Keuken gekruid met ziltigheid rum cultuur! 13 -^"Toea Soms weinig animo voor leven in een Delta fe f agenda Filmtips €12,50 Volg ons op ©twitter en /facebook dinsdag 18 september 2012 Documentaires over De Kromme Watergang en garnalenkroketten beleven première De laatste twee van in totaal zeven Zeeuwse films beleefden maandagmiddag hun wereldpre mière bij Film by the Sea: Zilte klei - rondom Slijkplaat van Ro bert Leenheers en De garnalen- croquetten van de moeder van Phons van Regina Reinders. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Zon twee jaar gele den maakte regisseur Robert Leen heers kennis met Zeeuws-Vlaande- ren en met Edwin en Blanche Vin- ke en him sterrenrestaurant De Kromme Watergang in Slijkplaat. „Als filmmaker ben ik gegrepen door wat zich daar afspeelt, vooral dankzij Edwin vanwege de passie voor zijn vak en zijn leveranciers", zei hij maandag bij de première van zijn documentaire Zilte klei - rondom Slijkplaat. Leenheers schetst hierin een mooi beeld van de gedreven Vinke en vooral ook van diens nauwe ver bondenheid met het Zeeuws- Vlaamse land en de ingrediënten die het voortbrengt: de levende co quilles, de oesters, de kruiden, de planten, de kreeften, de bruine bo nen, de kaas. Ze kruiden de keu ken van De Kromme Watergang met de ziltigheid van de regio. Vinke werkt samen met een groot aantal vaste leveranciers, die zijn passie delen. De documentaire is vooral ook een eerbetoon aan hen, maar tegelijk een oproep om het streekeigene te koesteren en bij voorbeeld een keurmerk in te voe ren. „Als we niet met z'n allen één Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Nieuw- en St Joosland Youp van 't Hek met "Wigwam', inlees- voorstelling (uitverkocht). Theater De Wegwijzer, 20.30 uur. Edwin Vinke van restaurant De Kromme Watergang, de hoofdpersoon van Zilte klei - rondom Slijkplaat, verzorgde maandag een zesgangendiner in het festivalpaviljoen van Film by the Sea. foto Lex de Meester pact vormen, zijn we voor de toe komst alles kwijt." Opvallend is verder de muziek, die Louis van Dijk speciaal voor de do cumentaire componeerde. Voorafgaand aan Zilte klei ging de m lftin yltssioS»16"01 _the. korte film De gamalencroquetten van de moeder van Phons in premiè re. Regina Reinders laat hierin zien hoe de kroketten die Phons Bakx regelmatig in Kaffee 't Hof in Middelburg verhandelt, door zijn moeder in Sluis worden bereid. Hoewel de film door de techni sche kwaliteit nauwelijks geschikt is voor groot scherm, is het mooi om te zien hoe moeder Bakx de kroketten - als was het smokkel waar - bij de boot in Breskens van uit de kofferbak overdraagt aan haar zoon, die in Middelburg voor de verdere distributie zorgt. Evenals Zilte klei is Reinders' film zaterdag te zien in de PZC-compe- titie voor Beste Zeeuwse Film. Alle veertien kandidaten worden die dag twee keer vertoond. Moeder Bakx is bij de voorstelling van 12.45 uur aanwezig. Mét garnalen kroketten. Dagelijks tippen we enkele films uit het grote dagaanbod van Film by the Sea: Amour: Even sober als aangrijpend drama van Michael Haneke over een ouder echtpaar in Parijs. Als zij wordt getroffen door een hersenbloeding, neemt hij de zorg voor haar op zich. Tot het bittere eind. 