Steeds stevie discussiëren cultuur] 15 .«rep a Op naar de OesterBANK, denkt oom Dagobert Filmtips woensdag 19 september 2012 Jongerenjury Film by the Sea verdedigt mening met glasheldere motieven agenda «tfggF' xw®l w SS '*Sw 'Wm zmw L_y as ^IP <M I® complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. De Film by the Sea jongerenjury bestaat uit 25 jongeren (16-23 jaar) uit Nederland en Vlaande ren. Zij beoordelen, evenals de vakjury, de twaalf geselecteerde films in de Dioraphte Film- en Li teratuurcompetitie en kennen de eigen Youth Jury Award toe. door Ali Pankow Even diep nadenken dan komt het antwoord op de vraag wat de mooiste film van zijn leven is: „De films van The Pirates of the Carib bean en Interview with the vampi re", zegt Jens Vandergucht (21) uit Dendërmonde. „Prachtige ac teurs", luidt zijn belangrijkste mo tivatie. Joske Meeuwsen (16) uit Wemel- dinge vindt het lastig een keus te maken. Aarzelend komt ze tot Life as we know it. „Omdat het zo'n lek kere lachfilm is en Lords of the Rings. „Omdat ik het verhaal zo mooi vind. Dat blijft me altijd het meeste bij: het verhaal. De mooie beelden komen pas daarna." Jens en Joske werden beiden via hun opleiding opmerkzaam ge maakt op Film by the Sea en de mogelijkheid zitting te nemen in de jongerenjury. Joske zit in 5 vwo in Goes en Jens heeft net een dra- ma-opleiding in Brussel afgerond en begint binnenkort met zijn baan als animator bij een hotelor ganisatie. Jens: „Ik ben acteur en grote film fan. Deze jury is een social event, ik kan leuke contacten leggen. Heel veel vliegen in één klap dus." Joske: „Het is zo leuk dat je na het zien van de films met elkaar gaat discussiëren en dat je gedwongen bent heel precies te formuleren wat je bedoelt om je mening ge- - wicht te geven." Beiden zijn zeer te spreken over de coaching die ze bij hun taak krijgen. Een workshop over de competitiefilms door filmkenner Harry Peters bijvoorbeeld en diver se Cf 8c A Questions and Answers, ofwel nagesprekken) met regis seurs of scenarioschrijvers. Een in leiding vooraf hoeft niet zo nodig wat Jens betreft. „Ik word liever niet op een spoor gezet, ik lees ook nooit recensies vooraf. Ge woon film zien en zelf oordelen." Joske geniet zeer van de discussies direct na afloop van de films. „Ik wil heel graag mijn zin krijgen, «hi»» maar als anderen met goede argu menten komen, ben ik ook bereid daar naar te luisteren. Daardoor ga je soms ook op nog een andere ma nier over de film denken." Over je zin krijgen gesproken. „Ik denk dat ik wel lastig kan zijn bin nen de jury. Ik heb politiek bloed in me en vind het heel moeilijk te zwijgen. Maar ik kan ook best een compromis sluiten", zegt Jens. De jongerenjury vertoeft tijdens het festival in de Marinekazerne in Vlissingen. Een prima accommoda tie, vinden beiden. Al worden ze 's ochtends wel, evenals de mari niers, nadrukkelijk gewekt met 'Goede morgen, het is zeven uur'. De mix Hollands en Vlaams levert soms wat taalverwarring op. De fri- go? Ja, de koelkast dus. „Dat is nog wel te begrijpen, maar toen ik van de week iemand hoorde zeggen 'ik ga poepen', dacht ik heel wat an ders. Wij in Vlaanderen zeggen 'poepen' als we lekker gaan vrijen met een vriendinnetje. Zo'n ver schil moet je dus wel even weten", concludeert Jens. Donderdag bepaalt de jongerenju ry de winnaar. Vijf gevormde groepjes komen elk met een top 3. Van daaruit wordt het debatteren om tot een definitief oordeel te ko men. „Daar is bijna 3 uur voor be schikbaar", zegt begeleider Perry Mulder. Joske en Jens betwijfelen of ze het binnen die tijd redden. Volg Film by the Sea op voet via www.pzc.nl/fbts OP PAD Aagtekerke Fancyfair. Peuterspeelzaal Peuterpret, 14.00-16.00 uur Burghsluis Wandelexcursie langs de inlagen van Koudekerke. Vertrek om 14.00 uur vanaf parkeer plaats bij Plompe Toren. Zierikzee Knutselmiddag. Kinderboerderij De Punt, 14.00-16.00 uur PODIUM Domburg Concert Duo Giuliani: Marina