Peking wil oproer nu beteugelen Kate en William winnen vai io I buitenland Auteurs boek Bouterse: Dino heeft schijn tegen Dans en zang na akkoord voor mijnwerkers woensdag 19 september 2012 Japan weer op de korrel genomen Op 'De Dag van de Vernedering' liepen de Chinezen weer mas saal te demonstreren tegen Ja pan. Dat gebeurde gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag. Er zijn wel signalen dat de autoriteiten genoeg krijgen van de volkswoede. door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - De Chinese autoritei ten beginnen langzaam de teugels aan te halen, uit angst dat de volks woede tegen alles wat Japans is an ders niet meer te beheersen is. De Japanse ambassade en consulaten in China werden gisteren voor de vierde dag op rij belaagd door mas sa's woedende mensen, maar het protest was minder gewelddadig. Het was gisteren 'De Dag van de Vernedering'. Op 18 september 1931 begon de Japanse invasie van China. De aankoop door de Japan se overheid van een groep rotsei landen in de Oost-Chinese Zee, vo rige week, wordt door Chinezen als niet minder dan een nieuwe in vasie van hun land gezien. Beide landen claimen soevereiniteit over de vijf eilandjes, die in China de Diaoyu heten en in Japan de Sen- kakus. Opnieuw gingen in tientallen ste den woedende menigtes de straat op. Ze schreeuwden dat de Japan se bloedschuld met bloed moet worden betaald. De protesten ver liepen minder gewelddadig dan in het weekeinde, toen onder meer bij enkele Japanse fabrieken en winkels in China brand werd ge sticht. Bij het Japanse consulaat in Shang hai stonden duizenden mensen urenlang te wachten tot de oproer politie ze in kleine groepjes door de omheining van dranghekken liet om twee minuten voor het consulaat te mogen schreeuwen. Onder de massa werden Chinese vlaggen uitgedeeld. Door luidspre kers klonken het volkslied en ande re patriottische liederen die vurig werden meegezongen. Na een paar uur werden de demonstran ten met gratis bussen naar het dichtstbijzijnde metrostation ge bracht. In andere steden verliepen de protesten even georganiseerd. De Chinese overheid leek er giste ren op gebrand de protesten onder controle te houden. De autoritei ten werden zelf echter ook mik punt van de demonstranten. In Shanghai schreeuwden mensen 'verraders' naar de oproerpolitie, toen die een man afvoerde die wei gerde te vertrekken bij het consu laat Demonstranten die met mega foons de massa opriepen te blijven schreeuwen, werden ook opge pakt, tot woede van de menigte. China staat aan de vooravond van de grootste machtswisseling in tien jaar. Het is dan ook onwaar schijnlijk dat Peking meer van dit soort emoties de vrije loop wil la ten. De Chinese minister van De fensie waarschuwde gisteren wel dat China zich het recht voorbe houdt verdere stappen te zetten in het conflict met Japan. Zijn Ameri kaanse ambtgenoot Leon Panetta riep beide landen op escalatie te voorkomen. Panetta was maandag in Tokio, gisteren in Peking. De economische schade begint te tellen. Japanse fabrieken en winkel ketens in China en steeds meer res taurants die Japans eten serveren, zijn gesloten. Mazda, Toyota, Honda, Nissan, Ca non en Panasonic zijn enkele van de bedrijven die hun productie in China hebben stilgelegd. In elk van hun fabrieken werken duizen den Chinezen. NANTERRE/LONDEN - De Britse prins William en zijn vrouw Kate hebben gisteren de eerste slag in de juridische strijd tegen het Fran se tijdschrift Closer gewonnen. De rechter in de Franse stad Nanterre, een voorstad van Parijs, verbood in een civiele procedure verdere verspreiding van de foto's van de topless Kate die het blad vrijdag publiceerde. De prins en zijn vrouw reageerden verheugd. De rechter legde het blad een dwangsom op van 10.000 euro per dag dat de foto's worden gepubli ceerd. Ook de doorverkoop ervan is verboden. Closer moet boven dien de beelden die het in bezit heeft binnen 24 uur aan vertegen woordigers van het paar overhandi gen. Kate en William hebben ook aan gifte gedaan tegen het blad. Zij zouden willen dat de Franse justi tie hoofdredactrice Laurence Pieau en de betrokken fotograaf ver volgt. Closer weigert de naam