Berlijn wil ban op film Film raakt open zenu 81 buitenland Politie houdt Malema weg hij kompels De profeet is heilig en belediging van hem is een belediging voor alle moslims. Samen met een gevoel dat het Westen de moslims steeds wil pakken, zorgt dat voor een voedingsbodem voor de gewelddadige protesten van de laatste dagen. dinsdag 18 september 2012 ISTANBUL Premier Turkije: 500 Koerden gedood Turkse veiligheidstroepen hebben afgelopen maand ongeveer 500 Koerdische opstandelingen ge dood. Dat gebeurde bij militaire operaties in het zuidoosten van Turkije, zo heeft de Turkse pre mier Tayyip Erdogan gisteren ge zegd. Eerder deze maand liet het Turkse leger weten dat de strijd tussen februari en augustus ook al 500 mensen het leven had gekost. RANGOON Amnestie politieke gevangenen Birma Birma heeft amnestie verleend aan 514 politieke gevangenen en hen vrijgelaten. Dat maakte de opposi tiepartij de Nationale Liga voor De mocratie (NLD) gisteren bekend. Volgens de NLD zijn voor zover be kend alle politieke gevangen nu op vrije voeten. Wegens de politieke hervormingen die de regering de laatst tijd doorvoert, zijn de mees te sancties tegen Birma opgeheven. LONDON Britse gluurder bekeek zwemsters Een 25-jarige Brit is betrapt toen hij leden van de Chinese olympi sche vrouwenzwemploeg begluur de tijdens het omkleden. Een rech ter bepaalde maandag dat hij naar de gevangenis moet als hij in de ko mende vijf jaar ook maar één voet zet in een vrouwentoilet of -kleed kamer. De man werd ontdekt toen hij over de rand van de hokjes pro beerde te kijken. Joe Acaba foto AP ALMA ATA Sojoez met drie astronauten geland Drie bemanningsleden van het In ternationale Ruimtestation (ISS) zijn gisterochtend teruggekeerd op aarde. De Sojoez-capsule met de twee Russen en 'een Amerikaan landde probleemloos op de steppe van Kazachstan. De Russen Genna di Padalka en Sergej Revin en de Amerikaan Joe Acaba hebben 123 dagen in het ISS doorgebracht. Pa dalka was de gezagvoerder. ANNECY Getuige was mogelijk doelwit moordpartij De politie onderzoekt of de man die als 'toevallige' getuige wordt be schouwd van de moordpartij op de Brits-Iraakse familie al-Hilli in de Franse Alpen eerder deze maand, misschien het eigenlijke doelwit van de moordenaar was. De politie onderzoekt ook of de 45-jarige fiet ser die bij de slachting neergescho ten werd er misschien een dubbel leven op nahield. De vertoning van de film Innocen ce of Muslims kan de openbare orde in gevaar brengen en daar om komt er mogelijk een ver bod op de openbare vertoning van de film in Duitsland. Berlijn denkt echter niet aan een volle dig verbod op de film. BERLIJN - De Duitse regering onder zoekt of zij de openbare vertoning kan verbieden van de anti-islam- film die de afgelopen dagen tot ge welddadige protesten van moslims heeft geleid. Bondskanselier Ange la Merkel ziet daartoe goede moge lijkheden, zei ze gisteren. De verto ning van Innocence of Muslims zou de openbare orde in gevaar bren gen. De Duitse regering overweegt niet de film volledig te verbieden. De ministers van Binnenlandse za ken Hans-Peter Friedrich en Bui tenlandse zaken Guido Westerwel- le hadden zich zondag al uitgespro ken voor een vertoningsverbod van de film. Belediging van andere religies is niet alleen strafrechtelijk verboden, maar ook een zaak die de openbare orde aangaat, vond Westerwelle. Merkel riep moslims gisteren op hun woede over de film op vreed zame wijze te uiten en af te zien van geweld. Afgelopen vrijdag werd de Duitse ambassade in de Sudanese hoofdstad Khartoem ge deeltelijk in brand gestoken. De extreemrechtse splinterpartij Pro Deutschland wil de film in Berlijn vertonen. De Amerikaanse predikant Terry Jones, die in 2010 korans wilde verbranden en door Pro Deutschland was uitgenodigd om bij die gelegenheid te spreken, is niet meer welkom in Duitsland. Minister Friedrich heeft voor hem een inreisverbod ingesteld. door