vreeke 'de leider' van het drietal noemt. Vol gens de politie is die jongeman ver moedelijk in zijn gezicht gewond geraakt. Vreeke zelf heeft ook een paar kleine verwondingen, maar die stellen volgens hem niet veel voor. Vreeke staat tijdens de overval al leen in de campingwinkel. Zijn vrouw is even weg en er zijn geen klanten. Daar is hij achteraf heel blij om. „Ik weet niet wat ik ge daan zou hebben als er andere mensen binnen waren geweest. Ik denk dat ik dan wel geld gegeven zou hebben, je moet er niet aan denken wat er met die mensen had kunnen gebeuren. Daar zou ik me dan verantwoordelijk voor voe len." Zodra de overvallers weg zijn en Vreeke wat is gekalmeerd, belt hij de politie. Als het aan hemzelf had gelegen, was zijn zaak diezelfde avond weer open gegaan, maar dat kon niet omdat de politie onder zoek moest doen. Maar zaterdag konden campinggasten alweer boodschappen doen. „Ja hoor, we zijn elke dag open. Ik vind het be langrijk om door te gaan." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Aan de voet van de Brouwersdam - in de baai van West Repart bij Scharendijke - wordt zaterdag 20 en zondag 21 ok tober het eerste Europees kam pioenschap steentjes keilen gehou den. Iedereen kan meedoen, maar het aantal deelnemers wordt be perkt tot driehonderd. Het evenement is vooral ludiek van aard. Het gaat er om sgmen sportief bezig te zijn in de natuur, op een 'duurzame, leuke en laag drempelige manier'. Daarnaast is het evenement be doeld ter promotie van de Brou wersdam als recreatieve locatie. Deelnemers aan wat officieel het European Championship Stone Skim ming heet, kunnen tijdens het eve nement leistenen uit het Schotse Easdale kopen om mee te keilen. De opbrengst komt ten goede aan stichting Sailing Kids. Die houdt zeilvakanties voor kinderen en jong volwassenen met een ernsti ge en/of chronische ziekte. Zaterdag 20 oktober staat volledig in het teken van de strijd om de Europese titel. In verschillende ca tegorieën kunnen deelnemers pro beren hun steen zoveel mogelijk meters te laten maken over het wa ter. Zondag staat in het teken van het 'recreatieve keilen'. Iedereen kan dan meedoen aan de Stone Skip- ping-competitie. Daarbij gaat het niet om het aantal meters die de steen over het water scheert, maar over het aantal keer dat de steen op het water stuitert. Inschrijven kan alleen ter plaatse. Meer informatie is te vinden op de website: www.stoneskimming- brouwersdam.nl Een gevelsteen in De Noorman doet melding van het Fonds Tot Heil Van Jongelingen, opgericht door drie 15-jarigen in 1825. Voor tien cent per week moesten de jongelingen nadenken over de beste belegging van het geld. Het fonds liet de molen in 1852 bouwen. De skyline van Westkapelle is tij delijk verstoord. Onveranderd glanzen de karakteristieke rode daken in de zon en ook de vuur toren oogt vertrouwd. Maar dan de molen; een geamputeerde stomp, deels verpakt in bouwplas- tic. Wiekloos tast De Noorman het 'eigene' van het dijkdorp aan. door Annemarie Zevenbergen Ruige wolken jagen langs de lucht De zon krijgt af en toe fel de kans. „Fan tastisch, een echt Hol landse achtergrond voor de mo len", zegt Bart Dooren enthou siast Hij is projecdeider bij het mo- lenmakersbedrijf Verbij en werkt samen met collega Gerard Kleijn aan de Westkapelse molen De Noorman. Die ondergaat een gro te opknapbeurt. De vleugellamme molen ziet eruit als een geamputeerde stomp, om ringd door steigers. Bouwplastic schermt het bovenste deel van de stenen stellingmolen uit 1852 af De wieken zijn er onlangs vanaf gehaald. „Die gaan terug naar hoogovens. Althans het ijzer", grin nikt Gerard. „Dat was zo slecht." Bart Dooren is niet alleen molen maker, maar ook 'molengek'. „Ik heb van mijn hobby m'n werk ge maakt", vertelt de ingenieur weg en waterbouw. Hij is zelfs mole naar; op De Hoop in Zoetermeer. „Met bagger- en wegwerkzaamhe den heb ik nu niets meer van doen." Gerard rolde vanzelf in het werk omdat hij genoeg kreeg van 'de ge wone bouwwereld'. „Dit is veel leuker.. Je maakt iets moois. Nee, er is geen opleiding voor. Je moet het