'Streng toezien op drank in schoof 2 zeeland Drank verstopt in de kluisjes Noordzee warmt duidelijk sneller op dinsdag Gekozen De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 18 september 2012 door Marleen Blommaert De gekozenen zagen giste ren hun populariteit uit gedrukt in een cijfer. Ein delijk! Ze kregen een cij fer in de poll. De topscorer is onze premier met meer dan 2 miljoen stemmen en de rode lantaarndra ger is Arnold Merkies van de SP uit Amsterdam met 343 stemmen. Het lijkt me dat je in Amsterdam toch meer stemmen op zou moeten kun nen halen, maar vooruit, hij heeft nog een hele kabinetsperiode voor zich om zich populair te maken. In Rijssen heeft er een hertelling plaatsgevonden vanwege 1 ontbre kende stem. Eén zoon zag de stem op zijn vader niet terug in de tellin gen. Kijk, zo'n zoon wenst ieder een zich. De onderste steen boven, tientallen mensen op de vloer met stembiljetten. De hele natie zal we ten dat je op je vader gestemd hebt. Het zal mij niet gebeuren, vrees ik, zo'n huldebetuiging. Om te beginnen ben ik natuurlijk moe der en verder heb ik alleen maar dochters. Eén Kamerlid is met voorkeurs stemmen in de Kamer gekomen. Heroïsch vind ik dat, de voorkeurs stem. Dwars tegen het partij-appa raat in gewoon een zetel onder de neus van een ander wegkapen. In dit geval was het Pieter Omtzïgt van het CDA. Degenen die hem voorgingen in dit kunstje doen wa ren onder meer in 1986: Theo Joe- kes, WD (250.000 stemmen), 1998: Camiel Eurlings, CDA (24.000 stem men), 2006: Fatma Koser Kaya, D66 (34.564 stemmen) en in 2010: Pia Dijkstra, D66 (15.705 stemmen). Topscorer in de voorkeursstem men is Theo Joekes. Alhoewel, op enig moment kreeg de nummer twee van de WD meer stemmen dan de nummer één. Het was Rita Verdonk en we weten allemaal wat daar mee gebeurd is. Dus of je nou heel blij moet zijn met die voor keursstemmen is maar de vraag. Ze kunnen zo naar je hoofd stijgen. Ondertussen schijnt het te romme len bij het CDA. Of ze wel of niet mee moeten doen met een nieuw kabinet. Dat is ook een vraag, maar die hoeft misschien niet meer be antwoord te worden. Maar goed, in middels is voorlopig even helder wie op die blauwe stoeltjes gaan zitten. Voorlopig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken,kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na2s> een doorlopend abonnement met Betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na2S) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, in het colofon treil u nadere Informatie aan Je hersenen ontwikkelen zich tot je 23e. Alcohol heeft daar een negatieve invloed op. De concentratie en het leervermogen gaan omlaag. Inge Verhoef, Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid Zeeuwse jongeren drinken alcohol tijdens schoolfees ten, kampen en zelfs onder schooltijd, blijkt uit onder zoek van het Nederlands In stituut voor Alcoholbeleid. door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Een groepje scholieren dat in de lunchpauze doodleuk aan de kant van de weg een krat bier zit weg te tikken, om even later het klaslokaal weer in te gaan. Teamchef jeugdpolitie Zee land Bram van Moolenbroek weet uit ervaring dat dit soort dingen voorkomt. Het zijn excessen, maar het gebeurt. En het gebeurt steeds weer, want elk jaar is er een nieu we generatie veertien-, vijftienjari gen die de grenzen opzoekt. Eén op de vijf Zeeuwse scholieren (17 procent) drinkt wel eens alco hol onder schooltijd (in een tussenuur of pauze). De helft van deze leerlingen is nog geen 16 jaar. Dat blijkt uit recent onderzoek van het Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid (Stap). De onderzoe kers bevroegen 469 Zeeuwse mid delbare scholieren over alcoholge bruik op school. De meeste Zeeuwse scholen heb ben wel regels, maar die worden niet altijd nageleefd. Ruim de helft (58 procent) van de leerlingen geeft aan alcohol te nuttigen tij dens een schoolkamp, terwijl alco hol tijdens schoolkampen op ruim driekwart van de scholen niet toe gestaan is. Op tien van de 32 onderzochte Zeeuwse schoollocaties is alcohol te verkrijgen tijdens schoolfeesten. Als het aan Stap ligt, worden alle scholen helemaal alcoholvrij. „Je hersenen ontwikkelen zich tot je" 23e. Alcohol heeft daar een negatie ve invloed op", zegt onderzoekster Inge Verhoef