Tienpuntenplan voor cultureel erfgoed SCHOUWEN-DUIVELAND Hongerige vogels wachten op vis uit poldersloot almanak Spreekwoord WOENSDAG 19 september 2012 21 Team Zuidwest wil fans" warm houden 22 en 23 Hoogste prioriteit gemeente is oprichten van eilandelijk platform door Piet Kleemans ZIER8KZEE - Schouwen-Duiveland krijgt een eilandelijk Platform Cul tureel Erfgoed. Door nauw samen te werken met organisaties als on der andere Stichting Renesse, SCEZ, VW en Stad en Lande hoopt de gemeente echt werk te kunnen maken van behoud van het cultureel erfgoed. De erfgoednota mag, stelt beleids ambtenaar cultuur Bert Stuit, geen papieren tijger worden. „Daarom hebben we naar aanleiding van de reacties erop de nota wat concre ter gemaakt en de actiepunten wat ingedikt." Gemeentelijk planoloog Olaf Grif fioen vult aan: „In de erfgoednota gaat het om behouden, beleven en benutten en daar willen we ook- echt op investeren." In het tien puntenplan voor behoud van het cultureel erfgoed staat ook het her ijken van de gemeentelijke monu mentenlijst. De gemeente gaat op een rijtje zetten of de monumen ten die op de lijst staan allemaal bescherming nodig hebben en of er ander erfgoed is dat bescher ming nodig heeft. Om monumen ten meer 'beleefbaar' te maken wil de gemeente samen met de part ners in het platform concrete pro jecten bedenken. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het optekenen van verhalen van eigenaren over hun monu ment. Verhalen die eventueel met behulp van met een smartphone af te lezen QR-codes voor een breed publiek toegankelijke kun nen worden gemaakt. Om monumenten beter te benut ten, wordt gezocht naar mogelijk heden om monumenten een nieu we en andere dan de oorspronkelij ke bestemming te geven. Stuit noemt voormalige gevangenis het Gravensteen als voorbeeld. „Daar zit nu de Wereldwinkel in. Maar je kunt ook denken aan bijvoorbeeld een middeleeuws restaurant in een gebouw als de Nobelpoort" Ook de monumentenverlichting staat in het tienpuntenplan. De ge meente wil toe naar duurzaam, mi lieuvriendelijk én uitdagend aan lichten van monumenten. Daarbij wordt ingezet op nieuwe vormen en technieken van uitlichten. Stuit: „Je kunt belichting span nend maken door bijvoorbeeld de tails uit te lichten." Het tienpuntenplan is onderdeel van de Integrale Erfgoednota 2012-2018. Deze moet nog aan de gemeenteraad worden voorgelegd. KERKWERVE - De vistrap die waterschap Schel- destromen laat aanleggen aan de Boogerdweg bij Kerkwerve is bijna klaar. Als de stuw van daag of morgen wordt geopend, kunnen vis sen vanuit de poldersloot natuurgebied De Prunje binnenzwemmen. De trap bestaat uit 45 kamers die telkens een iets hoger water peil hebben. Paling, stekelbaars, spiering en bot komen zo in De Prunje terecht. Ze zijn een belangrijke voedselbron voor de vogels. Maar de plassen vormen ook een goede kin derkamer voor jonge vis. De aanleg van de vis- passage is maandag 10 september begonnen. Het bouwsel kost 50.000 euro. Waterschap en provincie betalen hiervan ieder de helft. foto Dirk-jan Gjeltema VLISSINGEN Winkeldieven op heterdaad betrapt Twee Vlissingers van 34 en 41 jaar zijn dinsdagochtend om 04.00 uur op heterdaad betrapt bij een in braak in een winkel aan het Sta tionsplein in Vlissingen. De politie hield de twee aan, na een melding. Eén stond buiten, de ander vujde binnen zakken met rookwaren en postzegels. De mannen zijn naar Torentijd gebracht. De goederen zijn aan de eigenaar teruggegeven. AXEL Messen, kluis, geld en papieren gestolen In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in een winkel op de Buitenweg in Axel. Er werd een onbekend aantal messen en scha ren weggenomen. Ook in een horecabedrijf aan de Zuiddijkstraat in Sluis werd in de nacht van zondag op maandag inge broken. Hier werd een kluis gesto len, met daarin persoonlijke papie ren en een onbekend geldbedrag. TERNEUZEN Horeca Skidöme heet 'De Zeeuwse Alp' Bas van Boven uit Waterlandkerkje en zijn vriendin Mireille Gerritsen gaan vanaf 1 oktober de horeca in het vernieuwde Skidóme Terneuze- ne exploiteren. Ze gaan hun toko in stijl met de ski hal 'De Zeeuwse Alp' noemen. Van af 1 oktober als café, vanaf 1 novem ber hoopt het duo zover te zijn dat er een café-restaurant kan worden gerund. Tip? redactie@pzc.nl Spreekwoorden. Die Kloetingse va der, toch al dagelijks met taal in de weer, mag ze graag bezigen. Ze zijn er tenslotte niet voor niets. Ook de gezegdes die al zo goed als in de ver getelheid zijn geraakt, komen bij hem nog met enige regelmaat voor- bij Hij vindt het ook leuk om een spreek woord in te zetten en het dan door één van zijn kinderen verder af te la ten maken. Aangezien die ook redelijk taalgevoe lig zijn, leidt dat soms tot verrassen de resultaten. „Wie wat bewaart...", begon hij on langs tijdens het avondeten tegen zoon Tijn,„die krijgt niks want die heeft nog", vulde de zesjarige stoï cijns aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37