van de fo tograaf te noemen. De Franse wet maakt het voor journalisten moge lijk hun bronnen niet prijs te ge ven. Een Franse openbaar aankla ger maakte gisteren bekend dat in derdaad wordt onderzocht of Clo ser een strafbaar feit heeft ge pleegd door de foto's te onthullen. Volgens de Franse wet is het een misdrijf iemand te fotograferen op een privéplek. William en Kate vinden dat hun privacy is geschonden. De foto's zijn volgens hun advocaat geno men tijdens 'een bijzonder intiem moment in het leven van een ge huwd stel'. De prins en zijn door Niek Megens DEN HAAG - De naam van Desi Bouterse duikt weer eens op in een drugsonderzoek, maar in Suri name lachen zijn aanhangers om de nieuwste beschuldigingen. In af geluisterde telefoongesprekken van de Nederlands-Surinaamse Piet W., die justitie verdenkt van betrokkenheid bij drugshandel, val len de namen 'Bouta' en Dino, die verwijzen naar de Surinaamse pre sident en zijn zoon. Zij zouden 200 kilo cocaïne hebben gekregen als dank voor hulp bij het bergen van een neergestort vliegtuigje met aan boord 400 kilo coke. Het is vast weer een poging van Den Haag om de voormalige kolonie en haar president zwart te maken, klinkt het in Paramaribo. De reactie is even voorspelbaar als wonderlijk, zeggen oud-Lochemer Ivo Evers en Pieter Van Maele. Het tweetal publiceert vandaag het boek Bouterse aan de Macht. Hier in doen ze verslag van de weg die de voormalige legerleider aflegde naar het presidentschap. „Wonder lijk is de reactie omdat het nieuws door de NOS naar buiten is ge bracht", zegt Van Maele. „Den Haag heeft hier niets mee te ma ken." Voorspelbaar omdat in Suri name een diepgewortelde afkeer is ontwikkeld voor bemoeienis uit het voormalige moederland. Of de familie Bouterse daadwerke lijk bij de transactie is betrokken, moet nog maar blijken. „Het ver haal is niet zo sterk", zegt Van Maele. „De cocaïne heeft in Euro pa een straatwaarde van miljoe nen euro's. Dat geef je niet zomaar af als dank voor een hulpactie. Dat is bizar." Toch heeft Bouterse junior de schijn tegen. Dino werd al eens in Suriname veroordeeld voor wa pensmokkel en drugshandel en heeft daarvoor gezeten. Tegen woordig werkt hij bij een beveili gingsdienst die rechtstreeks onder zijn vader ressorteert. „In Surina me zijn de geruchten dat hij nog steeds bij drugshandel betrokken is hardnekkig", weet Van Maele. De kans dat Bouterse zich, nu hij als president stevig in het zadel zit en zijn 'ultieme droom' beleeft, met drugshandel bezighoudt, schatten de auteurs in als 'heel klein'. Wel is het evident dat Piet W. met 'Bouta en Dino' verwijst naar vader en zoon Bouterse. „Di no heeft ook toegegeven dat hij Piet W. kent, maar dat zegt niet zo veel in de kleinschalige Surinaam se samenleving waar je elkaar moeilijk kunt ontlopen." Evers: „Of er zakelijke banden zijn," is niet bewezen. Dat is in Suriname sowieso lastig. Justitie vermoedt dat in Suriname slechts één mach tig drugskartel actiefis. Daarom komt er weinig naar buiten. Er val len daardoor ook minder drugsdo den dan in landen waar rivaliseren de kartels actief zijn." Piet W. (43) geldt als hoofdver dachte in een omvangrijk drugson derzoek, dat op gang kwam na de vondst van 1000 kilo coke in de ha ven van Rotterdam. W. en enkele medeverdachten werden in april van dit jaar in Barcelona aangehou den. Van Maele: „De kans bestaat dat de familie Bouterse wel weet van de zaak heeft. Bouterse is niet alleen de machtigste maar ook de best geïnformeerde man van het land. Als je in Suriname iets wil ondernemen, heb je zijn goedkeu ring nodig. Krijg je die niet, dan weet hij ervan." zie onze website:buitenland Nationale recherche: Bouterse nog actiefin drugshandel ilCOMl MARIKANA - Zingende en dansende teerd. Morgen gaan ze weer aan het (185 euro) als tegemoetkoming mijnwerkers vieren het nieuwe loon- werk. Het akkoord betekent een voor de weken waarin gestaakt werd aanbod van de platinamijn in Marika- loonsverhoging van 22 procent en en het loon niet werd doorbetaald, na dat ze gisteren hebben geaccep- eenmalige betaling van 2000 rand Bij de mijn vond in augustus een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10