Veel animo voor kavels in Kustlab Rappers verbroederd in Team Zuidwest 221 zeeland Podiumervaring Asielzoekerscentrum Goes volgend jaar dicht Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. Visserskoor uit Bruinisse viert 20ste verjaardag Muzikale middag Politie ruimt wietkwekerij Goes leeg woensdag 19 september 2012 door Piet Kleemans BURCHSLUIS - Er bestaat veel be langstelling voor aquacultuurka- vels in het nog te ontwikkelen Kustlaboratorium bij Burghsluis op Schouwen-Duiveland. Zeven ondernemers - allemaal afkomstig uit Zeeland - hebben ruimte aange vraagd en die willen bij elkaar een stuk meer dan het aantal beschik bare hectares. Dat hoeft volgens Marten Hem- minga, directeur van initiatiefne mer voor het project Het Zeeuws Landschap, niet persé te beteke nen dat mensen teleurgesteld moe ten worden. „Het hangt er vanaf hoe flexibel de ondernemers zich opstellen. Misschien kunnen ze ook wel met minder hectares van start dan ze nu vragen." De grote belangstelling laat in de visie van Hemminga duidelijk zien dat veel ondernemers moge lijkheden zien in duurzame aqua- cultuur. De komende tijd zal een onafhankelijke adviescommissie, bestaande uit experts op het vlak van aquacultuur en landschap zich buigen over de aanvragen. De commissie rangschikt de aanvra gen op volgorde van 'passendheid' in het Kustlaboratorium en brengt daarover advies uit aan Het Zeeuws Landschap, dat uiteinde lijk de knoop door moet hakken. Het Kustlaboratorium wordt ont wikkeld op een stuk grond van 50 hectare westelijk van Burghsluis. In een binnendijks gebied - op het land dus - worden bassins gegra ven waar vers Oosterscheldewater wordt ingelaten. In de bassins kun nen bijvoorbeeld schelpdieren, vis, algen en zagers worden geteeld. In het zilte gebied er omheen kun nen zeegroenten als zeekraal en lamsoor worden geteeld. Wat er straks precies geteeld zal worden is nog niet te zeggen. Hemminga: „Er zitten bij de aanvragers meer dere die hetzelfde willen telen, maar ook ondernemers met ande re plannen." Rondom de aquacultuurzone komt een landschappelijk en ecolo gisch waardevolle zone, die tevens als buffer dient voor het uit de bas sins af te voeren water. Hier kan een zoute vegetatie ontstaan. Om het hele gebied heen komt een kwelslotensysteem. Dat is om te voorkomen dat meer landinwaarts gelegen landbouwgrond last krijgt van het zoute water. Het Zeeuws Landschap anticipeert met het Kustlaboratorium onder meer op zeespiegelstijging die leidt tot ver- zilting van landbouwgrond. door Luc Oggel GOES - Het asielzoekerscentrum in Goes gaat dicht. Dat is gisteren me degedeeld op een bijeenkomst van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) in Bunnik. Perso neel is daar geïnformeerd over het besluit om een kleine drieduizend opvangplaatsen te schrappen. Het gaat, behalve Goes, om de loca ties 's-Gravendeel, Almelo en Sint Annaparochie, die alle uiterlijk per 1 april volgend jaar sluiten. Dat ge beurt omdat de bezetting afneemt door een dalende instroom van asielzoekers, een kortere verblijfs duur in de opvang en daarmee een snellere uitstroom. Het - semi-permanente - asielzoe kerscentrum in Goes is pas ander half jaar geleden geopend. Er wo nen zo'n 250 vluchtelingen. Het COA had een huurovereenkomst van vijfjaar met de gemeente voor - Groot on klofn onderhoud - Kozijnen on trappen - Al m kont kan op maat («zaagt en geseheatt worden - Isolerende beglazing InfcraakveWg hong on sluitwerk Hoge Kwaliteit tegen betaalbate prijzen!' Albert Ptesmanweg 2-A 4482 GC GOES 0113 - 216677 Of 0113-381177 Moesten Mastah D en De Mozah zich bij hun eerste optreden (allebei op 8-jarige leeftijd) nog inhouden om niet weg te rennen, die zenuwen zijn er inmiddels af. „We zijn geen pro's, maar treden al jaren op. Voelen ons er helemaal thuis." de locatie naast het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Volgens woordvoerder Martijn van de Koolwijk van het COA loopt de bestuursovereenkomst in 2013 af en is de grond per halfjaar op te zeggen. Volgens hem is voor sluiting van Goes gekozen omdat de semi-permanente gebouwen snel kunnen worden afgebroken. „We hadden een dusdanige daling van het aantal asielzoekers abso luut niet voorzien", zegt Van de Koolwijk. „Begin 2011 hadden we landelijk nog 21.000 bewoners, nu nog maar 13.000." De sluitingen hebben gevolgen voor het personeel van het COA. In Goes werken twaalf mensen. Wanneer binnen zes maanden her plaatsing bij een ander azc in Ne derland niet mogelijk blijkt, volgt ontslag. