Wie kraakt de kerkkluis? 1 Oproep 19 Jan van de Ree (100) geniet van alle aandacht i dinsdag 18 september 2012 mwsssKBsa^/xi^^ax^iifi Beheerder del van Boom van de rooms-katholieke Heilige Kruiskerk in Hoek zoekt een kenner van kluizen die de kluis van de kerk kan openmaken. De sleutel is al een tijdje zoek en niemand weet waar die gebleven is. door Henk Boot Wie helpt het be stuur van de Heilige Kruis kerk in Hoek uit de brand? De kluis zit al anderhalf jaar op slot en de sleutel is zoek. Wie de sleutel heeft kwijtgemaakt? Joost mag het weten. „Het is zo'n grote ouderwetse sleutel met twee zoge heten baarden", zegt beheerder Giel van Boom uit Hoek. Hij hoopt dat zich iemand aan dient die de de brandkast kan ont grendelen. Liefst als vrienden dienst of tegen een vriendenprijs je. Dat zou wel passen in de tradi tie van de Kruiskerk. Ooit in de ja ren zestig, zeventig van de vorige eeuw als noodkerkje gebouwd. La ter met behulp van veel liefdewerk en oud papier ingericht. Het rooms-katholieke kerkje in Hoek telt honderd zitplaatsen. Daarvan zijn er gemiddeld dertig per mis bezet „Met de belangstel ling is het een aflopende zaak, maar dat zie je overal", signaleert Van Boom met lichte spijt in zijn stem. Dat is ook de reden waarom het bestuur van de Elisabethparo- chie in de Kanaalzone nog dit jaar een aantal kerken sluit. Voor het Hoekse kerkje heeft zich al een ko per aangediend. Wie, wil Van Boom niet kwijt. Wel dat het een Hoeks bedrijf is dat er een kantoor wil vestigen. „Dat betekent dat de kerk ont ruimd moet worden. Een paar jaar geleden is er een commissie van het bisdom langsgeweest die al on ze kerkschatten heeft geïnventari seerd. Er zijn ook foto's geno men." Nu de sluiting van de kerk Giel van Boom, beheerder van de rk-kerk in Hoek, bij de brandkast waarvan de sleutel al een tijdje zoek is. foto Mark Neelemans dichtbij is, wordt het sleutelpro bleem nijpend. Want wat er pre cies in de kluis zit, weet niemand zeker. „Ik denk een enkele kelk en wat geld, maar dat zal niet veel zijn. We hebben hier niet zoveel waardevolle voorwerpen", zegt Van Boom. „In elk geval zit de sleu tel van het tabernakel erin." Het tabernakel is een ver sierd minikluisje op een zij-altaar. Daarin wordt het heilige brood bewaard. Dat zijn geconsacreerde hosties die tij dens een mis niet zijn uitgereikt en met veel égards achter slot en grendel worden bewaard tot een volgende viering. Waarom de leiding van de paro chie nu pas in actie komt? Volgens Van Boom, omdat men het eerder zonde van de centen vond om de kluis door een professional te la ten openen. „Maar nu hebben we geen keuze. We moeten weten wat er in de kluis zit. En het be stuur wil weten of alle voorwer pen nog in onze kerk zijn." Dus heeft Van Boom een bevrien de slotenmaker uit Assenede aan geschreven of die hem kan helpen. Zo'n legale kluiskraker moet dan wel weten om wat voor brandkast het gaat „Het is een ouderwets de gelijke kluis. Model koelkast", om schrijft echtgenote Riet van Boom. „Zo'n 1,50 meter hoog, een meter breed en een meter diep. Hij staat op leeuwenpootjes, Queen Ann-model." Volgens een plaatje op de kluis gemaakt door een brandkastenfabriek in Rotterdam. „Ik hoop dat we snel iemand vin den die ons helpt." De kerkelijke kunst wordt in begin sel verdeeld onder de andere ker ken van de Elisabethparochie. Min der waardevolle religieuze voor werpen gaan naar een depot van het bisdom Breda, meldt een woordvoerder van dat bisdom. x/ v JhFJI m door Wilma Valk Jan van de Ree had aan zijn eigen kamer zeker niet genoeg om alle bezoek voor zijn honderdste verjaardag te ontvangen. foto Mark Neelemans OOSTBURG - In zijn eigen kamer op afdeling Klaverblad in verpleeg