Wie kraakt de kerkkluis? zeeland 121 Oproep Co m b i Comfort Lezing over reis Challenger Vondst asbest vertraagt sloop in Terneuzen Band maakt dvd via smartphones van het publiek Veere schaft als laatste Zeeuwse gemeente duobak voor afval af Wandelen langs bunkers en kreken Buit Belgische inbrekers dinsdag 18 september 2012 Beheerder Ciel van Boom van de rooms-katholieke Heilige Kruiskerk in Hoek zoekt een kenner van kluizen die de kluis van de kerk kan openmaken. De sleutel is al een tijdje zoek en niemand weet waar die gebleven is. door Henk Boot Wie helpt het be stuur van de Heilige Kruis kerk in Hoek uit de brand? De kluis zit al anderhalf jaar op slot en de sleutel is zoek. Wie de sleutel heeft kwijtgemaakt? Joost mag het weten. „Het is zo'n grote ouderwetse sleutel met twee zoge heten baarden", zegt beheerder Giel van Boom uit Hoek. Hij hoopt dat zich iemand aan dient die de de brandkast kan ont grendelen. Liefst als vrienden dienst of tegen een vriendenprijs je. Dat zou wel passen in de tradi tie van de Kruiskerk. Ooit in de ja ren, zestig, zeventig van de vorige eeuw als noodkerkje gebouwd. La ter met behulp van veel liefdewerk en oud papier ingericht. Het rk-kerkje in Hoek telt hon derd zitplaatsen. Daarvan zijn er gemiddeld dertig per mis bezet. „Met de belangstelling is het een af lopende zaak, maar dat zie je over al", signaleert Van Boom met lich te spijt in zijn stem. Dat is ook de reden waarom het bestuur van de Elisabethparochie in de Kanaalzone nog dit jaar een aantal kerken sluit. Voor het Hoek se kerkje heeft zich al een koper aangediend. Wie, wil Van Boom niet kwijt. Wel dat het een Hoeks bedrijf is dat er een kantoor wil vestigen. „Dat betekent dat de kerk ontruimd moet worden. Een paar jaar geleden is er een commissie van het bisdom langsgeweest die al onze kerkschatten heeft geïnven tariseerd. Er zijn ook foto's geno men." Nu de sluiting van de kerk dichtbij is, wordt het sleutelpro- Giel van Boom, beheerder van de rk-kerk in Hoek, bij de brandkast waarvan de sleutel al een tijdje zoek is. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - De sloop van de Kop van de Noordstraat in Terneuzen loopt minimaal een week vertra ging op. Sloopbedrijf Sagro kan niet verder, omdat er opnieuw ma teriaal is aangetroffen, dat asbest kan bevatten. „In de bodem tus sen de Schoolweg en Vloos- wijkstraat, waar de huizen al tegen de vlakte gingen, zijn stukjes mate riaal gevonden, waarin asbest kan zijn verwerkt Daar kan dus voorlo pig niet worden doorgewerkt", al dus Daniël Rouw van de gemeen te Terneuzen. „In het plafond en een schoorsteenpijp is asbest ge vonden. Al met -al loopt de sloop hierdoor een week vertraging op", verklaart Rouw. bleem nijpend. Want wat er pre cies in de kluis zit, weet niemand zeker. „Ik denk een enkele kelk en wat geld, maar dat zal niet veel zijn. We hebben hier niet zoveel waardevolle voorwerpen", zegt Van Boom. „In elk geval zit de sleu tel van het tabernakel erin." Het tabernakel is een ver sierd minikluisje op een zij-altaar. Daarin wordt het heilige brood bewaard. Dat zijn geconsacreerde hosties die tij dens een mis niet zijn uitgereikt en met veel égards achter slot en grendel worden bewaard tot een volgende viering. Waarom de leiding van de paro chie nu pas in actie komt? Volgens Van Boom, omdat men het eerder zonde van de centen vond om de kluis door een professional te la ten openen. „Maar nu hebben we geen keuze. We moeten weten