land3 'Anders komt er niemand naar de fuiven' Kloosterboer Groep breidt vrieshuis op Maasvlakte in Rotterdam uit commentaar Drooglegging 'Niks mis met luchtkwaliteit in Scheldetunnel' procent van de Zeeuwse middel bare scholieren geeft aan wel eens onder schooltijd te drinken. De alcoholcampagne 'Laat ze niet verzuipen', Stap en GGD Zeeland houden op woensdag 26 september een studiemid dag over de 'alcoholvrije school' voor ouders en docenten op het Goese Lyceum in Goes. Geïnteresseerden kunnen zich tot vrijdag aanmelden via conferentiealcohol@stap.nl. dinsdag 18 september 2012 D. EXTERIOR exclusief bij Markt 4 Terneuzen Alcohol op scholen Eén op de vijf Zeeuwse scholieren (17 procent) heeft wel eens alcohol gedronken onder schooltijd. foto Mechteld Jansen Op tien van de 32 onderzochte Zeeuwse schoollocaties wordt vol gens leerlingen alcohol verstrekt tijdens schoolfeesten. Als er alcohol verstrekt wordt op een schoolfeest, drinkt 41 pro cent van de leerlingen. Van die groep drinkt 39 procent 6 tot 10 glazen alcohol op een schoolfuif. 21 procent van de jongeren 'drinkt in' voor een schoolfeest. Een vijfde van de leerlingen van middelbare scholen (17 procent) drinkt wel eens alcohol onder schooltijd. 38 procent zegt dat een klasge noot wel eens alcohol heeft ge dronken tijdens schooltijd. 21 procent van de middelbare scholieren geeft aan dat ze wel eens iemand aangeschoten in de klas hebben gezien. Ruim driekwart (77 procent) van de ondervraagde leerlingen geeft aan dat de schoolkampen alcohol vrij zijn. Toch zegt ruim de helft (58 pro cent) van de leerlingen van de leer lingen wel eens stiekem alcohol te drinken tijdens schoolkampen. 81 procent van de leerlingen geeft aan dat er binnen 250 meter van de school alcohol verkrijgbaar is. Bron: Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid (Stap). Twee biertjes voor leerlingen die ouder zijn dan zestien, dat moet kunnen, vindt de schoolleiding van de Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. „Anders komt er nie mand meer naar de fuiven. En als je alcohol volledig verbiedt, dan gaan leerlingen thuis indrinken of drank meesmokkelen", zegt woordvoerder Jack Begijn. Bij aanvang van de schoolfeesten op De Rede wordt met leerlingen- lijsten streng gecontroleerd wie al cohol mag drinken. „Zij krijgen een polsbandje om. Bij elk biertje wordt een vinkje op het bandje ge zet, zodat leerlingen echt niet ARMOEDE Arme kerk Cadzand verkoopt boe ken om kas te spekken. Lees het ver haal op www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR monnikenwerk@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto meer dan twee alcoholische con sumpties krijgen. Als we denken dat leerlingen voor het feest al alco hol op hebben, dan doen we een blaastest." De schoolleiding kan niet hele maal voorkomen dat oudere leer lingen drank doorgeven aan de jonkies, geeft Begijn toe. „Maar er lopen leerkrachten rond en de leer lingen weten dat ze een groot risi co lopen als ze de regels overtre den. Ze mogen een heel jaar niet deelnemen aan schoolfuiven, het kersdiner en filmavonden. Geluk kig komt dat bijna niet voor." Op schoolfeesten van Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia is alcohol absoluut taboe, zegt di rectrice Monique Wagensveld reso luut. En daarom wordt bij de feesten voor de onderbouw, die altijd op school gehouden worden, aan de deur gecontroleerd op 'indrinken'. Alcohol, zegt Wagensveld, is een veel groter risico dan drugs. Want het is sociaal geaccepteerd. Een glaasje drinken, dat moet kunnen, vond 'men' lange tijd. Die hou ding is aan het omslaan. „Onder leiding van je vader op veertien-, vijftienjarige leeftijd voor het