Havenbedrijf is op zoek naar personeel 261 zeeland 'Het CDA hoort niet in een nieuw kabinet' Verdronken Valkenisse in boek en op website SLZ: Biowalks goed voor lichaam en geest woensdag 19 september 2012 Bijeenkomst over logistieke arbeidsmarkt door René Schrier VLISSINGEN - Het is nu aan de be drijven in de Zeeuwse havens. Zij moeten in actie komen om perso neel te werven. Het is nu al moei lijk om aan de goede mensen te ko men en met een toenemende be hoefte aan arbeidskrachten wordt dat probleem alleen maar groter. Dat is de conclusie van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land, Zeeland Seaports, het Logis tiek Opleidingscentrum Zeeland en Zeeland Port Promotion Coun cil. Om deze problematiek onder de aandacht te brengen van de be drijven houden zij aanstaande donderdag een bijeenkomst over de logistieke arbeidsmarkt in de toekomst in Landlust in Nieuw- dorp. Ze wijzen er op dat één op de vijf banen in Zeeland te vinden is in de havens. Verbrugge Terminals bv heeft geen tekort aan personeel, maar herkent het probleem wel, zegt Hans Moison, coördinator perso neelszaken. Als voorbeeld geeft hij MIDDELBURG - Volgende week don derdag verschijnt de eindpublica- tie over verdronken Valkenisse. De uitgave is het resultaat van een langlopend onderzoek naar het verdwenen laat-middeleeuwse dorp op Zuid-Beveland, ten zuid oosten van Waarde. De boekpre sentatie valt samen met de ver nieuwing van de website Verdron- kenZeeland.nl. Beide worden 27 september gepresenteerd bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) in Middelburg. aan dat het bedrijf een week of 10 geleden een advertentie in de krant zette voor havenwerker. De advertentie leverde 250 reacties op. Daarvan konden er veertig in dienst komen en uit de rest wor den nog tien kandidaten gezocht Yara in Sluiskil is een chemisch en niet echt een logistiek bedrijf, legt Evelien de Visser uit. Zij is 'HR bu siness partner in het manage ment'. „Het lukt wel om mensen te vinden, maar we zien wel een schaarste. Het is moeilijk de goede mensen te vinden. Als ze de juiste papieren hebben, moeten ze ook in de organisatie en bij onze cul tuur passen. Maar we hebben een goede reputatie als bedrijf" Zeeland Refinery heeft niet veel problemen om logistieke mede werkers te vinden. Dat is anders als het gaat om technisch perso neel met een hogere opleiding, ver telt manager HR Alex van Schaik. Voor de ouder wordende werkne mers is het bedrijf aan het bekij ken wat er gedaan moet worden om hen langer in dienst te kun nen houden. De vernieuwde website Verdron- kenZeeland.nl gaat in op de ver dronken geschiedenis van Zee land. Valkenisse was het eerste ver dronken dorp in Zeeland waar ge durende tien jaar (1992-2003) ar cheologisch onderzoek is verricht. Dat onderzoek leidde onder meer tot tentoonstellingen en vaste ex posities in Zeeuwse musea en de oprichting van een Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland - met apart informatie punt - bij ColijnsplaaL Nooit is een Zeeuws Kamer lid zo bejubeld en verguisd als Ad Koppejan uit Zoute- lande. Met lede ogen ziet hij het CDA afglijden. Vandaag neemt hij afscheid. door Jeffrey Kutterink In de afgelopen zes jaar sleep te hij vele voorstellen door de Tweede Kamer. Maar het grote publiek zal hem herin neren als de man die tegen ontpoldering, samenwerking met de PW en uitzetting van Mauro was. Hij is niet verbaasd over- het verlies van het CDA. „Het wordt tijd voor de oppositie." Hij wilde nog één keer vol voor de partij gaan, maar de partij niet meer voor hem. De door hem ge wenste plek bij de eerste 15 werd hem niet gegund. Koppejan trok zich terug. De teleurstelling is hij al te boven. „Elke dag dat ik sinds oktober 2010 in het parlement zat, heb ik gezien als meegenomen. Ik wist dat ik iets deed dat heel onge bruikelijk was. Toen al heb ik men taal de knop omgezet. Ik heb me tot het uiterste verzet tegen de ge- doogconstructie met de PW. Ik wist dat die opstelling het einde van mijn Kamerlidmaatschap kon betekenen. Toen de leden kozen voor Sybrand van Haersma Buma als politiek leider, wist ik dat mijn