zeeland 13 Geld voor b >etere info zwemplekken - Sint Barbara waakt over risicovolle bouwprojecten E9 commentaar Hoe nu verder? Debaters strijden tegen elkaar in debattoernooi jjSj Uil NAJAARSVEILING woensdag 19 september 2012 beide buizen worden door één machine geboord lengte tunnelboormachine: 80m 9 boren van beide buizen gebeurt van oost naar west lengte tunnelbuis: 1145m diameter buis (buitenzijde): 11 m diepste punt 34m onder NAP begin boren: januari 2013 één buis wordt in ca. 90 dagen geboord «100 man boorpersoneel 7 tunnelségmenten sluisteen vormen 1 tunnelring tunnel bestaat uit 9160 segmenten Wat moeten de ideale bescherm vrouwen kunnen? „Ze moeten extravert zijn en het leuk vinden om met stoere man nen te praten. Het is ook belang rijk dat ze een band hebben met Zeeuws-Vlaanderen: ze moeten er vandaan komen of er al heel lang wonen. Ze moeten ook enigszins geïnteresseerd zijn in de techniek van de tunnel. Daarnaast moeten ze wat gezelligheid brengen voor de tunnelmedewerkers: koffie zet ten en koekjes bakken. Leeftijd is niet belangrijk, als ze maar boven de 18 is. Het gaat bij de verkiezing helemaal niet om de mooiste vrouw, maar om de vrouw die het meest geschikt is om de tunnel bouwers te ondersteunen In de wedstrijd bekijken we met op drachten hoe geschikt de genomi neerden zijn." Wat mag je doen als je gekozen wordt als beschermvrouwe? „Je mag de tunnelboor dopen. Dat gebeurt door een fles cham pagne tegen de boor te gooien. Daarna is het de bedoeling dat de beschermvrouwen nog één keer langs gaan bij de tunnelbouwers. Ze drinken een bakje koffie met ze en luisteren naar hun verhalen over het bouwproces. Als de tun nelboormachine doorbreekt; mo gen de beschermvrouwen daar ook bij aanwezig zijn. Het is na tuurlijk heel bijzonder om zo dichtbij een uniek stukje te ko men. Dit is niet zomaar een baan tje. In Duitsland wordt de functie vaak vervuld door hooggeplaatste vrouwen, bijvoorbeeld de vrouw van de burgemeester. Hoe kunnen geïnteresseerde vrou wen zich aanmelden? „Vanaf 25 september staat alle in formatie over de verkiezing op de -& website www.boorzoektvrouw.nl. i Wie mee wil doen kan tot 21 okto- ber een sollicitatiebrief sturen." Niet alleen een jury bepaalt wie de be schermvrouwen worden, iedereen kan dit najaar stemmen. Dat kan via deM websites www.boorzoektvrouw.nl en www.pzc.nl. Op 4 december, de feest- .1 dag van Sint Barbara, wordt bekend wie de beschermvrouwen zijn. De nieuwe Sluiskiltunnel De Sluiskiltunnel wordt een ge boorde tunnel met twee buizeffï die elk 1145 meter lang zijn. De totale lengte van de tunnel wordt 1330 meter. De diameter van de nieuwe tun nelbuizen is circa 10 meter, net als in de Westerscheldetunnel. Voor de betonnen wanden wordt 4000 ton betonstaal gebruikt. De tunnelboormachine is 80 me ter lang en is gebouwd door de Duitse firma Herrenknecht. Zo'n 100 gespecialiseerde boor- werkers uit Duitsland zijn in Zeeland bij het boorproces. De tunnel kost ongeveer 300 mil joen euro. De tunnel levert automobilisten flink wat tijdwinst op: de brug bij Sluiskil staat nu gemiddeld 23 keer per dag open. Dat is 5 uur wachttijd per dag. De wachttijd bij de brug zorgde in 2010 vöor een economische kos- tenpot vari 5 miljoen euro. De tunnel moet in de zomer van 2015 klaar zijn. Er wordt geen tol geheven als de tunnel af is. Nieuwe metrolijnen, tun nelbuizen en mijnschach ten worden in Nederland steeds vaker gebouwd onder be- scherming van Sint Barbara. „Het is een gebruik uit de 19e eeuw, dat vroeger vooral in Duit stalige gebieden voorkwam. Tien a twintig jaar geleden stak het ook de kop op in Nederland", weet Peter Jan Margry, onderzoe ker religieuze cultuur van het Meertens Instituut in Amsterdam (een instituut dat zich bezighoudt met Nederlandse taal en cultuur). „Barbara hoort bij een groep heili gen die om bescherming wordt ge vraagd bij moeilijke bouwomstan- digheden, waarbij veel slachtoffers kunnen vallen. Zij is de patrones van onder meer bouwkundigen, bouivlieden en architecten." Dat komt vooral door de toren die de beschermheilige bij zich draagt, vertélt Margry. „Het attri buut staat symbool voor haar ge