Moedig Ajax geeft punt weg in slotfase 281 sport 30 ■'ortuna in handen van Qatar Van Dijk komt steeds dichter bij WEC-poditim Van Gaal nu al op zoek naar de beste plekjes tijdens WK 2014 woensdag 19 september 2012 Ellen van Dijk rijdt naar de vijfde plaats op het WK tijdrijden in Zuid-Lim burg. foto Peter Dejong/AP door Edward Swier berg en terblijt - Met het klim men der jaren stijgen haar kansen. Het is slechts wachten op het mo ment dat Ellen van Dijk een me daille haalt tijdens een WK tijdrij den. Haar vijfde plaats van giste ren, op een geaccidenteerd Lim burgs traject, geeft alle aanleiding om te geloven dat Van Dijk vol gend jaar wel op het podium zal plaatsnemen. Het is een kwestie van ervaring. En afvallen. Van de top acht die zich in de slot- kilometers over de Cauberg knok te, is Van Dijk met haar 25 lentes veruit de potigste én jongste. De Duitse wereldkampioene Judith Amdt, die vorige week haar af scheid aankondigde, is 36. Ook de nummers twee en drie, de Ameri kaanse Evelyn Stevens en Linda Villumsen uit Nieuw-Zeeland, lo pen tegen de dertig. Van Dijk: „Ik heb nooit gedacht dat ik met het klimmen der jaren harder zou gaan rijden." Toch is het wel degelijk zo. Van Dijk komt elk jaar dichter bij ere metaal. Het gat met winnares Arndt was weliswaar 54 tellen, de kloof met de bronzen Villumsen maar 13 seconden. Tijdrijden vraagt een zekere rijp heid. De ervaring is onontbeerlijk om een race goed in te kunnen de len. „Ik ben al eens te hard gestart en veel te langzaam. Ik heb alles al meegemaakt. Nu had ik het goede •!SR3ïï£i&SSSI£&r2Sl&5Sg3?^Z&&8&SÏ&SSaS5!S&^SiS5St&3!ë!!&!!S£§2fflS5S rijswijk - De WK-kwalificatie- reeks is pas twee wedstrijden on derweg, maar bondscoach Louis van Gaal gaat donderdag alvast naar Brazilië om mogelijke hotels en trainingslocaties te inspecteren. In het Zuid-Amerikaanse land wordt in 2014 het WK voetbal ge organiseerd. „Je moet je natuurlijk nu al voorbe reiden, want anders zijn de beste plaatsen weg", vertelde Van Gaal in het 538-radioprogramma Evers Staat Op. „En we willen natuurlijk op een goede plek zitten." Van Gaal vliegt donderdag naar Brazilië, maar heeft zeker geen tijd voor een bezoekje aan het Copaca- bana-strand. „Nee, want ik moet al die hotels en accommodaties af De politie van Dortmund pakte voor de wedstrijd dertig Ajax-hooligans op die vernielingen aanrichtten gevoel. Ik heb onderweg niet veel fouten gemaakt, de bochten goed aangesneden. Ik kan mezelf niets verwijten." Dat het onvoldoende was voor een medaille, was Van Dijk verge ven. Ze had immers niet zelf het parkoers, waarop de lichtere vrou wen duidelijk in het voordeel wa ren, mogen uittekenen. Weliswaar viel Van Dijk in de afgelopen an derhalf jaar negen kilo af, nog al tijd is de renster uit Harmeien geen vlieggewicht. „Ik heb er afge lopen winter hard aan getrokken. Toen ik wist dat ik naar de Olympi sche Spelen mocht, heb ik alles op alles gezet, ben me veel meer op mijn voeding gaan focussen." Judith Arndt, inmiddels 36, werd vorig jaar pas voor het eerst we reldkampioene tijdrijden. Gisteren prolongeerde de Duitse haar titel. Ze stopt er na dit WK mee, het is tijd voor anderen. Kristin Armst rong, tweevoudig olympisch kam pioene, is ook al gestopt. De 29-ja- rige Amerikaanse zette na de Spe len van Londen een punt achter haar carrière- Demi de Jong won dinsdag brons in de tijdrit voor juniorvrouwen. De Jong moest ruim een minuut toegeven op de Britse Elinor Bar ker. De Deense Cecilie Uttrup Ludwig pakte het zilver. Nicky Zijlaard werd negende met een tijd van 23.41. Nederlands- en Europees