Asielzoekerscentrum Goes sluit 'Speelplein is parkeerplaats' BEVELANDEN/THOLEN almanak Spreekwoord Bomen kappen als aardappels rooien WOENSDAG 19 september 2012 21 PZC Derde editie 'Body Art for Nature' 22 en 23 Zeeland straks blinde vlek wat opvang vluchtelingen betreft door Luc Oggel GOES - Het asielzoekerscentrum in Goes gaat dicht. Dat is dinsdag me degedeeld op een bijeenkomst van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) in Bunnik. Personeel is daar geïnformeerd over de concrete invulling van het besluit om een kleine drieduizend opvangplaatsen te schrappen. Het gaat behalve Goes om de locaties 's-Gravendeel, Almelo en Sint An- naparochie, die allemaal uiterlijk per april volgend jaar dicht gaan. De centra moeten sluiten omdat de bezetting afneemt door een da lende instroom van asielzoekers, een kortere verblijfsduur in de op vang en daarmee snellere uit stroom. Het - semi-permanente - asielzoe kerscentrum in Goes is pas ander half jaar geleden officieel geopend, er wonen zo'n 250 vluchtelingen. Het COA had een huurovereen komst van vijf jaar met de gemeen te voor de locatie aan de Albert Plesmanweg, naast het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Vol gens woordvoerder Martijn van de Koolwijk van het COA loopt de be stuursovereenkomst in 2014 af en is de grond per halfjaar op te zeg gen. Volgens hem is voor Goes ge kozen omdat de semi-permanente gebouwen snel kunnen worden af gebroken. Minister Gerd Leers zei bij de ope ning dat het Goese azc wat hem betreft vijf tot tien jaar langer kon openblijven dan de geplande vijf jaar. „We zouden in Goes op ter mijn ook een nieuwe locatie bou wen, want in 2010 leek daar nog behoefte aan te zijn. We hadden een dusdanige daling van het aan tal asielzoekers absoluut niet voor zien", zegt Van de Koolwijk. „Be gin 2011 hadden we landelijk nog 21.000 bewoners, nu nog maar 13.000." De sluitingen hebben een direct gevolg voor het personeels bestand van het COA. In Goes wer ken twaalf mensen. Wanneer bin nen zes maanden herplaatsing bij een ander azc in Nederland niet mogelijk blijkt, volgt ontslag. Het COA heeft een sociaal plan. Van de Koolwijk: „De mensen zagen het wel een beetje aankomen, maar het blijft een teleurstelling. Als je bij ons werkt weet je: we kunnen groeien of krimpen." Wat betreft de Goese bewoners ver wacht hij dat een deel zal worden gehuisvest op andere locaties. Voor de Goese burgemeester René Verhulst komt de aaangekondigde sluiting niet als een verrassing. „We waren voorbereid door de ontwikkelingen in de instroomcij- fers. Maar het blijft jammer voor de betrokkenen, het functioneert goed en is een onderdeel van Goes geworden." Zeeland is vanaf volgend jaar een blinde vlek wat de betreft de op vang van vluchtelingen. SCHORE - Er is een tijd van planten en een tijd van oogsten. Voor het productiebos bij het dorp Schore is de tijd van oogsten gekomen. De snelgroeiende bomen zijn enkele tiental len jaren geleden geplant met subsidie. Die beoogde twee doelstellingen: landbouw grond uit de productie nemen en hout produ ceren voor de binnenlandse markt. Al bij het inplanten hebben de uiteindelijke afnemers de oogst gekocht. De bomen zijn in feite een landbouwgewas, niet veel anders dan bieten, uien of aardappe len. Het verschil is dat je bomen niet even met een maaimachine kunt oogsten en dat een kaalgeslagen perceel in het begin een de solate indruk geeft. Dat zal snel veranderen, want de grond wordt weer gewoon een land- bouwperceèl, waar geploegd, gezaaid en geoogst gaat worden. foto Willem Mieras door Luc Oggel GOES - Het speelpleintje bij wijk centrum De Spinne in Goes wordt meer en meer gebruikt als parkeer plaats. Dat constateert buurtbewo ner Frits de Kaart, die de situatie heeft aangekaart bij de gemeente. Volgens De Kaart heeft het plein niet echt een duidelijke status, al staat er wel een speeltoestel. Er geldt ook geen parkeerverbod. „Er komen ook veel gehandicapten in het wijkcentrum, dus het moet wel bereikbaar zijn met de auto. Maar je ziet nu dat steeds meer mensen hun auto er parkeren en ook zelfs geïrriteerd zijn als er wordt gevoetbald op het plein tus sen de geparkeerde auto's. Maar daar is het wel voor bedoeld." Een oplossing is lastig, want een bord plaatsen betekent ook weer hand haven, weet De Kaart. Zijn voor stel is om bijvoorbeeld een gehan- dicaptenparkeerstrook aan te leg gen. Het probleem is bij de gemeente bekend en er wordt gekeken naar een oplossing. Spreekwoorden. Die Kloetingse va dertoch al dagelijks met taal in de weer, mag ze graag bezigen. Want ze zijn er tenslotte niet voor niets. Ook de gezegdes die al zo goed als in de vergetelheid zijn geraakt, komen bij hem nog met enige regelmaat voorbij. Hij vindt het ook leuk om een spreek- Tip? redactie@pzc.nl woord in te zetten en het dan door één van zijn kinderen verder af te la ten maken. Aangezien die ook rede lijk taalgevoelig zijn, leidt dat soms tot verrassende resultaten. „Wie wat bewaart...", begon hij onlangs tij dens het avondeten tegen zoon Tijn, ...„die krijgt niks want die heeft nog", vulde de 6-jarige stoïcijns aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43