vangenschap tijdens haar leven, maar die toren is later veel breder geïnterpreteerd. Je ziet Barbara daarom tegenwoordig steeds terug bij grote bouwconstructies. Ik heb nog niet eerder gehoord dat er be schermvrouwen benoemd wer den zoals bij de. Sluiskiltunnel, maar bij de aanleg van de Noord/Zuidlijn in Amsterdam en de Schiphöltunnel zijn bijvoor beeld ook beeldjes van Sint-Barba- ra geplaatst. Vroeger Was het een katholiek gebruik, maar na de ver zuiling is het vooral een mooie tra ditie geworden. Het ritueel wordt ook vaak gebruikt om aandacht op een bouwproject te vestigen." ÈÊÊÊÉÈ&i vV VV*\ Prinsjesdag was een vreemde vertoning. Met een begroting van een demissionair kabi net op basis van de inzichten van een gelegenheidscoalitie en toe te passen door een nog te formeren regering. Het specule ren over de houdbaarheid van de Miljoenennota was dan ook niet van de lucht. Toch zal het moeilijk worden om het geld heel anders te verdelen. Want Nederland moet linksom of rechtsom ruim 12 miljard bezui nigen. Om aan zo'n bedrag te komen moet op vrijwel alle ter reinen worden ingegrepen. Daar verandert een coalitie van WD en PvdA weinig aan. Zelfs als de partners elkaar wat ruim te gunnen om zich te profile ren, moet elke extra uitgave met een extra korting worden gecompenseerd. Bovendien loopt de klok en krijgt het Kun- duz-akkoord vanzelf effect. Een maatregel als de verhoging van de btw is al bijna niet meer te omzeilen. Zo begint een begro tingsjaar waarin we dagelijks 46 miljoen euro meer uitgeven dan er binnenkomt. Bizar. MIDDELBURG - Enkele van Europa's beste debaters zullen tijdens de RA Open hun debateerkunsten vertonen. Vanuit de Roosevelt Aca demy (RA) in Middelburg wordt dit jaar voor het eerst de finale van het internationale debattoernooi georganiseerd. De Roosevelt Aca demy verwacht een opkomst van zo'n 56 debaters uit verschillende landen, waaronder Duitsland, Ier land en Engeland. Tijdens de fina le zullen acht finalisten strijden om de winst: een bos bloemen, een fles wijn en de eer. Geïnteresseerden kunnen de fina le gratis bijwonen op zaterdag 22 september om 20.00 uur in De Spot, Middelburg. De organisatie hoopt zo de Middelburgers meer bij de RA te kunnen betrekken. Het debattoernooi wordt afgeslo ten met een feestelijke afterparty. MIDDELBURG - De 55 officiële zwemplekken in Zeeland worden voorzien van uniforme informatie borden. Daarop is onder meer in één oogopslag te zien hoe veilig en van welke kwaliteit het zwemwa ter is. De provincie heeft de praktijksitua tie van alle locaties in beeld ge bracht. Daarbij gaat het volgens be leidsambtenaar Reinier van Nis pen niet alleen om de gebruikelij ke stroming ter plekke, maar ook of de overgang tussen de oever en sassasMsasgszgsiKsg Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl de waterbodem al dan niet snel af loopt. Raakt de kwaliteit van het zwemwater door omstandigheden ondermaats, dan kan daar op de borden eveneens voor worden ge waarschuwd. De bebording komt voort uit de Europese zwemwaterrichtlijn. Om aan alle normen te voldoen, heeft het Rijk 4,8 miljoen euro beschik baar gesteld aan de provincies. Zee land krijgt ruim vier ton te beste den voor een periode van vier jaar. Gedeputeerde Staten trekken dit jaar 106.000 euro uit die pot uit voor verbetering van de informa tievoorziening. De bijdrage wordt ook gebruikt om samen met ande re provincies één gezamenlijke in ternetsite op te zetten met actuele informatie over de zwemwater- plekken. Van Nispen ziet een mo gelijkheid om die digitale variant in de toekomst uit te breiden met een 'zwemwater-app' voor Zee land. Met een smartphone kan dan ter plekke informatie worden ingewonnen. ■'h MIDDELBURGS VEILINGHUIS www.middelburgsveilinghuis.nl info@middelburgsveilinghuis.nl +31 (118) 627639 +31 (0)6-38930733 kijkdagen: Zaterdag 22 sep nu tot i8u Maandag/dinsdag 24-25 sep 13U tot i8u Woensdag 26 sep iou tot 12U INONSPANDOPDEHOUTKAAI 9 TE MIDDELBURG. veilingmomenten: Woensdag 26 sep 14U en 19U VEILING IN DE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG KOUSTEENSEDIJK 7 - 4331 JE MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3