Eckhardt (mandoline) en Ron Leendertse (gitaar), Grote Kerk, 20.00 uur Middelburg Optreden Wovenhand, Amerikaanse band rond David Eugene Edwards. Sup port act: Herrek. De Spot, 20.00 uur Vlissingen o Optreden The Blues Sensation. Café de Concurent, 22.00 uur Zaamslag Andermans Veren Live!: 'Voor de prij zen en de roem'. Podium van Zaamslag, 20.00 uur. Dagelijks tippen we enkele films uit het grote dagaanbod van Film by the Sea: Volcano: IJslandse film over leren om gaan met de laatste levensfase.na de pensionering. Het verhaal over de stuur se Hannes en zijn toegewijde vrouw An na ontroert met herkenbare ontwikke lingen in leven, liefde en gezin. Van daag, 13.30 uur (zaal 5, Vlissingen). The Angels' Share: Het Terneuzen-pro- gramma van Film by the Sea wordt ge opend met de nieuwe film van Ken Loach. The Angels' Share' - over een man die na een gevangenisstraf zijn le ven wil beteren - won dit jaar op het festival in Cannes de Juryprijs. Vandaag, 20.00 uur (zaal 1 t/m 4, Temeuzen). El Gusto: Documentaire over hoe mu ziek religieuze verschillen, klassen en et niciteit overbrugt. Heerlijke film van Sa- finez Bousbia, met Algerijnse muziek van oude mannen. Vandaag, 21.15 uur (zaal 6, Vlissingen). door Jan van Damme Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleert Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt weke lijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. Een rare eend met een matro- zenjasje en pet, die het in Nederland al 60 jaar vol houdt. En drie verwende neefjes plus een megarijke oom. Het strip blad Donald Duck viert het jubi leum met themanummers over de twaalf provincies. Deze week is Zeeland aan de beurt. Donderdag 20 september kunnen de abon nees hun hart ophalen, een dag la ter is de Zeeuwse Duck in de losse verkoop verkrijgbaar. Het idee ont stond vijfjaar geleden, vertelt Thom Roep, hoofdredacteur van de Donald Duck in Nederland. De eend had toen al avonturen be leefd op de pyramides van Egypte, met fietstaxi's in China, tussen de krokodillen in de Everglades in Flo rida, en nog op veel meer spannen de locaties, maar nog nooit in Ne derland. Zo kreeg Donald in 2007 de gelegenheid om Amsterdam aan te doen. Dat themanummer was een groot succes. Vandaar dat bij de plannen voor het 60-jarig jubileum op dat idee werd voortgeborduurd en alle provincies aan de beurt komen. In Friesland was de Elfstedentocht een hot item, en in Brabant dook de eendenfamilie onder in het car naval. Het Zeeuwse avontuur beslaat in totaal zo'n tien pagina's in het blad. Thom Roep vat het verhaal zo samen: Donald valt eindelijk eindelijk eens in de prijzen, hij wint een reis naar Zeeland. Hij mag familie - dus zijn neefjes Kwik, Kwek en Kwak - meene men. Oom Dagobert komt de huur innen, hij heeft het geld - heel onwaarschijnlijk - hard nodig. Het aanbod om als een soort ge noegdoening mee op reis te gaan slaat hij af. Tot hij hoort dat er in Zeeland oesterbanken zijn. Bank!, denkt oom Dagobert met florijnen in zijn ogen. In het vervolg van het verhaal leidt Zeeuws meisje Annie de eenden rond. Zo komen de deltawerken voorbij, Middel burg, Vlissingen en een aantal Zeeuwse legenden (Reynaert de Vos, de ondergang van Reimers- waal). Apart van het avontuur krijgt Goofy twee pagina's om we tenswaardigheden over Zeeland te vertellen. Ontwerpschetsen en scenario ko men uit de pen van Jan Kruse, een 'veelzijdig' acteur in reclamspotjes, films en het theater. Hij werkt al minstens 25 jaar voor Disney. De Zeeuwse onderwerpen werden bij elkaar gegoogeld, de schrijver heeft zelf de provincie niet bezocht. Het uiteindelijke tekenen van de strip wordt in Barcelona gedaan. Misschien dat het met de afstand te maken heeft. Maar in de ter in troductie opgestuurde pagina gaat het meteen over de Oosterschelde- dam; daar had kering mogen staan. Een groet van de Jongerenjury bij Film by the Sea vanaf de Boulevard in Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15