wat er in de kluis zit. En het be stuur wil weten of alle voorwer pen nog in onze kerk zijn." Dus heeft Van Boom een bevrien de slotenmaker uit Assenede aan geschreven of die hem kan helpen. Zo'n legale kluiskraker moet dan wel weten om wat voor brandkast het gaat. „Het is een ouderwets de gelijke kluis. Model koelkast", om schrijft echtgenote Riet van Boom. „Zo'n 1,50 meter hoog, een meter breed en een meter diep. Hij staat op leeuwenpootjes, Queen Ann-model." Volgens een plaatje op de kluis gemaakt door een brandkastenfabriek in Rotterdam. „Ik hoop dat we snel iemand vin den die ons helpt om de kluis te openen." De kerkelijke kunst wordt in begin sel verdeeld onder de andere ker ken van de Elisabethparochie. Min der waardevolle religieuze voor werpen gaan naar een depot van het bisdom Breda, meldt een woordvoerder van dat bisdom. TERNEUZEN - Bluegrassband The Brockettes in Terneuzen stelt een dvd samen van opnames die het publiek maakt met smartphones. Zanger-gitarist Herman Broek: „Het begon te borrelen toen ie mand mij een optreden liet zien op een i-Phone. Ik heb geen flauw idee of dit concept al eerder is uit gevoerd. Ik weet alleen dat The Be- astie Boys heel lang geleden eens vijftig videocamera's in het pu bliek hebben uitgedeeld." Broek hoopt dat er donderdag 11 en vrijdag 12 oktober veel mensen naar vestzaktheater De Paerdestal komen om beelden te maken voor The Smartphone Recordings. „We spelen beide avonden dezelfde nummers en trekken dezelfde kle ding aan. Na afloop vragen we de bezoekers om via een beschikbare laptop meteen hun beelden naar ons te mailen. Dan kunnen wij vrij snel aan de slag met de montage." Broek laat ook een professionele ca meraman komen, voor het geval het smartphone-plan mislukt MIDDELBURG - Lodewijk van den Berg, de eerste astronaut van Ne derlandse bodem, komt vanavond naar volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. De in middels tachtigjarige en in Sluiskli geboren Van den Berg spreekt over zijn reis met de spaceshuttle Challenger. De voormalige astronaut woont en werkt in de VS, maar is weer in Nederland omdat over hem een film is gemaakt die zaterdag in pre mière ging bij Film by the Sea. De toegangsprijs voor de lezing is vijf euro, consumptie inbegrepen. Re serveren is niet mogelijk, vol is vol, aldus de sterrenwacht. De ster renwacht aan de Herengracht gaat om 19.00 uur open. Na een wel komstwoord, begint de lezing door Lodewijk van den Berg even na achten. Het einde van de bijeen komst is voorzien om 21.00 uur. DREISCHOR Sociaal prikbord op nieuwe dorpssite Wie in Dreischor hulp nodig heeft of wil bieden kan dat melden op het sociaal prikbord. Het prikbord staat op de nieuwe website van het groene dorp die inmiddels 'online' is. Op de website verder een be schrijving van het dorp, de geschie denis ervan, de dorpsraad en een agenda. De site wordt op 27 novem ber gepresenteerd, tijdens een ver gadering van de dorpsraad. www.dreischor.com GEERSDIJK Feest met zestig soorten pompoenen Zestig soorten pompoenen, waar van vijftien fleskalebassen, zijn za terdag 22 september te zien tijdens het Pompoenfeest op 't Hof Geers- dijk aan de Geersdijkseweg. De pompoen- en kalebasteelt is te be zichtigen, er wordt gekookt en ge knutseld met pompoen en er zijn ook courgettes, zonnebloemen en artisjokknoppen te koop. