Bootnaam Gratis schaatsen op Grote Markt Goes Portugese O Spaanse Armada De koning van Hispanje heb ik niet geëerd Speel-O-Theek brede school Zuid en Getij open Bemanning werd over boord gezet korting tilroeoptiek biilrriodé&contactlenzen «roaoptlelc woensdag 19 september 2012 Het golfje onder bootnaam Pie de Palo is volgens Joep Jol een omgekeerde Portugese O. „Dat geeft de bootnaam de Iberische sfeer die past bij Spanje en Portugal waar onze voorvader Pie de Palo actief was." Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Ment Jol over de familiehistorie: „Onze voorvader Cornells Corneliszoon Jol vocht als WIC-admiraal samen met admiraal Maarten Tromp tegen de Koning van Hispanje. Zij versloegen de Spaanse Armada in 1639 tijdens de zeeslag bij Duins." MIDDELBURG - De speel-o-theken in de brede scholen Zuid en Getij zijn weer open. Gezinnen kunnen hier terecht om speelgoed te le nen. Er is een assortiment voor ba by's en kinderen van nul tot en met twaalf jaar. Met de Brede. School strippenkaart kost lenen €0,50 per spel. Het speelgoed mag drie weken gehouden worden. Speel-O-Theek Zuid in het Palet aan de J. van Reigersbergstraat is woensdagochtend van 9.00-12.45 uur open. De Speel-O-Theek Getij is geopend op woensdag- en vrij dagmiddag van 14.00 - 16.00 uur en is te vinden in de Oosterschel- destraat. Kinderen kunnen ter plekke spelen en uitproberen. Hij werd geboren in Schevenin- gen in 1597 en werd niet ouder dan 44 jaar. Toch laat Corne lls Corneliszoon Jol een onuitwis bare indruk na in de familiegenea logie. Nadat hij tijdens een zeege vecht zo zwaar werd gewond dat zijn been moest worden afgezet werd hij vooral aangeduid als Hou tebeen. Pied de Pol in het Frans, Pé de Pau in het Portugees en Pie dé Palo in het Spaans. Want in deze naties was de roem ruchte kaper berucht vanwege de grote hoeveelheden goud en zilver die hij buit maakte op hun sche pen. Als admiraal van de West In dische Compagnie (WIC) onder scheidde Jol zich door zijn beschei denheid, moed, navigatietalent en de menswaardige behandeling van krijgsgevangenen. Dit laatste, in tegenstelling tot veel boekaniers die bemanningen van veroverde schepen simpelweg over boord plachten te zetten. Ment, Joep en Pelle Jol: drie generaties van een familie die de liefde voor het water reeds in de zeventiende eeuw in de genen had. school aan bij de marine en was verder zijn hele werkzame leven actief in beroepen die met water van doen hadden. Hij kwam op Schouwen-Duiveland terecht via de Deltawerken waar hij als op zichter werkte en vestigde zich de finitief in Zierikzee nadat hij in Renesse zijn Zeeuwse bruid, Luci Walrave ontmöette. Twee jaar na hun huwelijk kocht Jol in 1974 zijn eerste eigen boot. Een kleine kajuitzeilboot, die vier keer een grotere opvolger kreeg. De huidige Spirit 29 schafte Ment twee jaar geleden aan samen met zijn zoon Joep, die eveneens de ge nen van voorvader Cornelis in het bloed heeft. Dat geldt volgens bei de mannen ook voor hun volgen de nazaat, de bijna tien maanden oude Pelle. Vader Joep: „Hij zit tij dens het varen vaak bij me op schoot. Hoe meer de boot be-' weegt, hoe leuker hij het vindt. Als hij dan samen met mij de helmstok vasthoudt giet ik hem stiekem de liefde voor het water met de paplepel in." Na aankoop van de Spirit gaven va der en zoon Jol het schip een ande re naam. „Ze was naar een gebied in Kroatië genoemd dat ons niets zei." Tijdens het brainstormen kwam voorvader Houtebeen in ge dachten. De roemruchte admiraal Jol die in de 17e eeuw aanvankelijk actief was als kaper en slavenhan delaar. „We hoorden voor het eerst van hem tijdens een familie reünie toen onze oudste neef, die de familiestamboom uitzocht, ver telde dat daarin een roemruchte kaper voorkomt. Een man die, in opdracht van de WIC, Spaanse en Portugese schepen overviel en daarbij veel goud en zilver buit maakte." Dat hij ook slavenhande foto Dirk-Jan Gjeltema laar was, vinden Ment en Joep ach teraf een kwalijke zaak. „Maar in die tijd wist men niet beter. Dat was toen een normale activiteit die werd uitgevoerd in opdracht van de West Indische Compag nie." De bootnaam Pie de Palo symboli seert het respect dat Ment en Joep hebben voor het zeemanschap van hun verre voorvader. Een ta lent dat zich manifesteert bij vele generaties van de familie Jol. „Wij zijn op en bij het water in ons ele ment. Zonder water geen leven voor ons." Volgens Ment Jol is het vanwe ge de familiegeschiedenis voor hem en andere familieleden moeilijk om tijdens het Wilhel mus de regel 'De koning van His panje heb ik altijd geëerd' te zin gen. „Onze voorvader Cornelis Corneliszoon Jol vocht samen met admiraal Maarten Tromp tegen de koning van Hispanje. Maarten Tromp en de zijnen ver sloegen de Spaanse Armada in 1639 tijdens de zeeslag bij Duins. Daarom is het lied 'In naam van Oranje doe open de poort' of, een variant daarop, 'In naam van de Staten maak open dat ruim' toe passelijker." Uit respect voor hun voorvader, die zijn been verloor tij dens een zeegevecht, noemden Ment en zijn zoon Joep hun zeil jacht Pie de Palo, de Spaanse naam voor Houtebeen. ,p de complete bril ongeacht de prijs j ij kunnen reren bij vele verzekeraars. modern en betaalbaar NIEUWE COLLECTIE VAN Tom Ford - Dsquared j- Vera Wang-Penguin;: walstraat 81 vlissingen. 0118-412370 www.tilroe.ni ïïi tilroeepticien door Luc Oggel GOES - Op de Grote Markt in Goes wordt aankomende winter een grote overdekte (kunststof) schaats baan opgezet waar iedereen gratis gebruik van-kan maken. De attractie is onderdeel van het evenement Goes Winterstad, waar op dit moment achter de scher men nog hard aan wordt gewerkt. Goes Winterstad wordt georgani seerd door de Stichting Goes Mar keting, de begin dit jaar opgerichte club die het citymarketing- en evenmentenbeleid vorm geeft. •Vanaf de intocht van Sinterklaas op zaterdag 24 november staat Goes in het teken van Winterstad en rondom dat thema zullen aller lei activiteiten worden gehouden die-in een speciale, half noveem- ber te verschijnen promotiekrant komen. De schaatsbaan van zo'n tweehon derd vierkante meter was aanvan kelijk een op zichzelf staand idee van Eelco Hofman van het Goese bedrijf Hofman Productions, maar omdat het mooi aansluit bij de plannen van Goes Marketing zijn de handen ineen geslagen. In samenwerking met de Goese horeca wordt bekeken of de tent tijdens oud en nieuw wellicht dienst kan doen als feestlocatie. UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK topcollecties voorjong en oud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41