Geld vergunning kerncentrale blijft staan 41 prinsjesdag Er was weinig nieuws te verwachten met de Miljoenennota. De begroting voor 2013 was al rond dankzij het Lente-akkoord. De vooruitzichten blijven somber. Inkomsten en uitgaven 2013 woensdag 19 september 2012 PRINSJESDAG Prinsjesdag 2012 Uitgebreide liveblog over Prinsjesdag: veel foto's, video's en natuur lijk tweets over de Troonrede, Miljoenennota en hoedjes! Op onze website. Knikkebolmoment PvdA-leider Diederik Samsom zat gisteren tijdens de troonrede even te slapen. Het is niet netjes tegen over de koningin, gaf Samsom la ter toe. Het lag volgens hem niet aan de koningin, maar 'aan mijn slaaptekort'. Samsom zei het mees te van de troonrede te hébben kun nen volgen. WD-leider en premier Mark Rutte heeft er begrip voor dat Samsom even indutte: „We zijn natuurlijk al lemaal doodmoe.We zijn" tweeën-' eenhalve week dag en nacht aan het knokken geweest, voor onze passie, voor dit mooie land. Hij met zijn visie, ik met de mijne. Dus ik kan me heel goed voorstellen dat je af en toe even een knikkebol moment hebt, dat heb ik ook wel eens. Dat vind ik heel menselijk." De Miljoenennota verscheen dit jaar niet eerder in de openbaarheid dan op Prinsjesdag. De afgelopen keren maakte Frits Wester er een sport van om onder het door het ministerie van Financiën opgelegde embargo uit te komen door de tekst op een andere manier te krij gen. Dit jaar zei hij dat 'er niks nieuws' in de miljoenennota staat en hij het daarom de moeite niet vond. Nieuw dit jaar was dat de Miljoe nennota direct om kwart over drie online was. Dat deed minister Jan Kees de Jager van Financiën door een 'veeg" over de iPad die hij in het beroemde begrotingskoffertje had zitten. Zo introduceerde hij tegelijk trots de nieuwe app, zodat de stukken op een tablet te lezen zijn. Daarmee bespaart het mi nisterie tienduizenden kilo's pa pier, drukkosten en daardoor veel geld. Omzetbelastingen 46,2 Accijnzen 12,0 Overdrachts- en assurantiebelasting 2,3 Belastingen op een milieugrondslag 4,7 Belasting op personenauto's en motorrijwielen (BPM) 1,8 Motorrijtuigenbelasting 3,6 Invoerrechten 2,4 Bankbelasting 0,6 Overig indirecte belastingen 0,3 Loon- en inkomensbelasting 46,4 Vennootschapsbelasting 14,9 Dividendbelasting 2,6 Schenk- en erfbelasting 1,4 Overig directe belastingen 0,6 Premies volksverzekeringen 41,8 Premies werknemersverzekeringen 53,8 Gasbaten 12,0 in miljarden euro's Uitgaven 260,9 miljard Zorg 76,7 Sociale Zekerheid en Arbeidsmarkt 73,4 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 31,4 Gemeente- en Provinciefonds 20,5 Buitenlandse Zaken Internationale Samenwerking 11,5 Rentelasten 10,1 Infrastructuur Milieu 9,8 Veiligheid en Justitie 9,8 Defensie 7,1 Economische Zaken, Landbouw Innovatie 4,7 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 4,0 Financiën 1,6 Overig 0,2 bron Miljoenennota aaaa»»» ggsasaBffiSBassB&KBSSg&sssesBagsss! ssassa asasm9. ÏBSSSSSSSSSKSSSSS door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet houdt vooralsnog geld apart voor de aan vraag van een vergunning voor een nieuwe kerncentrale. Dat blijkt uit de begroting 2013 van het ministerie van Economie, Landbouw en Innovatie (ELI) die gisteren is gepresenteerd. Eind ja nuari hebben Delta en RWE/Essent (voorheen Energy Resources Holding/ERH) aan het ministerie laten weten voorlopig geen vergunning aan te vragen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Het kabinet had in totaal 42 mil joen euro gereserveerd ten behoe ve van kernenergie. Niet om in de bouw van een nieuwe centrale te steken. Want daar is het kabinet mordicus tegen. Het geld is be doeld om een eventuele aanvraag van een vergunning te kunnen be oordelen. En van het bedrag moet de verlengde openstelling van de huidige centrale worden betaald. Die moet tot 2033 aan alle veilig heidseisen blijven voldoen. Daar voor zijn deskundige mensen no dig, net als voor het beoordelen van een vergunning voor de bouw van een nieuwe centrale. Nu die vergunning niet is aange vraagd en dat voorlopig ook niet gebeurt, blijft het gereserveerde geld ongemoeid. Want dat Delta en RWE afzien van een tweede kerncentrale, verandert niets aan de voorkeur van het kabinet. Dat heeft nu besloten het geld te laten staan en door te schuiven naar de periode 2014-2016. In die jaren gaat het naar de veiligheid en controle van bestaande kern reactoren. Dat gaat niet alleen om de kerncentrale in Borssele, maar ook om de reactoren in Petten (Pallas) en Delft (Oyster). Het is overigens de vraag wat een nieuw kabinet met dit voorstel van de huidige regering gaat doen. Als het tegen de bouw van nieuwe kerncentrales is, zal het geld voor de behandeling van de vergunning mogelijk anders worden besteed. Begin dit jaar stelden GroenLinks, Partij voor de Dieren en de PW al vragen aan minister Maxime Ver hagen (Energie) over wat het kabi net dénkt te gaan doen met het geld dat is gereserveerd voor de be handeling van een vergunning. Het antwoord bleef toen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4