Gepensioneerde is kind van de rekening Makkelijk. prinsjesdag 5 Ü9QO Mi Well nessdag voor 2 en eet GRATIS'*'rrtee! ELYllUM VeluwseBron \M Geen dramatische maatregelen nodig om droge voeten te houden Live tv op je tablet of smartphone Inclusief Kijk op www.elysiumnI en www.yel u wsebron.nl voo woensdag 19 september 2012 Iedereen moet volgend jaar inleveren. De koopkracht daalt met 0,75 procent. Maar sommige groepen moeten de broekriem veel verder aanhalen dan anderen. door Ans Bouwmams en Ap van den Berg Gepensioneerden wor den het hardst getrof fen door de crisis en de bezuinigingen van de overheid. Volgend jaar meegere kend gaan ze er in vier jaar tijd 5,25% op achteruit, hebben de re kenmeesters van het Centraal Plan bureau (CPB) becijferd. Uitke- ringstrekkers leveren over die pe riode 4% koopkracht in, werkne mers 3,75%. In 2013 komt het koopkrachtver lies gemiddeld uit op 0,75%, maar 65-plussers zijn volgens het CPB slechter af omdat veel pensioenen niet worden geïndexeerd. Verder wordt de koopkrachtaan vulling voor AOW'ers verlaagd. Extra ouderenkorting weegt daar niet tegenop. Ouderenbond Anbo is niet te spre ken over die gang van zaken en stelt dat gepensioneerden in 2013 hard worden getroffen door 'een opeenstapeling van verhogingen van de zorgpremie (20 euro) en het eigen risico (220 naar 350 eu ro), meer eigen bijdragen en een btw-verhoging naar 21%'. „Ook wordt een inkomensgat doordat de AOW-leeftijd een maand later ingaat niet gecompen seerd", aldus de Anbo. Er komt overigens wel een voorschotrege ling om dat gat op te vangen. Ook ambtenaren zijn in 2013 flink de klos: hun lonen worden ko mend jaar bevroren. De inkomensplaatjes zijn inclusief de btw-verhoging en de aangekon digde streep door de onbelaste reis kostenvergoeding. Die ingrepen uit het Lente-akkoord worden mo gelijk door een nieuwe coalitie VVD/PvdA tenietgedaan. Een en ander heeft ook gevolgen voor allerlei toeslagen. Overigens is de verhoging van het eigen risi co gunstig voor lagere inkomens, 'omdat zij via de zorgtoeslag meer dan gecompenseerd worden', al dus het CPB. Het kabinet verwacht dat de zorg premie voor de basisverzekering komend jaar met - maximaal - twintig euro stijgt. Dit komt door dat de kosten voor revaliderende ouderen van de AWBZ zijn overge heveld naar het basispakket. Ook kan iedereen straks (weer) aan spraak maken op dieetadviezen. De rollator verdwijnt uit het basis pakket, de cursus 'stoppen met ro ken' komt er weer in. Voor eten en drinken in ziekenhui zen moeten mensen straks (7,50 euro per dag) bijbetalen. Mensen met een laag inkomen krij gen een tegemoetkoming voor de eigen bijdrage in de geestelijke ge zondheidszorg. Gezinnen met kinderen krijgen ook te maken met veranderingen. De kinderopvangtoeslag voor het eerste kind gaat omlaag. Stellen met een gezamenlijk inkomen van 118.000 euro of meer krijgen hele maal geen kinderopvangtoeslag meer voor het eerste kind. Het kindgebonden budget voor ge zinnen met lage inkomens gaat voor het tweede kind met 75 euro omhoog, Door een verandering van het schijventarief van de energiebelas ting voor aardgas gaan huishou dens met een gemiddeld aardgas verbruik van circa 1560 m3 per jaar 24 euro meer betalen. Wie een huis wil kopen hoeft maar 2% overdrachtsbelasting te betalen. De tijdelijke verlaging van 6% naar 2% is blijvend gemaakt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Om in Zeeland tot 2100 droge voeten te houden zul len op termijn dijken moeten wor den versterkt en verhoogd. Maar het is niet nodig om na te denken over een afsluitbare open Wester- schelde of volledig open of geslo ten Oosterschelde. Dat staat in het Deltaprogramma 2013. Op de lange termijn zullen naar verwachting verschillende dij ken, dammen en keringen in de Zuidwestelijke Delta niet meer aan de huidige normen voldoen. Oor zaken: zeespiegelstijging, bodemda ling en hoge rivierafvoeren. Langs de kust en in de Ooster- en Westerschelde kunnen de water standen tot 2100 met maximaal 85 centimeter stijgen. De Oosterschel- dekering kan een zeespiegelstij ging van maximaal 50 centimeter opvangen. Daarboven zijn techni sche aanpassingen nodig, zoals op hoging van de schuiven. Daarnaast kan zandhonger in de Oosterschel de om extra maatregelen vragen. Rond de Ooster- en de Wester schelde moeten bij zeespiegelstij ging de dijken worden versterkt. Ook is het dan nodig de achterlig gende dijken langs de Oosterschel de te verhogen en te versterken en de vooroevers aan te pakken. Langs de Westerschelde is de kli maatverandering tot 2100 op te vangen met aanpassingen van de dijken. Op basis van de huidige staat van de dijken rond het Neder landse deel van de Westerschelde is er geen reden om een gesloten of afsluitbare open Westerschelde te onderzoeken. Tenzij de situatie aan Vlaamse kant daartoe aanlei ding geeft. Omdat de Oosterschel- dekering (met aanpassingen) kan blijven functioneren tot na 2100, is er ook geen reden om een volledig open of gesloten Oosterschelde te onderzoeken. Wel moet over de zeer lange termijn worden nage dacht, omdat de kering een ver wachte levensduur heeft van 200 jaar. Behalve aan veiligheid, moet ook aan de zoetwatervoorziening worden gewerkt. Die staat onder druk, terwijl die van belang is voor landbouw, industrie en drink- waterbéreiding. Verschillende mo gelijkheden worden onderzocht. Scenario's voor het verwijderen van de Brouwersdam en het zoet maken van het nu zoute Grevelin- genmeer worden niet nader uitge werkt. Deltacommissaris Wim Kuijken stelt dat de waterschap pen en Rijkswaterstaat cruciaal zijn voor de bescherming tegen hoog water en het op orde hou den van de zoetwatervoorziening. altijd iets voor joa wi-Fi modem voor draadloos internet Stap vandaag nog over op AUes-in-1. Met Alles-in-l van Ziggo zitje goed. Nu en in de toekomst. Want Ziggo blijft vernieuwen. Zo kun je live televisiekijken op je tablet of smartphone. Overal in en om het huis, zelfs in de tuin. Makkelijk. Kies vandaag nog voor Televisie, Internet en Telefonie in één voordeelpakket. Ga naar ziggo.nl/allesinl of bel 0900 - 0730 (lokaal tarief).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5