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers heeft een sociaal plan. Het heeft iets van het kinder versje Tien Kleine Negertjes, maar dan andersom. Rapper ontmoet rapper, ont moeten rapper enzovoorts. Toen, op een mooie dag, was de vijfkoppige hiphopformatie Team Zuidwest geboren. door Esme Soesman Doe wat', heet de vori ge week door Team Zuidwest uitgebrach te track. De video clip staat sinds vori ge week zondag online. „Bij 10.000 views zetten we 'the making of online. Je moet je fans een beetje warm houden", zeggen Mastah D en De Mozah. Aan aandacht geen gebrek. In iets meer dan een week tijd heeft de door Quincy Cairo gefilmde clip de magische grens van 10.000 al bijna bereikt. Tot groot genoegen van de Zierikzeese rappers, die het jammer vinden dat de focus altijd weer op de Randstad ligt. „We wil len Zeeland en Zuid-West Neder land op de map zetten. Er zijn hier veel rappers. Er loopt genoeg talent rond. Het platteland wordt sowieso onderschat. Iedereen denkt dat hier niets is te doen. En dat we ook niet over ruige dingen zouden kunnen rappen". Team Zuidwest is een grensover schrijdende formatie. Naast de Zie rikzeese rappers maken Lo-Bo (Sas van Gent), Ocyano en Shif (beiden Bergen op Zoom) deel uit van de club. De mannen (allen rond de 20 jaar) leerden elkaar één voor één kennen. Mastah D en De Mozah gaan samen al jaren terug. Ze ontmoetten elkaar op respectie velijk 13- en 12-jarige leeftijd op een feestje. Via internet kwam Ocyano - en later ook Lo-Bo - met BRUINISSE - Het Bruinisser Vissers- koor bestaat twintig jaar en dat wordt zaterdag uitbundig gevierd in sporthal De Vanger in Bruinis se. Er zijn optredens van het Vlas- dagorkest, het duo Guy en Lau rens, de Den Berg Muzikanten (vergelijkbaar met de Jostiband) en natuurlijk van de jubilarissen zelf. De feestavond begint om 19.30 uur. Bij onder andere Albert Heijn in Bruinisse, Viergever in Zierikzee, slagerij Timmers in Nieuwerkerk, administratiekantoor Knuist in Dreischor en bij Spar Bolle in Oos- terland zijn (in totaal 500) gratis kaarten af te halen. hen in contact. Shif, wiens vader een shoarmazaak heeft: in Zierik zee, volgde nog later. Verschillen de woonplaatsen, uiteenlopende studies en werkzaamheden. Maar de muziek bindt. En meer nog: „We vormen een broederschap. We weten alles van elkaar. Het is meer dan alleen muziek." Komen de vijf bij elkaar dan gaat het dak eraf. De verhoudingen zijn gelijk. Iedereen schrijft zijn eigen stukje tekst, die daarna gecombi neerd worden. Gecompliceerd? „Juist niet. Samen raak je heel geïn spireerd. Iedereen geeft zijn eigen draai. Daar komt een mooi kunst werk uit." Qua type muziek legt Team Zuid west zich op geen enkele manier vast. Liefdesliedjes, stoere liedjes. „Het kan alle kanten op. We probe ren ons gevoel kwijt te raken. Soms boos, soms verliefd, soms verdrietig, soms dronken. We wil len geen dingen opkroppen. Heel persoonlijk dus, maar we probe ren wel liedjes te maken waar an deren iets mee kunnen. En daar timmert Team Zuidwest driftig mee aan de weg. Onder meer via internet waar de vijf rap pers elke zondag een nieuwe web tape presenteren. Na tien weken (5 gezamenlijke nummers en 5 so lo's) komt de volledige webtape be schikbaar. Gratis te downloaden. „Want we willen vooral meer be kendheid. We willen laten zien dat hier ook iets valt te doen." Ook doet het vijftal vrijdag 28 sep tember mee aan de Scout Out Ta lents Night in de Kroepoekfabrielc in Vlaardingen. Tuurlijk met de hoop dat dromen uitkomen. „Want ik zou het liefst in een stu dio slapen en wakker worden", zegt De Mozah. Maar vooral ook om de firn. Te genieten van de stu dio. En van het podiumwerk. Mastah D: „Dan gaat er een knop je om en gaan we helemaal los. Hoe het ook afloopt: we vinden in ieder geval leuk wat we nu doen." Mastah D (I) en De Mozah uit Zierikzee foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Het Bondenberaad Groot Goes houdt vandaag, woensdag, een muzikale middag voor Goese ouderen. Het Seniorenorkest Zee land brengt vanaf 14.00 uur een zeer gevarieerd programma van be kende muziek. Entree 3 euro, inclu sief koffie. GOES - De politie heeft gisteren een grote wietkwekerij opgerold in een loods aan de Hensonweg op industrieterrein De Poel in Goes. Er zijn ter plekke twee aan houdingen verricht. De kwekerij was gevestigd in'een afgetimmerd gedeelte van de loods, verstopt achter stalen rek ken. De stroom werd illegaal afge tapt. Naar schatting borg de kweke rij 800 planten. De inschatting van de politie is dat de kwekerij niet heel lang in ge bruik is geweest. De loods is tegen 17.30 uur ontruimd. De planten en teeltmiddelen zijn in beslag geno men en worden vernietigd. DE Scfuans Steenbergoew&g 6 •4661 RJ Haistarer/ Tel. 0164-663 418 Fsx: 0164 - 6S7 546

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38