kampioene Corine van der Zijden viel tegen: 12e in 23.49. Ajax leek lang op weg naar een verdienstelijk gelijkspel bij Borus- sia Dortmund. Totdat Robert Le- wandowski het op zijn heupen kreeg. De aanvaller bij wie tot dan toe alles mislukte, kreeg de bal in de 87e minuut voor zijn voet en schoot raak: 1-0. door Jop van Kempen DORTMUND - Na een moedige ver toning verloor Ajax gisteravond in de slotfase van de eerste Cham pions League-wedstrijd tegen Bor- ussia Dortmund met 1-0. Robert Lewandowski stuurde de Amster dammers met een doelpunt in de 88ste minuut met een kater terug naar Amsterdam. Ajax had meer verdiend. De ploeg van Frank de Boer voetbalde bij vlagen goed en kreeg enorme kan sen. Het slotoffensief van Dort mund leverde echter een grote kans op voor Lewandowski, die van dichtbij hard raak schoot. Toby Aiderweireld en Christian Eriksen gingen bij de treffer niet vrijuit. De kansen dat Amsterdam mers op 25 mei in het Wembley Karakteristiek Stadion spelen zijn na de 1-0-ne- derlaag tegen Dortmund verder weg dan ooit, maar voor een roem loze aftocht hoeft Ajax evenmin te vrezen. Ajax maakte het Dort mund moeilijk en toonde tegen een sterke tegenstander een eigen, karakteristiek gezicht. Ook maakten Dortmund en Ajax er een aantrekkelijke wedstrijd van. Beide ploegen delen de opvat ting dat voetbal een spel is dat draait om winnen én het publiek vermaken. Daarmee onderschei den ze zich van de twee andere teams in groep D, Real Madrid en Manchester City. Zodoende werd de wedstrijd een spektakelstuk dat niet vaak te zien is in het toernooi van de Europese voetbalelite. Dat Kenneth Vermeer na een uur een slecht ingeschoten penalty van Mats Hummels stop te, paste in het beeld van het leven dige duel. De strafschop werd ove rigens onterecht toegekend door de Italiaan Tagliavento na een bui teling van Mario Götze. De Duitsers zochten in de eerste thuiswedstrijd van de Champions League begrijpelijkerwijs sneller de aanval dan Ajax, al kreeg het elf tal van De Boer aanvankelijk de Borussia Dortmund-Ajax 1-0 (0-0): 87. Robert Lewandowski 1-0 Scheidsrechter Paoio Tagliavento (Ita). Gele kaart: Tobias Sana, Ricar- do van Rhijn (beiden Ajax). Aantal toeschouwers: 65.000. Bijzonderheid: 58. Mats Hummels (Borussia Dortmund) mist straf schop. i Ajax: Kenneth Vermeer; Ricardo van Rhijn, Toby Aiderweireld, Ni klas Moisander, Daley Blind; Siem de Jong, Christian Poulsen, Christi an Eriksen; Tobias Sana (88. Mira- lem Sulejmani), Ryan Babel (79. Lasse Schone)Derk Boerrigter. beste kansen. Christian Eriksen, Derk Boerrigter en Siem de Jong doken alleen op voor het doel van Roman Weidenfeller, maar de keeper lag met soms meer geluk dan wijsheid in de weg. Voor de Duitsers misten Robert Lewan dowski en Marco Reus, na goed keeperswerk van Kenneth Ver meer, grote kansen. Ajax voetbalde aanvankelijk uitste kend mee met de Duitse kam pioen. Daarbij profiteerde het team van De Boer vooral van het goede spel van Ryan Babel, die een kwartier voor het einde werd vervangen door Lasse Schone. De 25-jarige Amsterdammer liet zien dat hij na zijn vertrek bij Ajax in 2007 op zijn zwerftocht langs de Europese velden een completere voetballer is geworden. Dat Ajax meespeelde in het West- falenstadion is knap. Dortmund werkt met een begroting die de tweehonderd miljoen euro over stijgt, terwijl de Amsterdammers het moeten doen met zeventig mil joen. Wel is de Duitse club niet meer zo kooplustig als in de jaren voor het bijna-faillisement in 2005. Ondanks het verdienstelijke spel van de Amsterdammers kwam de nederlaag tegen een Duitse club niet