huis De Stelle kan Jan van de Ree niet veel bezoek ontvangen. „Daar staan maar twee stoelen", vertelde hij. „Komen er meer, moeten we naar een zaal." En er waren er meer. Veel meer. In zaal De Babbelaar werd heel wat afgebabbeld, zeker ook door Jan zelf. Hij mocht in de zaal zijn honderdste verjaardag vieren. Jan was zelfstandig landbouwer in Schoondijke en vele jaren fanatiek imker. „Ik was lid van de Neder landse Imkervereniging. Ik heb ook zelf honing gemaakt. Ja, ik ben wel gestraald door de bijen. Puur vergif maar goed tegen reu matiek! Ik heb zelf een oplossing bedacht om bijen van mijn hand" te strijken zonder dat ze straal den." Lang voor de oorlog was Jan lid van de damclub van Schoondijke. Nu doet hij het rustig aan. Om li chamelijke redenen moest hij twee jaar geleden naar De Stelle verhuizen. Daarvoor woonde hij nog zelfstandig; zelfs zijn tuin om spitten deed hij nog zelf Van de Ree heeft twee dochters, een zoon, zeven klein- en drie ach terkleinkinderen waarvan hij alle namen kent „We repeteren ze wei eens", vertelde een van zijn doch ters. Maandagmiddag genoot hij van alle aandacht, het met vlagge tjes versierde gebak en de muziek van een accordeon. TERNEUZEN Getuigen aanrijding in Terneuzen gezocht De politie zoekt getuigen van een aanrijding, zaterdagavond op de Frederik van Eedenstraat in Terneu zen. Een zestienjarig meisje raakte daarbij licht gewond. De fietsster uit Terneuzen sloeg met haar fiets linksaf de Zuiderparklaan in. Daar bij werd ze geraakt door een tege moetkomende auto. Deze auto, ver moedelijk een zwarte Audi of Mer cedes met Nederlands kenteken, ging er in volle vaart vandoor. In de auto zaten twee mannen van on geveer 20 jaar met getint uiterlijk. HOOFDPLAAT Hennepkwekerij in woning Havenstraat De politie heeft vrijdag een hen nepkwekerij ontdekt in een wo ning aan de Havenstraat in Hoofd plaat. In de woning trof de politie een hennepkwekerij aan met 194 planten. Een 31-jarige man uit Axel, die op het moment van de inval in de wo ning aanwezig was, is aangehou den. De politie kon gisteren niet zeggen of de man ook de bewoner van het pand is. De kwekerij is ontmanteld en alle planten zijn vernietigd. ZANDSTRAAT Tien bekeuringen bij verkeerscontrole Tweehonderd automobilisten en brommerrijders zijn zondagmid-' dag en -avond gecontroleerd op al coholgebruik in Zandstraat. Bij vijf van hen werd een te hoog promilla ge vastgesteld. De controle vond plaats van 14.00 tot 19.30 uur. Drie bestuurders wa ren niet in het bezit van een geldig rijbewijs of konden het niet tonen. Eén automobilist droeg geen gor del. Ook is één persoon aangehou den omdat hij op een gestolen bromfiets reed. TERNEUZEN Culturele avond van Welzijn Ouderen De Stichting Welzijn Ouderen Ter- neuzen houdt vrijdag 21 september een culturele avond in De Veste. Er staat een optreden gepland van Timeless Tijdloos. Yvonne, David en Philip brengen een show met liedjes en sketches uit de oude doos. De entreeprijs bedraagt 3,50 euro. De kaartverkoop begint om 18.00 uur. De koffie- en theebar gaat om 19.00 uur open. De show zelf begint om 19.30 uur HULST Handydub houdt open middag De Handyclub houdt dinsdag open middag voor kinderen van groep 6 tot en met groep 8. De basisscholie ren kunnen tussen 13.30 en 15.30 uur knutselen met hout, metaal en/of kunststof. Ze mogen met pa pier werken, verven, houtdraaien, solderen en zelfs puntlassen in de gymzaal van het ROC-gebouw aan de Tabakstraat. Zes vakmensen hel pen hen bij het bouwen van een boot, een vliegtuig, een kasteel of wat ze verder bedenken. Kinderen die het leuk vinden, kunnen voor 5 euro per maand lid worden van de Handyclub.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59