Arjen de Boer DEN HAAG - Hoofdschuddend volgt Yassin Elforkani alle ophef en de gewelddadige demonstraties in de islamitische wereld sinds de anti-is- lamfilm Innocence of Muslims op in ternet staat. „Moet dat nou?", vindt de imam uit Amsterdam. „Mensen mogen best boos zijn, maar al die hectiek?" De inhoud van de film, waarin de profeet Mo hammed figureert en wordt afge schilderd als een kindermisbruiker en moordenaar, doet Elforkani 'to taal niets'. Hij noemt het beeldver haal 'amateuristisch', iets waar moslims zich weinig van zouden moeten aantrekken. In Nederland gebeurt dat ook, een demonstratie trok afgelopen weekeinde slechts een dertigtal gelovigen. Anders is dat in landen als Libië en Egypte waar hevige onlusten uitbraken. „Dat het in Nederland zo rustig blijft, komt doordat moslims hier zo'n film kunnen plaatsen. Het is niet zo dat heel Nederland ze wil 'pakken',, zij weten dat het om één persoon gaat die wil provoceren", zegt hoogleraar Maurits Berger van de Universiteit Leiden. Maar in de Arabische wereld wordt die nuance volgens hem niet gezien. „Het heersende onderbuikgevoel daar is dat hét Westen dé moslims wil pakken. Dat zien velen steeds bevestigd." Waarom zijn moslims zo enorm op hun ziel getrapt als het gaat om hun geloof en de profeet Moham med? Elforkani zie twee hoofdoor- MARIKANA - De politie heeft de omstreden Zuid-Afrikaanse politi cus Julius Malema gisteren tegenge houden toen hij een toespraak wil de houden voor stakende mijnwer kers. De politie leidde hem weg bij het stadion waar zich ongeveer 2.000 stakers hadden verzameld, Toen boze betogers zagen dat Male ma onder politiebegeleiding moest vertrekken, gooiden sommigen met stenen naar de politieauto's. Malema werd eerder dit jaar uit re geringspartij het ANC gezet. De af gelopen tijd speelde hij zich in de kijker door de kant van de mijn werkers te kiezen, die het werk bij een platinamijn in Marikana heb ben neergelegd voor een hoger loon. Bij rellen bij die mijn kwa men vorige maand 34 mensen om door politiekogels. Malema riep de laatste tijd op tot wilde stakingen. De politicus is door zijn radicale opvattingen populair bij de miljpe- nen armen in Zuid-Afrika. Hij wil onder meer mijnen nationaliseren en grond van blanke boeren verde len onder zwarten. Hij is ook aan hanger van de dictatoriale presi dent van Zimbabwe, Robert Muga be. De eigenaar van de platinamijn in het Zuid-Afrikaanse Marikana legt het werk aan een nieuwe schacht stil. Lonmin roept 1.200 dagloners daarom niet meer op, liet het be drijf gisteren weten. Het bittere arbeidsconflict in Mari kana is de afgelopen dagen weer opgelaaid. De politie bij de platina mijn van Lonmin in Marikana heeft gisterochtend voor het eerst versterking gekregen van het leger. Bij de naast de mijn gelegen slop penwijk Wonderkop verzamelden zich meer dan honderd stakers op zo'n 50 meter afstand van de poli tie. Kerk- en oppositieleiders hebben de harde aanpak van de stakers door de overheid veroordeeld. Ze zeggen dat het optreden tegen de stakers de dagen van het apart- heidsbewind in herinnering roept, met dit verschil dat de politie toen blank was en de meeste agenten nu zwart zijn, net als de mijnwer kers. De oppositiepartij COPE eis te dat de duizend soldaten die in het weekeinde zijn overgebracht naar de 'platinabelt' buiten Johan nesburg worden teruggetrokken. De staking heeft het werk in zeven platinamijnen en een goudmijn stilgelegd. Sinds vrijdag wordt ook bij een chroommijn gestaakt. Het is niet duidelijk hoeveel mijnwer kers er het werk hebben neerge legd. Volgens mijnbouwbedrijven vormen de stakers slechts een min derheid van de tienduizenden mijnwerkers die niet op het werk verschijnen. De meesten zouden thuisblijven omdat de stakers werkwilligen bedreigen. zie onze website:buitenland Bekijk de videobeelden en de toespraak van Julius Malema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8