nti Sloop Goedertijt start binnen twee maanden 22 Christus opnieuw onthand almanak Tip? redactie@pzc.nl Spreekwoord Open bedrijvendag woensdag 19 september 2012 't zit zo door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: vernielingen in het Pastersbos in Terneuzen. Het begint zo langzamer hand een vertrouwd beeld te worden: het onthande Christus beeld in het Pastersbos in Terneu zen. Wie het witte beeld van Je zus Christus mét hand op de foto heeft, is een bofkont. Vandalen vinden het beeld kennelijk mooier zonder linkerhand. Het beeld keek van 1920 tot 1989 uit over de kinderen van de Heili ge Familieschool, de meisjes school die op de plek van de huidi ge basisschool De Piramide stond. Binnenstadbewoner Douwe van der Meer zorgde ervoor dat het beeld niet op de vuilnisbelt be landde. In september 2011 keerde het terug op zijn oude plaats. Een jaar later is Jezus Christus al drie keer zijn linkerhand verlo ren. Vandalen kunnen het beeld kennelijk niet met rust laten. En dus moet beeldhouwer en restau rateur Luc Ingels uit Walsoorden zich alwéér met het beeld bezig houden. Twee weken geleden kreeg hij een berichtje dat het opnieuw mis was. „Ik heb bij de vorige res tauratie voor de zekerheid maar alvast een mal gemaakt van de hand. Dat scheelt in de kosten, want een nieuwe hand afgieten is goedkoper dan het restaureren van de originele hand", vertelt hij. De hand is gehavend teruggevon den, maar Ingels heeft nog niet kunnen beoordelen of reparatie nog mogelijk is. Een andere ma nier van restaureren is volgens In gels niet mogelijk. „Het beeld is gemaakt van cement. Ik heb in de arm twee ijzeren pinnen gegoten, waaraan de hand is bevestigd. Zou ik het volledig van ijzer ma ken, dan is de kans dat de rest van het beeld ook schade oploopt vele malen groter. De vandalen moe ten immers meer moeite doen de hand van het beeld te slaan." Ingels adviseert de gemeente Ter- neuzen, die het beeld van Van der Meer kreeg, vooral niet toe te ge ven aan het vandalisme. „We moe ten het blijven repareren, anders hebben de vandalen dit spelletje gewonnen." De gemeente Terneuzen zit onder tussen aardig met het beeld in haar maag. „Maar geen haar op ons hoofd die erover-denkt om het beeld nu maar weer weg te ha len", benadrukt gemeentewoord voerder Hans Heijt stellig. „Wij la ten de hand zeker weer terugplaat sen. Maar nog niet meteen." Eerst wil de gemeente namelijk in kaart brengen hoe zij het toe zicht op het beeld kan verbeteren. Een mogelijkheid is het plaatsen van een beveiligingscamera. „Wat we precies zullen doen, weten we nog niet. Maar we gaan er zeker al les aan doen om nieuwe vernielin gen te voorkomen." 'Blijf het repareren, anders hebben de vandalen dit spelletje gewonnen.' Links: Het Christusbeeld in het Pastersbos in juni van dit jaar, met hand. Rechts: Het Christusbeeld in het Pastersbos in september, onthand. Spreekwoorden. Die Kloetingse va der, toch al dagelijks met taal in de weer, mag ze graag bezigen. Want ze zijn er tenslotte niet voor niets. Ook de gezegdes die al zo goed als in de vergetelheid zijn geraakt, komen bij hem nog met enige regelmaat voorbij. Hij vindt het ook leuk om een spreek woord in te zetten en het dan door één van zijn kinderen verder af te la ten maken. Aangezien zijn telgen ook redelijk taalgevoelig zijn, leidt dat soms tot verrassende resultaten. „Wie wat be waart...", begon hij onlangs tijdens het avondeten tegen zoon Tijn. Die reageerde meteen. „Die krijgt niks, want die heeft nog", vulde de 6-jari- ge stoïcijns aan. MEEST GELEZEN 1Sloop Kop Noordstraat vertraagd 2. Zingende Zuster niet naar finale 3. Getuigen gezocht van aanrijding KELDERVIDEO Kelderkoning Rien mist dé kans op z'n eerste doelpunt ooit. Kijk op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl door Martijn de Koning BRESKENS - Aannemer Sagro be gint deze week met voorbereidend werk voor de sloop van diensten centrum en appartementencom plex Goedertijt in Breskens. Dat meldt stichting Woongoed. Het ge bouw maakt plaats voor een vesti ging van zorgcentrum De Burght. Sagro begint met onder meer het verwijderen van asbest. De daad werkelijke afbraak van het gebouw start begin november. De sloop van het 45 jaar oude complex aan de Burgemeester van Zuijenstraat is eind dit jaar klaar. Volgend jaar begint de bouw van een zorgcomplex. Die vervangt het enkele jaren geleden gesloopte zorgcentrum De Burght in Oost burg gedeeltelijk. De bewoners van De Burght verhuisden destijds naar het voormalige Ter Schelde. Zij verkassen nu, zo mogelijk, naar de nieuwbouw aan de Van Zuijen straat. Ook in Oostburg wordt een deel van De Burght herbouwd: daar komen zorgappartementen. Over de precieze invulling denken Woongoed en Woonzorg nog na. In de voorlopige plannen is sprake van veertig woningen in Breskens: 31 in het zorgcentrum en negen met extramurale zorg (zelfstandig wonen met thuiszorg) ernaast. Tijdens de open bedrijvendag op het Eedese terrein De Vlaschaard presenteren zich zaterdag twintig bedrijven. Of het nu gaat om klimaatbeheersing (zie foto), transport of schoonmaken, zonder moderne techniek gaat het niet meer. Een medewerker van Climanova stelt een regelkast voor aardappelopslag in. archieffoto Mark Neelemans Ad Berckmoes op een klein, bij Adranta geassembleerd, 'golfkarretje'. archieffoto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50