uit de lucht vallen. In 2004 ging het team van Ronald Koeman met 4-0 onderuit bij Bayern Mün- chen. In 2008 wonnen de Amster dammers weliswaar een ontmoe ting met HSV (1-0), maar in 2007 werd Ajax in de Europa League uit geschakeld door Werder Bremen, na een harde 3-0 nederlaag in het Weser Stadion. Gisteravond ver loor Ajax opnieuw in Duitsland. ssmamesmmsssesxssiBes&ssmm door Ivo Op den Camp lopen. En ik ga vrijdag weer terug, want ik wil geen jetlag hebben", zei de coach die met Oranje in de WK-kwalificatiereeks van Turkije en Hongarije won. Het nationale voetbalteam van Servië wil de thuisduels niet meer in Belgrado afwerken. Volgens bondscoach Mihajlovic zijn de spe lers het beu dat ze in de hoofdstad worden uitgejoeld door de eigen supporters. „De bezoekende teams voelen zich er meer thuis dan wij", aldus de oud-international. De bond van Servië wil de eerstko mende kwalificatiewedstrijd tegen België op 12 oktober in Novi Sad spelen. „Het is aan de Belgen en de Uefa om in te stemmen met de ze wijziging", aldus Mihajlovic. sittard - De financiële zorgen van Fortuna Sittard behoren vrijwel ze ker tot het verleden. De club staat op het punt overgenomen te wor den door een investeringsmaat schappij uit Qatar, die behalve de aandelen van Fortuna ook het sta dion zal kopen. Het zou gaan om Al Faisal Holding, een Qatarees staatsbedrijf dat investeert in vast goed en commerciële en indus triële activiteiten ontplooit. Fortuna zou door de deal op slag uit de financiële zorgen zijn. De nog openstaande schulden, waar van de grootste die bij stadioneige naar Dik Wessels zijn, worden overgenomen. Bovendien komt ook het stadion in handen van de sjeiks uit het Midden-Oosten, zo dat Fortuna van de hoge huurlas ten af is en de ruimtes in het sta dion zelf kan exploiteren. Fortuna wil officieel niet reageren op de deal, maar geeft bij monde van voorzitter Meijers wel toe in gesprek te zijn met investeerders uit het Midden-Oosten. De con cept-overeenkomsten zijn inmid dels getekend. „Maar ik geloof het pas als ook de geldstroom op gang komt", houdt Meijers nog een slag om de arm. Meijers wijst er op dat de identiteit van de club Fortuna niet verloren gaat. „Dat was een keiharde voorwaarde." Wat vrijwel zeker wel zal verande ren is de samenstelling van de se lectie. De overname van Fortuna moet gezien worden in het licht van de plannen van de Qatarese staat om in 2022 bij het WK in ei gen land een sterk team op de been te brengen. Met louter spe lers uit Qatar is dat onmogelijk, omdat de populatie te klein is en er onder de jeugd bijna geen inte resse is. Bedoeling is om in het bui tenland naar jonge talentvolle voet ballers te speuren en die klaar te stomen voor het grote werk. Fortu na zou dan een soort opleidingsin stituut worden, waar jonge spelers aan de hand van geroutineerde krachten en gekwalificeerde trai ners beter kunnen worden. Een soortgelijke constructie hanteert de Qatarese overheid in België bij AS Eupen. Voor Fortuna zal het betekenen dat op korte termijn de begroting met enkele tonnen om hoog kan en dat de club in een po sitie komt om transfergeld voor spelers te betalen. Fortuna lijkt het zoveelste project van de Qatarese overheid te wor den om zich als voetballand te ma nifesteren. Onlangs kwam Paris Saint-Germain in Qatarese han den en werd er een hele riedel top- spelers aangekocht. Eerder al werd de Spaanse subtopper Malaga door een Qatarese sjeik opgekocht en sinds vorig jaar siert voor 150 miljoen euro Qatar Foundation de shirts van FC Barcelona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28