prinsjesdag 17 IV ANBO 'Op beslissende momenten in onze geschiedenis heeft Nederland de veerkracht getoond waarover al in 1813 werd gesproken' woensdag 19 september 2012 foto Vincent Jannink/AP Een eurocommissaris is nu speciaal met begrotingsdiscipline belast en er zullen sneller automatische sancties worden op gelegd aan landen die zich niet aan de af spraken houden. Het is belangrijk dat alle lidstaten hieraan gebonden zijn. Landen zullen elkaar de maat gaan nemen ten aan zien van binnenlandse hervormingen die nodig zijn voor economische groei. Ande re concrete resultaten liggen op het terrein van goedkoper mobiel dataverkeer en de komst van een snel en betaalbaar Euro pees systeem van octrooibescherming. Dat laatste is van groot belang voor inno verende Nederlandse bedrijven. De grote vraagstukken rond het terugdrin gen van de staatsschuld, de toekomst van de euro, en de betaalbaarheid van zorg, goed onderwijs en een rechtvaardig sys teem van sociale voorzieningen zijn niet van vandaag op morgen opgelost. Weini gen in ons land betwisten de noodzaak van het gezond maken en vervolgens be heersbaar houden van de overheidsfinan ciën. Velen delen het ideaal van maat schappelijke verbondenheid en willen zich daarvoor inzetten. Naar de mening van de regering ligt hierin een belangrijke basis voor een gezamenlijke aanpak, die breed wordt gedragen. De betrokkenheid van vakbonden, werkgeversorganisaties en andere maatschappelijke partijen is hierbij onontbeerlijk.- Dat geldt evenzeer voor provincies, gemeenten en water schappen. Immers, ook van de medeover heden wordt gevraagd de financiën te be heersen, terwijl hun rol en takenpakket in belang toenemen. In het Caribische deel van het Koninkrijk staan relatief kleine landen voor grote uit dagingen. De economische crisis laat zich ook daar voelen. De nieuwe staatkundige structuren zijn nog jong. Transparantie en houdbare overheidsfinanciën zijn van groot belang voor de bevolking en het ver trouwen in het bestuur. Na de staatkundi ge vernieuwing van oktober 2010 wordt' op de eilanden Bonaire, Sint Eustatius en Saba op diverse terreinen geïnvesteerd in verbeteringen. Dat geldt onder andere voor de ziekenhuiszorg, de kwaliteit van schoolgebouwen en leerkrachten, en de rioolwaterzuivering. Samenwerking met andere landen bepaalt sinds jaar en dag het Nederlandse buitenlands beleid. Het belang daarvan neemt in deze tijd van groeiende in ternationale verwevenheid op alle terreinen toe. Economische diplomatie is nu meer dan ooit noodzakelijk om de crisis het hoofd te bieden. Voor versterking van mensenrechten, bestrijding van armoede, de aanpak van klimaatverandering en milieuproblematiek is gezamenlijk optreden eveneens geboden. In de internationa le coalitie tegen piraterij speelt Nederland een vooraanstaande rol, mede ter bescherming van onze eigen koopvaardij. Op het terrein van ontwikkelingssamenwerking kiest de regering voor een beleid waarbij versterking van de economische structuur en zelfredzaamheid in eikaars verlengde liggen. Daarom is de aanpak geconcentreerd op samenwerking met een kleiner aantal partnerlanden en gericht op terreinen waar ons land veel kennis en ervaring kan inbrengen. Hieronder vallen waterbeheer, landbouw en versterking van de rechtsorde. Op deze manier worden meer concrete resultaten bereikt voor alle betrokken partijen. Op het gebied van vrede en veiligheid blijft het dringend vereist dat de internationale gemeenschap zich tew- eerstelt tegen onrecht en onveiligheid. De dramatische gebeurtenissen in Syrië onderstrepen dit eens te meer. In Afghanistan en op andere plaatsen in de wereld zetten meer dan duizend Nederlandse mannen en vrou wen zich