'Amour' won dit jaar de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes. Vandaag 13.30 en 20.45 uur (zaal 1 m Company Orheim: Sterk Noors fa miliedrama, over de moeizame relatie van de puber Jarle met zijn ouders. De kijker wordt meegenomen in de span ning waar de drankzucht en de agressie van de vader toe leiden. Vandaag 14.00 uur (zaal Z) Voor ik doodga: Verfilming van het hartverscheurende boek van Jenny Downham, over een 17-jarige meisje dat ongeneeslijk ziek is en besluit opti maal te genieten van de tijd die haar nog rest. Hoewel de film van Ol Parker een onvermijdelijke tranentrekker is, ontbreekt de humor allerminst. Van daag 18.45 uur (zaal 3). Volg Film by the Sea via het speciale weblog op www.pzc.nl/fbts wezss&sssssssssssssi door Ali Pankow VLISSINGEN - Themaprogramma The Big Easy bij Film by the Sea legt verbinding tussen New Or leans en Zuidwest-Nederland. Veel aspecten van het leven in een Delta worden daarin belicht. Hoe wel het thema naadloos aansluit bij het Zeeuws Jaar van het Water blijkt de belangstelling bij sommi ge films uiterst gering. Zo hield journaliste Tracy Metz gis teravond voor een handjevol men sen een inleiding bij deel 1 van When the Levees Brokeeen vierde lige documentaire van Spike Lee over New Orleans vooraf, tijdens en na afloop van de orkaan Katri- na in 2005. „Het is een boze, poli tieke film, waarin veel kritiek op de autoriteiten wordt geuit en die veel impact heeft gehad in de VS", aldus de inleidster. Metz gaf te vens een impressie van haar boek en haar presentatie Zoet en Zout. Water en de Nederlanders, die tot voor kort te zien was in de Kunst hal Rotterdam. Zij belicht daarin het veranderende landschap waar in water bewust wordt ingezet om meerdere doelen te dienen. „Vroe ger miezerde het vaak in Neder land, tegenwoordig valt regen meestal met bakken uit de he mel", schetste Metz een gevolg van de klimaatsverandering. Mine, een van de andere produc ties in het Big Easy-programma werd gistermiddag eenmalig ver toond. Het is een documentaire van Geralyn Pezanoski over wat er gebeurde met de achtergelaten huisdieren tijdens Katrina. Veel dieren kwamen om, andere wer den gered. Ze werden in asiels op gevangen en gingen vervolgens naar nieuwe eigenaars. De docu mentaire focust zich op de hon den. Diverse eigenaren proberen hun huisdier terug te vinden. Dat levert in sommige gevallen een hef tige strijd op met de adoptiegezin nen waar de dieren inmiddels een nieuw thuis hebben gevonden. Ria Geluk, (mede) oprichter van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk gaf een inleiding op deze film en trok een vergelijking met vijftig jaar geleden. „De verschillen zijn groot. In 1953 ging het in Zuid- west-Nederland vooral om paar den, koeien en varkens en niet zo zeer om huisdieren. Tijdens die ramp zijn er 2000 paarden, 25.000 koeien, 20.000 varkens en 100.000 stuks pluimvee verdronken." Vol gens Geluk waren er aan honden en katten destijds op het platte land minder emoties verbonden. Zelf bewaart zij in dit verband wel een schrijnende herinnering. „Ik zag destijds tijdens de rampnacht als 6-jarig meisje ons hondje Ted dy op een pak stro weg drijven, ter wijl we zelf op het dak zaten." Zeeland Onderdeel van WGGGNGR Medis I Zin in een leuk en sportief uitje? Ga voor een mooie fïets- tocht met een goede buurfiets en speel ook nog eens een j:: potje midgetgolf dankzij Fun4family. Slechts €12,50 voor 2 personen^ Dinsdag 18 september Midgetgolf is een leuk spel voor £j alle leeftijden. Een leuke competitie J en wie zou de minste slagen nodig hebben? Ontdek het tijdens een leuk dagje uit! De dag is dan nog 2 niet klaar, want daarna kunnen jullie ook nog eens een mooi stukje f fietsen op een goede huurfiets! Dat ii zijn twee leuke activiteiten met wel 50% korting! I NU MAM: €25,00 unRTfflfi 50% Koop vandaag op sweotdeal.nl ©SWEETDEALZEELND /SWEETDEAL,ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13