Levert het CDA de nieuwe CdK? 221 zeeland Activiteiten Alzheimerdag Zeeland Bietencampagne begonnen dinsdag 18 september 2012 'Er zal ruimte zijn om een waardige invulling aan de functie te geven, dan alleen maar het zijn van een rijksorgaan' Kees Bierens (VVD), voorzitter vertrouwenscommissie Al 91 jaar is de commissaris van de koningin van Zeeland politiek gezien van christen-democratische huize. Met de neergang van het CDA in de afgelopen jaren ligt het niet voor de hand dat die partij de nieuwe commissaris (CdK) levert. Of toch wel? door Jeffrey Kutterink erman Jacob Dijckmees- ter was van 1906 tot 1921 de laatste liberale BHBÜ WD Zeeuwse commissaris van de koningin. Zijn opvolger Jo- Bil PvdA han Willem Quarles van Ufford (Christelijk-Historische Unie) wist UB CDA toen niet dat hij een nieuwe tradi- - tie zou inluiden. Alle acht CdK's die Zeeland daarna kent, zijn van de Christelijk Historische Unie, de Anti-Revolutionaire Partij of het CDA. Het illustreert de sterke posi tie die de partijen toen hadden. Maar die positie is flink verzwakt. Het voorlopig dieptepunt is de ver kiezingsuitslag van vorige week: 13 zetels in de Tweede Kamer. Een aantal zaken speelt een rol bij de vraag of de traditie dat het CDA de commissaris levert wordt voortgezet. De WD is al langer be zig aan een opmars en is (weder om) 's lands grootste partij. De WD heeft commissariaten in (zeer) belangrijke provincies en zal die niet kwijt willen. Naar verluidt komen Gelderland en Zuid-Hol land in de nabije toekomst vrij. Die posities wegen zwaarder dan Zeeland. Het is dus de vraag of de WD Zeeland zal 'opeisen'. De PvdA dan? Die heeft 'slechts' com missariaten in het noorden. Daar staat tegenover dat de sociaal-de mocraten burgemeesters hebben in drie van de vier grote steden: Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Het CDA zal dat opvoe ren om Zeeland naar zich toe te trekken. Maar het belangrijkste is de profielschets. Als een sollicitant daaraan voldoet en hij of zij heeft de voorkeur, dan zou die zomaar CdK kunnen worden. Ongeacht politieke kleur, geloof of afkomst. Minister Liesbeth Spies hoorde maandag het wensenlijstje van Provinciale Staten aan voor een nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland. Naast haar waarnemend Statenvoorzitter Goos Roeland. De vertrouwenscommis sie hoopt voor de Kerst een kandidaat voor te dragen. foto Izaak Verkeste GOES - Onder het motto 'Hele biet, geen groen' is maan dag de suikerbietencampagne begonnen. Boeren wordt door de suikerfabrieken opgeroepen zo veel mogelijk hele bieten te rooien. Dat betekent dat er extra aan dacht moet zijn voor een goede afstelling van de bieten rooiers. Door een voor bieten goede maand augustus zijn de opbrengstverwachtingen wat gestegen. De cam pagne zal tot half januari duren. Voor automobilisten is het in het buitengebied goed opletten. Natte slik op de weg kan gevaarlijk glad zijn. foto Willem Mieras door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - In het kader van We reld Alzheimerdag, op 21 septem ber, zijn er de komende weken in Zeeland diverse activiteiten. Alz heimer is de meest voorkomende vorm van dementie (70 procent). Landelijk lijden 250.000 mensen aan dementie. Verteltheater 'Opa met gaatjes' is een gratis voorstelling voor volwas senen en kinderen vanaf 8 jaar. Hanne (actrice Sabine Goethals) blikt terug op haar kindertijd en het aftakelingsproces van haar opa, die aan Alzheimer lijdt. De voorstelling 'Opa met gaatjes' is te zien in Kapelle (19 september, De Vroone, 14.00 uur); Wemeldin- ge (20 september, De Wemel, 16.00 uur) en Yerseke (21 septem ber, Tehaere, 14.00 uur). Voor de voorstelling in Yerseke is aanmel den vooraf verplicht (0113 - 224706), kaarten zijn verkrijgbaar bij Zorgcentrum Ter Weel. In Axel wordt op 21 september in De Halle het symposium 'Vergeet dementie, onthou mens' gehou den. Vanaf 14.00 uur spreken on der meer geriater dr. Van Nes en de mede-auteur van het boek 'Op nieuw geleerd, oud gedaan', Ruud Dirkse. Aanmelden graag via tele foonnummer 0115 - 563015. De kos ten bedragen 5 euro per persoon. Op 21 september is er om 18.00 uur een buffet met theateroptre den van Jopie en Jan Minnaard in Zorgcentrum Gasthuis in Goes. Dan wordt ook het nieuwe the ma-jaar van het Alzheimer-café in geluid. Aanmelden: r.wijnstra@svrz.nl Karl a Peijs sinds 9 maart 2007, stopt per maart 2013 Jan Franssen sinds 3 mei 2000, bezig aan derde termijn, met toezegging aantal nevenfuncties te halveren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62