van Stap. „De concen tratie en het leervermogen gaan omlaag. Scholen zenden boven dien een verkeerde boodschap uit als ze alcohol toestaan. Ze hebben een maatschappelijke rol: je mag verwachten dat ze zorgen voor de gezondheid van leerlingen." Als scholen alcohol helemaal uit wil len bannen, dan moeten ze stren gere regels stellen, vindt Verhoef „Ze gaan nu veel te vrijblijvend met alcohol om. Dat komt omdat alcohol in onze cultuur heel nor maal gevonden wordt. Jongeren gaan vroeg uit en komen al op jon ge leeftijd in aanraking met drank. Daarom is het op scholen ook nor maal geworden. Leraren vinden het zelf ook gewoon om een bier tje te drinken op een schoolfeest. Daarom zijn ze soms minder con sequent in het hanteren van de re- gels." Stap deelt in december keurmer ken uit aan alcoholvrije scholen, maar om daarvoor in aanmerking te komen hebben Zeeuwse scho len nog wat werk te verrichten. Verhoef: „Scholen moeten stren ger worden als ze alcoholvrij wil len zijn. Dat kunnen ze doen door voorafgaand aan schoolfeesten en schoolkampen brieven naar ouders te sturen en leerlingen dui delijk op de hoogte brengen van sancties. Tijdens schoolkampen kunnen docenten alcoholtesters in zetten. Dat werkt preventief." door Najoni Kamps Zelf zou de vwo-scholiere van de SSG Nehalennia in Middelburg (ze wil niet met haar naam in de krant) nooit een biertje drinken op school. Maar ze weet wel dat leerlingen probeerden om drank de school binnen te krijgen. „Tijdens een schoolfeest namen kinderen uit de tweede en derde drank mee", vertelt ze. „Bij binnenkomst wa ren ze al wat aangeschoten en in hun kluisjes hadden ze drank ver stopt. Tijdens de schoolfeesten werd er toen niet gecontroleerd op alcohol. Daarna is dat hele- maal veranderd." Tegenwoordig la ten leerlingen van de Nehalennia het wel uit hun hoofd om alcohol mee te nemen naar schoolfeesten: bij binnenkomst kun je namelijk gecontroleerd worden op alcohol met een blaastest. „Bij de feesten zelf wordt absoluut geen drank ge schonken", weet de scholiere. „Bij de bovenbouwfeesten kun je wel een biertje of wijntje krijgen, maar die feesten worden niet op school gehouden. Ze worden vaak in de binnenstad gehouden." Als scholieren betrapt worden met al cohol tijdens schooluren, bestaat er de leans dat ze worden ge schorst. Die sanctie lijkt indruk te maken op de scholieren. „Waar om zou ik het risico lopen?", zegt een jongen uit havo 4. „Ik zou zo iets nooit stiekem doen", reageert zijn klasgenoot. Maar docenten hebben het niet al tijd door als leerlingen gedronken hebben, weet de vwo-scholiere. „Jongens uit mijn klas hadden een keer geblowd en halve liters bier gedronken, voordat ze naar de les gingen. Dat was tijdens een repetitieweek in de vierde. Ieder een in de klas, merkte heel duide lijk dat ze wat op hadden, maar de docent heeft hier echt niets van mee gekregen. Zij zijn er goed vanaf gekomen." VLISSINCEN - De Noordzee warmt duidelijk sneller op dan andere zee ën in de wereld. Dit stelde het Duitse Alfred-Wegener-Jnstititut voor oceaanonderzoek maandag na een serie metingen gedurende vijftig jaar. Volgens de wetenschappers gaat het om het meest langdurige on derzoek naar de watertemperatuur in de wereldzeeën ooit. Sinds 1962 worden monsters genomen op Helgoland, het enige Duitse Noord- zee-eiland in de open zee. „De meeste meetprojecten stoppen na tien jaar omdat het geld op is", al dus een wetenschapper. De gemiddelde watertemperatuur blijkt ih een halve eeuw tijd met 1,7 graden te zijn gestegen. Volgens de wetenschappers worden hun ge gevens via internet ook regelmatig door Nederlandse onderzoekers ge raadpleegd. Dat de Noordzee snel ler opwarmt, ligt mogelijk aan de geringe diepte en het grote aantal rivieren dat erin uitmondt. De snelle opwarming van de Noord zee is volgens de wetenschappers een aanwijzing dat het broeikasef fect bestaat. De opwarming van de aarde is de stijging van de gemid delde temperatuur die op de aarde wordt waargenomen. Sinds het be gin van de twintigste eeuw is de gemiddelde temperatuur met on geveer 0,74 graden Celsius geste gen. In Nederland verliep de op warming sinds 1950 twee keer zo snel. Modellen geven aan dat de temperatuur met 1,1 °C tot 6,4 °C stijgt tussen 1990 en 2100.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2