Wie kraakt de kerkkluis? Gewapende overval op goudbeurs Sluiskil zeeland 12 5 OPROEP KLUIS In de kluis van de Heilige Kruiskerk in Hoek bevinden zich geen voorwerpen waarmee inbrekers graag aan de haal zouden gaan. „Ik denk een enkele kelk en wat geld", aldus beheerder Ciel van Boom. Omdat de kerk eind dit jaar sluit, moet alles er wel uit Als de brandkast niet open gaat zit er niets anders op dan hem elders te bewaren. woensdag 19 september 2012 Beheerder Ciel van Boom van de rooms-katholieke Heilige Kruiskerk in Hoek zoekt een kenner van kluizen die dé kluis van de kerk kan openmaken. De sleutel is al een tijdje zoek en niemand weet waar die gebleven is. door Eugène Verstraeten en Raymond de Frel SLUISKIL - Twee gemaskerde man nen hebben dinsdagmiddag een ge wapende overval gepleegd op een goudbeurs in welzijnscentrum 't Meulengat in Sluiskil. Tussen 14.15 en 14.30 uur storm den zij het pand binnen, waar op dat moment een Engelse goudop koper zitting hield. Op dat mo ment waren er ook zo'n twintig kaarters en biljarters in het pand aanwezig. „Onder dreiging van een wapen moest de man onge veer duizend euro afstaan. Het was in een vloek en een zucht ge beurd. Veertig seconden nadat ze binnen waren gekomen, vluchtten ze alweer naar buiten", vertelt as sistent-beheerder Leen de Koning van 't Meulengat. Tijdens hun vlucht verwondde een van de aanwezigen een over valler met een koffer met biljart keus. Dat belette de man niet om zijn vlucht te vervolgen. „Vervol gens vatte deze oplettende bezoe ker een van de rennende mannen in zijn kraag, maar dat bleek he laas de goudopkoper zelf te zijn", aldus De Koning. Bij de beurs was geen beveiliging aanwezig. „Dit was de vierde keer dat deze opkoper bij een goud Bezoeker 't Molengat tracht tevergeefs overvaller te overmeesteren UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK topcollecties voor jong en oud modern en betaalbaar beurs hield. We hebben nu toch maar meteen besloten dat het ook de laatste keer is geweest. Met de schrik valt het allemaal wel mee. Ook bij de opkoper, want die heeft bij een beurs in Rotterdam al eens iets soortgelijks meege maakt." De politie heeft een signalement van de overvallers. Beide mannen zijn halverwege de twintig en tus sen 1.70 en 1.75 meter lang. Ze droegen allebei een zwarte jas en een spijkerbroek. Een van de da ders had witte sportschoenen aan met groene en rode details. Hoe de overvallers zijn gevlucht is on bekend. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl NIEUWE COLLECTIE VAN Tom Ford - Dsquared- tilroeoptiêk brilmo.de contactlenzen tilroeoptiek wetstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl til roeopticien Boom niet kwijt. Wel dat het een Hoeks bedrijf is dat er een kantoor wil vestigen. „Dat betekent dat de kerk ont ruimd moet worden. Een paar jaar geleden is er een commissie van het bisdom langsgeweest die al on ze kerkschatten heeft geïnventari seerd. Er zijn ook foto's geno men." Nu de sluiting van de kerk dichtbij is, wordt het sleutelpro bleem nijpend. Want wat er pre cies in de kluis zit, weet niemand zeker. „Ik denk een enkele kelk en wat geld, maar dat zal niet veel zijn. We hebben hier niet zoveel waardevolle voorwerpen", zegt Van Boom. „In elk geval zit de sleu tel van het tabernakel erin." Het tabernakel is een versierd mi- nikluisje op een zij-altaar. Daarin wordt het heilige brood bewaard. Dat zijn geconsacreerde hosties die tijdens een mis niet zijn uitgereikt en met veel égards achter slot en grendel worden bewaard tot een volgende viering. Waarom de leiding van de paro chie nu pas in actie komt? Volgens Van Boom, omdat men het eerder zonde van de centen vond om de kluis door een professional te la ten openen. „Maar nu hebben we geen keuze. We moeten weten wat er in de kluis zit. En het be stuur wil weten of alle voorwèr- pen nog in onze kerk zijn." Dus heeft Van Boom een bevrien de slotenmaker uit Assenede aan geschreven of die hem kan helpen. Zo'n legale kluiskraker moet dan wel weten om wat voor brandkast het gaat. „Het is een ouderwets de gelijke kluis. Model koelkast", om schrijft echtgenote Riet van Boom. „Op leeuwenpootjes, dat wel". Wie helpt het bestuur van de Heilige Kruiskerk,in Hoek uit de brand? De kluis zit al anderhalf jaar op slot en de sleutel is zoek. Wie heeft de sleutel kwijt- gemaakt? Joost mag het weten. door Henk Boot Het is zo'n grote ouderwetse sleutel met twee zogeheten baarden", zegt be heerder Giel van Boom uit Hoek. Hij hoopt dat zich iemand aan dient die de de brandkast kan ont grendelen. Liefst als vrienden dienst of tegen een vriendenprijs je. Dat zou wel passen in de tradi tie van de Kruiskerk. Ooit in de ja ren zestig, zeventig van de vorige eeuw als noodkerkje gebouwd. La ter met behulp van veel liefdewerk en oud papier ingericht. Het rooms-katholieke kerkje in Hoek telt honderd zitplaatsen. Daarvan zijn er gemiddeld dertig per mis bezet. „Met de belangstel ling is het een aflopende zaak, maar dat zie je overal", signaleert Van Boom met lichte spijt in zijn stem. Dat is ook de reden waarom het bestuur van de Elisabethparo- chie in de Kanaalzone nog dit jaar een aantal kerken sluit. Voor het Hoekse kerkje heeft zich al een ko per aangediend. Wie, wil Van Giel van Boom, beheerder van de rooms-katholieke kerk in Hoek, bij de brandkast waarvan de sleutel al een tijdje zoek is. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47