elke dag opnieuw in voor rechtszekerheid en een menswaardig bestaan. Zij verdienen ons diepe res pect. Nederland is in sociaal en economisch opzicht een sterk land, gebouwd op een lange traditie van internatio naal ondernemerschap, hard werken en solidariteit tussen bevolkingsgroepen en generaties. Op beslissende momenten in onze geschiedenis heeft Nederland de veerkracht getoond waarover al bij het ontstaan van het Koninkrijk in 1813 werd gesproken. Generaties vóór ons hebben bewezen onder moeilijke omstandigheden in goed overleg verschillen te kunnen overbruggen ten dienste van een verstandig sociaal-economisch beleid. Uit die voorbeelden mogen we vertrouwen putten voor de toekomst. De begroting voor 2013 die de regering u vandaag aanbiedt, is gebaseerd op de overtuiging dat financiële solidi teit en economische groei onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Beide zijn nodig voor een goed voorzie ningenniveau ten behoeve van toekomstige generaties. Daarover zal de regering graag open en constructief van gedachten blijven wisselen met u, leden van de Staten-Generaal. U mag zich in uw zware taak gesteund weten door het besef dat velen u wijsheid toewensen en met mij om kracht en Gods zegen voor u bidden. PW-Ieider Geert Wilders„De troonrede was erg pro euro. Maar welk verhaal de koningin ook houdt, het kan morgen weer anders zijn. Dit is een heel surrea listische dag. We weten niet waar we aan toe zijn. De koningin heeft niet veel nieuws verteld. Maar wat ze heeft ver teld, kan misschien morgen of overmor gen m de prullenbak nu WD en PvdA pra ten over de vorming van een kabinet" Charles Kalshoven, hoofdeconoom ING Economisch Bureau: „Economisch gezien is het beter om rustig aan te doen met bezuinigen. Een tekort van 3 procent in 2013 is veel minder belangrijk voor de lange termijn dan het verbeteren van het groeivermogen van de economie. Maar we zitten met Europese afspraken, die Ne derland niet kan breken. Daarnaast is het goed als er in ieder geval duidelijk heid komt over de bezuinigingen, waar van iedereen weet dat ze uiteindelijk toch gaan komen." Vereniging van Nederlandse Gemeenten: „De samenleving heeft behoefte aan nieu we perspectieven, zowel fman- cieel-economisch als op het gebied van zorg en wo nen. De VNC ziet die perspectieven onvoldoende terug in de mil joenennota 2013. Rijk, provincies, waterschappen en gemeenten moeten hierover concrete afspraken maken. De gemeenten plei ten er nadrukkelijk voor om de kracht van de samenleving daar bij beter te benutten." Farah Karimi, directeur OxfamNovib: „Dit is voor ons geen verrassing, het staande beleid van staatssecretaris Ben Knapen wordt voortgezet We hopen wel dat het nieuwe kabinet minder zal uit gaan van het eigen belang van Neder land en dat het meer zal kijken naar wat goed is voor iedereen in deze wereld. In die zin zijn we het niet eens met de zin in de troonrede dat er meer concrete resul taten worden bereikt voor alle betrokken partijen." Belangen- en emancipatie-orga nisatie voor senio ren Anbo: „De pijn van de gepresen teerde begrotings plannen voor 2013 is onevenredig verdeeld en voor ouderen het meest ingrijpend. Vooral bij de zorg. Veel senioren zullen de opeenstapeling van de verhoging van de zorgpremie en het eigen risico, de verhoging van de btw en de toename van de eigen bijdragen gaan merken. Ook vindt er geen inkomensreparatie plaats voor de negatieve ge volgen van de verhoging van de AO W-leeftijd. Dit geldt met na me voor senioren met een smalle beurs, die net voor hun pen sioen zitten. Zij worden met een inkomensgat geconfronteerd, omdat de AOW 1 maand later ingaat"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7