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. GOES Alles over bijen voor kinderen bovenbouw MEC de Bevelanden houdt vanmid dag een onderzoeksbijeenkomst voor basisschoolleerlingen vanaf 8 jaar in de Hollandsche Hoeve in Goes. Een imker leidt de kinderen rond langs de bijenkasten en het voedsel van de bijen: bloemen. Na afloop maken de kinderen een was kaars. Aanvang 14.00 uur, kosten 2 euro. NOORDWELLE Avondje mode bij Vrouwen van Nu De eigenares van een Zierikzeese modezaak en adviseuze, kleuren- analiste Jori van der Meer vertellen vanavond in het dorpshuis van Noordwelle over lijnen, stijl en kleur. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst van de vereniging Vrouwen van Nu, afdeling Noordwelle. Het avondje mode bij de Vrouwen van Nu begint om 19.30 uur en in- troducees zijn welkom. MIDDELBURG Kunstwerk Facade beschadigd in park Het kunstwerk van Krijn de Ko ning in het Molenwaterpark in Middelburg is afgelopen weekend beschadigd. Onbekenden hebben een dwarsligger met geweld naar beneden getrokken. Het ligt nu naast de 'poort' die de dwarsbalk met twee staanders vormde. Het kunstwerk maakt deel uit van het kunst- en architectuurproject Faca de in de Middelburgse binnenstad. VLISSINGEN Twee manen opgepakt bij hennepkwekerijtje De politie Zeeland heeft vrijdag middag rond half drie in een wo ning aan de Vincent van Goghlaan in Vlissingen een hennepkwekerij aangetroffen. De kwekerij bestond volgens de politie uit zeventien planten. De oogst is vernietigd. Twee mannen, 24 en 28 jaar oud en afkomstig uit Vlissingen, zijn aan gehouden. VEERE - De duobak verdwijnt per 1 januari 2014 uit het Veerse straat beeld. De gemeente gaat over op gescheiden inzameling van huis houdelijk afval en gft via minicon- tainers. Die worden dan om de week geleegd. Dat kost de gemeen te per jaar ruim 50.000 euro min der. De huidige duobakken zijn aan vervanging toe en het contract met de afvalinzamelaar loopt eind volgend jaar af. Veere is de enige Zeeuwse gemeente waar nog ge bruikt wordt gemaakt van duobak ken. De gemeente wil ook stop pen met het ophalen van kleine chemisch afval met de chemokar. Glas kan de komende jaren nog steeds naar de ondergrondse con tainers. Voor wat betreft kunststof houdt Veere een slag om de arm. De be slissing daarover wordt pas geno men als er duidelijkheid is over de gevolgen van landelijke regelge ving daarover. De gemeente wil later pas beslis sen over samenwerking met Mid delburg, Vlissingen en Schou- wen-Duiveland over afvalinzame ling vanaf 2018. fieCKA9SföaSS&2£5t WESTKAPELLE - Wandelsportvereni- ging De Vrolijke Tippelaars houdt samen met het Polderhuis in West- kapelle een wandeltocht langs bun kers en kreken. Er zijn tochten van verschillende afstanden: 7, 15, 25 en 35 kilometer. De wandeltocht wordt zaterdag 29 september ge houden. De kosten bedragen 2,50 euro per deelnemer. De start is bij het Polderhuis aan de Zuidstraat 154-156 in Westkapel- le. Wandelaars voor de 25 en 35 km vertrekken tussen 8.30 en 10 uur, die voor de 7 en 15 km tussen 9 en 12 uur. '^beenhakker comfort mobiliteitshulpmiddelen Jufferswegje 12, Kapel Ie - 0113 34 10 49 www.combicomfort.nl - info@combicomfort.nl GOES - Met de aanhouding van twee Antwerpenaren lijkt de politie een reeks inbraken te hebben opgelost op Zuid-Beveland en Walcheren. De twee hadden een rooftocht van vijf dagen achter de rug toen ze zondag op bij Rilland werden aangehouden. Hun auto lag vol met apparatuur, sieraden en vier vuurwapens die in Nisse waren gestolen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45