de buurt een gezicht SPATADEREN? de 3 zeeland 123 :arome Gemaskerde mannen overvallen goudbeurs Begin 2015 zijn nieuwe huizen klaar Basisscholen doen mee aan korfbaltoernooi woensdag 19 september 2012 foto Ruden Riemens (uit boek 'Spoorzoeken Havendijkstraat/Karelsgang') breken', zegt Wilma Cevaal, be woonster Havendijkstraat. De portretten van de (oud-)bewo- ners worden vooraf gegaan door een verhaal over de geschiedenis van Middelburg en de huizen aan de Havendijkstraat en de Kareis- gang. Het ontwerp van de huizen die nu gesloopt gaan worden, is van Arend Rothuizen. Typerend zijn de steile pannendakenchuur- tjes, de brede ramen en de poort jes. Het plan voor deze woningen ont stond in de jaren dertig, een perio de van langzame stadsuitbreiding in Middelburg. De bouw van de wijk Nieuw Middelburg was in de jaren twintig begonnen. In en bij de Karelsgang moesten 'normale VLISSINGEN/WESTKAPELLE - Veel Walcherse basisschoolleerlingen doen vandaag mee aan een school- korfbaltoernooi. Zowel in Vlissin- gen als in Westkapelle wordt een toernooi gehouden. Ze beginnen allebei óm 13.30 uur. In Vlissingen vindt de strijd plaats op sportpark Bonedijke. Er doen zo'n driehonderd kinderen van de groepen 5 tot en met 8 van scho len in Vlissingen en Koudekerke -mee. In Westkapelle wordt het jaarlijkse schoolkorfbaltoemooi ge houden op sportpark De Prelaat Vijftien teams uit de groepen 3, 4, 5 en 6 van scholen uit de regio doen mee. De winnaars gaan door naar het Zeeuws kampioenschap. woningen en woningen voor groote gezinnen' komen. De bouw van deze huizen begon in 1940, vlak na het begin van de oorlog. De verwoestingen in Mid delburg maakten de woningnood groot. De PZC schreef in februari 1941, toen de woningen bijna ge reed waren: 'Er worden in Middel burg thans zeer te waardeeren po gingen in het werk gesteld om op korten termijn een einde te ma ken aan althans de ergste en erger lijkste misstanden op woongebied. Aan de Karelsgang (hierbij wordt ook de Havendijkstraat bedoeld, red.) wordt weldra de laatste hand gelegd aan 33 doelmatige, eenvou dige, frissche arbeiderswoningen'. Al een paar jaar later worden de nieuwe huizen blijvend bescha digd: tijdens de inundatie van Wal cheren in oktober 1944 bereikt het zoute water ook de Karelsgang en de Havendijkstraat. Tussen i960 en 1964 werd de schade hersteld. In de periode 1976-1980 volgde een renovatie en werden de wo ningen uitgebreid. Een nieuwe renovatie blijkt niet haalbaar. 'Inmiddels, anno 2012, is duidelijk geworden dat de techni sche levensduur van de huizen he laas niet meer te verlengen is', al dus Van Keken in het boek. Spoorzoeken Havendijkstraat/Ka- relsgang: tekst Gerard van Keken; fotografie Ruden Riemens; vormgeving Woongoed Middelburg. SLUISKIL - Twee gemaskerde man nen hebben dinsdagmiddag een ge wapende overval gepleegd op een goudbeurs in welzij nscentrum 't Meulengat in Sluiskil. Tussen 14.15 en 14.30 uur storm den zij het pand binnen, waar op dat moment een Engelse goudop koper zitting hield. Op dat mo ment waren er ook zo'n twintig kaarters en biljarters in het pand aanwezig. „Onder dreiging van een wapen moest de man onge veer duizend euro afstaan. Het was in een vloek en een zucht ge beurd. Veertig seconden nadat ze binnen waren gekomen, vluchtten ze alweer .naar buiten", vertelt as MIDDELBURG - In november vorig jaar lichtte Woongoed Middelburg de bewoners van de Havendijk straat en een deel van de Karels gang in over het plan om hun huurhuizen te slopen. Het gaat om 33 woningen: Havendijkstraat tot en met 28 en Karelsgang 12 tot en met 20. Deze huizen uit 1940/1941 zijn klein en er zo slecht aan toe dat renovatie geen zin heeft. 