dagen waren geteld. Sybrand stond, als het over de PW ging, lijnrecht tegenover mij." Ineens ben je landelijk bekend en word je bejubeld en verguisd. „Als je een standpunt inneemt roept dat applaus en weerstand op. Meer dan ooit denk je na over wat je doet, want elk woord wordt op een goudschaaltje gewogen. Wat mij heeft geholpen is de kracht vanuit mijn christelijk ge loof en dat ik ben blijven sporten." Na de Haagse dagen en het sporten, zit je thuis op de bank en nemen ze je op de tv op de hak. „Daar had ik het minste last van. Die persiflage in Koefnoen vond ik buitengewoon geslaagd. Weinige hebben me zo goed geïmiteerd." Papa was toch gewoon chagrijnig? „Juist niet. Papa was blij dat hij weer thuis was en de hectiek van het Haagse kon ontvluchten en thuis in een warm bad kwam. Wat je ook doet, je gezin is uiteindelijk je thuisbasis. Daar haal je je kracht en energie vandaan." De verkiezingsuitslag voor het CDA is dramatisch. Je had dus gelijk? „Anderen moeten dat maar evalue ren. Maar ik heb geen moment spijt gehad van de stelling die ik heb ingenomen." Ligt het voor de hand dat het CDA de oppositie in gaat? „In 2010, toen het CDA 20 zetels verloor, had ze al voor de opposi tie moeten kiezen. Als dat toen al het beste was, is het dat nu zeker. Het CDA moet gaan werken aan haar geloofwaardigheid en het te rugwinnen van vertrouwen van de achterban en de kiezer. De nieuw ingeslagen koers is de juiste. Terug naar het midden. Het CDA is een partij die middenin de sa menleving staat, niet links of rechts is, die verbindt. Als je zo ge marginaliseerd wordt, heb je niets in te brengen in een coalitie die ge talsmatig op geen enkele wijze van je afhankelijk is. Dan kun je slechts inleveren op je standpun ten. In ruil daarvoor krijg je een paar ministers en staatssecretaris sen. Al lever je de helft van het ka binet, dan is dat nog geen garantie voor succes. Dat hebben we nu ge zien. Het heeft mij verbaasd dat de eerste Zeeuw pas op nummer 19 staat. Hiermee doet het CDA geen recht aan Zeeland. Dat schaadt de Zeeuwse belangen. Als je getalsma tig kijkt heeft Zeeland recht op vier Kamerleden; we hebben er twee. Ook dat is een zaak voor eva luatie van zowel het Zeeuwse als het landelijke CDA." GOES - Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) wil sociaal zwakke groepen inschakelen bij het beheer van het landschap. Ge deputeerde Staten ondersteunen het plan met 84.500 euro subsidie. Het totale project 'Samen Groen Gezond' is begroot op 150.000 eu ro en loopt tot eind 2014. SLZ wil met groepen uit het speciaal onder wijs, de reclassering, voortijdige schoolverlaters, verslaafden, of mensen met psychische en ge zondheidsproblemen de natuur en het landschap beheren. Daar horen werkzaamheden bij als het Ad Koppejan foto Mechteld Jansen knotten van bomen, maar ook kunnen ze ingeschakeld worden bij het ecologisch maaibeheer, het onderhoud van het wandelnet werk, de aanleg van bomen en .planten. Het maken van uilenkas- ten, insectenhotels of gereed schapskisten staat ook op het pro gramma. SLZ wil 'Biowalks' opzet ten voor mensen met een gezond heidsklacht. Een natuurgids en be geleider gaan mee op pad. De ach terliggend idee is'dat de Biowalks een positieve invloed hebben op lichaam en geest. De SLZ zoekt sa menwerking met gemeenten, orga nisaties in de zorg, welzijn, re-inte gratie, natuurbeheer en -educatie. Je kon met karate de stress van je af trappen? „Karatesport is bij uitstek een sport die vraagt om concentratie, zelfbeheersing en focus. Zonder ge welddadig te worden. Ik ging er niet harder van trappen of zo." En nu richt je je op Swinth? „Dat is oud-Hollands voor sterk, snel en gezwind. Met dat bedrijf ga ik me richten op publiek-priva- te samenwerkingsverbanden. Ook ga ik een rol spelen bij het opzet ten van kredietunies: coöperaties van ondernemers die elkaar geld lenen. Het systeem is succesvol in de VS. Ook in Zeeland zijn er plan nen. Je hoeft niet in de politiek te zitten om iets te betekenen voor de samenleving of de medemens. Dat kan ook als ondernemer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42