eerst dronken worden, dat hoort er echt niet meer bij", verklaart Wagens veld. Haar collega Eugène Fagg van het Vlissingse Scheldemond College weet zich de tijd nog te herinne ren dat de leraren tijdens school feesten ook wel eens een glaasje dronken. In de personeelskamer dan wel. „Dat is verleden tijd. Er mag alleen iets gedronken worden als alle leerlingen naar huis zijn", zegt Fagg. Zijn school wil net als Nehalennia in aanmerking komen voor het predikaat 'Alcoholvrije School'. „Daarom gaan ook wij voorafgaand aan schoolfeesten steekproefsgewijs blaastesten afne men." En het toasten bij de diplo ma-uitreiking zal dan ook tot het verleden behoren. VLISSINGEN-OOST - De Klooster boer Groep is onlangs begonnen met de bouw van een tweede vrieshuis op de Maasvlakte in Rot terdam. Kloosterboer heeft ver schillende vestigingen, waaronder enkele in Vlissingen. Door de uitbreiding wordt het be staande pand op de Rotterdamse Maasvlakte met zo'n 5000 vierkan te meter koel- en vriesruimte ver groot. Daardoor ontstaat een capa citeit van 72.000 palletplaatsen. Op deze manier kan Kloosterboer meer en gevarieerde ladingpakket ten behandelen in de Rotterdamse haven. Met 28 nieuwe 'dockshel- ters' kan Kloosterboer inspelen op de groei van de containermarkt, die in Rotterdam naar verwach ting toeneemt door aanleg van de Tweede Maasvlakte. In de uitbrei ding van Kloosterboer zit tevens een veterinair keurpunt, zodat het bedrijf veterinaire partijen van klanten op eigen locatie kan keu ren. Verder kan Kloosterboer er vers fruit behandelen. De aan bouw bevat acht koel- en vriescel len, die handig zijn voor kleinere partijen. Het pand dat duurzaam wordt ge bouwd, is volgend jaar juni klaar. Scholen slagen er maar niet in alcohol buiten de deur te houden. Uit onderzoek van het Ned- derlands Instituut voor Alcohol beleid Stap blijkt dat één op de vijf Zeeuwse scholieren wel eens onder schooltijd drinkt. En als op schoolfeesten alcohol wordt toegestaan, raken veel leerlingen 'm flink. Zes tot tien glazen is dan geen uitzonde ring. Deze cijfers zijn ronduit zorgwekkend. Scholen hebben geen taak om kinderen te leren drinken. Scho len hebben wél de taak om de hoofden van de leerlingen zo helder mogelijk te houden. Dat is goed voor de gezondheid en voor de leerprestaties. De scholen zullen dus nog wat strenger moeten worden. De simpelste manier is om ze hele maal alcoholvrij te maken. Die regel moeten de scholen strikt handhaven. Met blaastesten en desnoods met stevige straffen zoals schorsing. Dat is niet pret tig voor de leerlingen, maar dat geeft wel de duidelijkheid die bij opvoeden hoort. Hopelijk kiezen alle ouders dezelfde lijn. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten zien geen reden te twijfelen aan de luchtkwaliteit in de Wester- scheldetunnel. Volgens het college worden permanent metingen uit gevoerd. Die laten geen afwijken de en risicovolle waarden zien, ant woorden GS op schriftelijke vra gen van de Partij van Zeeland. De PvZ had de kwestie aangekaart in relatie tot de vele pechgevallen in de tunnel. De partij heeft een deskundige in de arm genomen, die aangeeft dat het stilvallen van voertuigen de oorzaak zou zijn van de luchtsamenstelling in de bijna zeven kilometer lange buis. GS willen dat 'deskundigenrap port' graag zien, om te kunnen be oordelen waarop de beweringen zijn gebaseerd. Het college voert aan dat de pech gevallen in eerste twee weken van augustus, waar de PvZ onder meer naar verwijst, overwegend met bandenproblemen te maken had den. Het stilvallen van voertuigen door een tekort aan zuurstof was hier niet aan de orde, aldus GS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3