'De woningen zijn niet te verbeteren, sloop is onontkoom baar', schrijft Woongoed-directeur Eric de Ceuster in het voorwoord van het boekje 'Spoorzoeken Havendijkstraat/Karelsgang'. De meeste bewoners zagen dat zelf ook, al gaat het hun aan hèt hart. Van de 33 huurders zijn er in middels 12 verhuisd. Definitief of tijdelijk, omdat ze straks terug wil len naar de nieuwbouw in hun buurtje achter de Havendijk. Vol gens projectleider Machiel de Vries van Woongoed zijn er van de 33 huurders nu 14 die zeggen te rug te willen. „Bijna allemaal laten ze hun keuze afhangen van de uit eindelijke nieuwbouwplannen." Huidige bewoners die terugkeren, moeten wel meer huur gaan beta len, maar krijgen korting ten op zichte van huurders 'van buiten'. Woongoed hoopt in 2014, maar liefst eerder, te kunnen beginnen met slopen. Begin 2015 moeten de nieuwe huizen er staan. Het pro ject wordt gedaan door Hulshof Architecten uit Delft. Dit bureau was ook betrokken bij de renova tie van de wijk Nieuw Middel- burg. Er is nog geen ontwerp voor de nieuwbouw. De Vries: „We zijn nu bezig met het stedenbouwkun dig plan en het bestemmings plan." De huidige bewoners wor den betrokken bij het hele proces, een experiment van Woongoed. Het boekje 'Spoorzoeken' was daarvan het eerste resultaat. Hoe de huizen eruit gaan zien, is nog niet bekend. „Uit overleg met een groepje bewoners blijkt dat ze de buurt waarderen zoals die nu is en dat de nieuwbouw daar dicht bij moet blijven", aldus De Vries. „Er komen zo'n 28 kleine eenge zinswoningen, voor een deel socia le huur en misschien voor een deel koop." !.Wt SteónbBfQSRwen 4G61 RJ HalstjBreti Tel.: 0164 -v 686 418 Pax- 0164 - 687 646 MIDDELBURG CSW-scholieren weer in dance4life Het scholenproject dance4life be gint vandaag op alle locaties van CSW. Het tourteam van dance4life bezoekt ook donderdag de school en brengt daar een show met dans, muziek, beeld en verhalen. Daarna zetten de scholieren geldinzame lingsacties op voor jongerenprojec ten van Stop Aids Now!. VLISSINGEN Bankpasen en geld uit woning gehaald In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in een wo ning in de Gerbrandystraat in Vlis singen. Er werd een ruit geforceerd en uit de woning werden onder meer een fotocamera, een radio/cd-spe- ler, bankpassen en een onbekend geldbedrag gestolen. DOMBURG Duo Giuliani geeft concert in kerk Duo Giuliani geeft vanavond een concert in de Grote Kerk in Dom burg. Het duo wordt gevormd door Ron Leendertse (gitaar) en Marina Eckhardt (mandoline en mandola). Het concert in Domburg begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. Na afloop wordt een vrijwillige bijdra ge gevraagd. VEERE Concertavond van Veere's Genoegen Muziekvereniging Veere's Genoe gen houdt vrijdagin de Grote Kerk te Veere een Concertavond. Het fan fareorkest van Veere's Genoegen en fanfareorkest Accelerando uit Sint Annaland treden op. Het con cert begint om 19.30 uur. Entree is drie euro, kinderen tot 12 jaar kun nen gratis naar binnen. sistent-beheerder Leen de Koning van 't Meulengat. Tijdens hun vlucht verwondde een van de aanwezigen een over valler met een koffer met biljart keus. Dat belette de man niet om zijn vlucht te vervolgen. „Vervol gens vatte deze oplettende bezoe ker een van de rennende mannen in zijn kraag, maar dat bleek he laas de goudopkoper zelf te zijn", aldus De Koning. Bij de beurs was geen beveiliging aanwezig. „Dit was de vierde keer dat deze opkoper bij een goud beurs hield. We hebben nu toch maar meteen besloten dat het ook de laatste keer is geweest. Binnen één week een professioneel advies met een snelle behandeling d.m.v. laseren, inspuiting of operatieve behandeling (Volledige vergoeding door zorgverzekeraar) Hoogwaardige kwaliteitszorg zónder wachtlijsten. MEDISCH CENTRUM mcdebaronie.nl MINDERBROEDERSSTRAAT 8, 4811 LX BREDA TEL. 076-7640777 BRUG HERNIAS ORTHOPEDISCHE K LACHTEN® MAAG-/DARMONDERZOEKSUROLOGIB1 SPATADEREN®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23