jezelf aanleren." Molen voor aanvang opknapbeurt Bij de hekken, die het bouwter- reintje afschermen, staat een hou ten bord: 'Gratis meenemen prachtig hout voor de open haard. Kadotip; koe ken en gebak'. Vader en zoon Van Vaardegem laden hun auto vol. Houten blokken en wat los spul. „Ach", zegt pa nuchter; „hier heb ben we drie keer warmte van. Bij het inladen, het zagen en in de open haard." Ze beloven om room broodjes te brengen. Dooren vindt dat de charme van Westkapelle. „Je hebt hier veel con tact met mensen. Zeker door dat bord. Als je in het westen een con tainer met bouwafval neerzet, is die na het weekeinde helemaal vol gebouwd met oude bankstellen en andere rotzooi. Hier gaat alles weg. En je krijgt nog wat lekkers ook." Gerard grinnikt: „Dat bord was min of meer een grapje. Maar de reacties zijn zo leuk. Zo nam een man uit de straat laatst hout mee. Zijn vrouw bakte vervolgens pan nenkoeken voor ons. Lekker!" Een molen is voor het duo een 'machine'. Bart: „Nu is het vaak een monument, maar vroeger was het gewoon een werktuig. Een gro te machine waar je in kon lopen." De Noorman is hard toe aan een grote beurt. De kap wordt nu on der handen genomen. De hoofd balk, die de wieken draagt, wordt vervangen. Het dakleer is ook aan vernieuwing toe en het onderlig gend beschot wordt vervangen en gerepareerd. Bart: „Daarna komt het metselwerk. Ik heb vandaag met een medewerker van de ge meente gekeken wat er moet ge beuren. We doen alleen wat nodig is. Wat slecht is wordt aangepakt, de rest blijft zitten." Tot slot gaat de verfkwast over de molen. Zo wel binnen als buiten. Maar dat zal nog wel een tijd aanlopen. Rond het einde van het jaar moet de klus geklaard zijn. De Noorman in Westkapelle De Noorman in Westkapelle is een ronde, stenen stellingmolen. Het bouwjaar van de molen is 1852. De Noorman is een korenmolen, de pelstèen die er ooit ook was, is inmiddels echter verdwenen. De Noorman werd ook wel een fondsmolen genoemd, naar: het Fonds tot Heil van jongelingen. Dat fonds werd in 1854 op initja- tief van drie 15-jarige jongens op gericht, met als doel 'bevorderen van de werkgelegenheid en daar door de welvaart in Westkapelle': Het fonds liet De Noorman bou wen. Westkapelle telde óóit drie mo lens en negen watermolentjes. Molen De Roos en De Dijkmolen (Prins Hendrik) werden in 1944 door oorlogsgeweld vernield. door Nadia Berkeider GOES - Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes komt een ge boortecentrum. Daar kunnen vrouwen poliklinisch of onder be geleiding van een gynaecoloog be vallen. Het centrum gaat in juni volgend jaar open. Bij de gemeente Goes is een bouw- aanvraag ingediend. „Voor de zorg is dit drie stappen vooruit", zegt Frans Annot van STBN, de Stich ting Thuisbevalling Nederland. „Het blijft trouwens mogelijk om thuis te bevallen in de plaatsen waar dat nu ook kan. Daar veran dert niets aan." Na de verhuizing van de afdeling Verloskunde vanuit Vlissingen naar Goes, bleek de afdeling in het Goese ziekenhuis met zes verloska mers te krap. Een groot deel van de vrouwen op Walcheren bevalt in het ziekenhuis in Goes, omdat thuisbevallingen daar niet meer mogelijk zijn. Dat heeft te maken met de grotere afstand tot medi sche hulp als de thuisbevalling niet goed verloopt. Verloskundigen verzorgen nu ook al poliklinische bevallingen in het Goese ziekenhuis. „Ze krijgen In het centrum een eigen ruimte", zegt Annot. „Als onderdeel van een groter centrum, maar verlos kundigen en gynaecologen gaan er ook nauwer samenwerken." Er komen veertien 'kraamsuites' en drie ruimtes om poliklinisch in te bevallen. „Het grote voordeel is dat mensen straks niet meer van kamer moeten verwisselen als er alsnog een gynaecoloog nodig is bij de bevalling", zegt Dick Bos- scher van het ADRZ. Overigens blijft het geboortecen trum in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen gewoon open als het nieuwe centrum in Goes is gerealiseerd. Dat is daar ge vestigd na het vertrek van de afde ling verloskunde uit het zieken huis in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18