Peking blijft erop wijzen dat de verheerlijking van oorlogshelden en de vergoelijking van oorlogsmisdaden in Japan nog steeds usance is II Pjgr ilJ-L dinsdag 18 september 2012 hoog oplaaiende emoties tussen Ja pan en China alweer wat begrijpe lijker. Neem daarbij dat China in middels ook flink wordt getroffen door de wereldwijde finan- cieel-economische crisis, en de be weegredenen van Peking om hard in te zetten op de Senkaku's (zoals Japan ze noemt) zijn al niet meer zo verwonderlijk. Ook politiek gezien, staat er voor China momenteel veel op het spel. In november volgen er grote veran deringen in het Chinese landsbe stuur als de huidige president Hu Jintao waarschijnlijk aftreedt. Naar verluidt, is er binnen de Commu nistische Partij van China een hevi ge tweestrijd gaande over de toe komst van het land. Een kamp wil onverkort vasthouden aan de lei dende rol van de Partij en zelfs te rug naar de strak geleide tijden van Mao Tse Dong. Het andere kamp kijkt naar de gebeurtenissen in de Arabische wereld en denkt dat ook China toe is aan hervor mingen en meer democratie. Vol gens waarnemers zouden laatstge noemden aan de winnende hand zijn. Zij leiden dat af uit onder meer de veroordeling van de vrouw van Bo Xilai, een charisma tisch lid van het Politbureau met uitgesproken maoïstische ideeën. Doordat zijn echtgenote onlangs de 'voorwaardelijke doodstraf' over zich hoorde uitspreken we gens de moord op een Britse za kenman, werd ook Bo's carrière in de knop gebroken. Het proces, waarin gisteren de rechterhand van Bo terecht stond, wordt ge zien als een politieke rechtszaak, bedoeld om Bo Xilai en zijn entou rage klein te krijgen. Om de eenheid onder het volk zo vlak voor het partijcongres in no vember te herstellen, probeert Pe king met de rel rond de Diaoyu-ei- landen (zoals ze in China heten) nu mogelijk een oude truc, die ook andere autoritaire regimes vaak inzetten: zoek een buiten landse vijand en het volk gaat weer als één blok achter zijn lei ders staan. Het feit dat de politie af gelopen zondag demonstraties (normaal gesproken verboden in China) tegen Japan niet tegenhield en mensen zelfs aanmoedigde er aan deel te nemen, was veelzeg gend. Voorlopig lijkt Peking in zijn opzet geslaagd. Een winkel in het Zuid-Chinese Chang- sha is door anti-Ja- pan-betogers geplun derd. foto EPA Hoogte- en dieptepunten relatie Japan-China 1895 - China staat Taiwan af aan Ja pan maar internationale druk dwingt Japan zijn claim op het ei land op te geven. 1931 - Japan valt Mantsjoerije (Noordoost-China) binnen en in stalleert een marionetten-regime. 1933 - In de oorlog tussen Japan en China verovert Japan Shanghai, •Peking en Nanjing. Met name in de laatstgenoemde stad gaan de Japan ners als beesten tekeer. De gebeur tenissen staan symbool voor de vergiftigde realatie tussen China en Japan. 1945 - Japan geeft aan het eind van de Tweede Wereldoorlog (na de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki geeft Tokio zich over) zijn claims op Chinees grondge bied op. 1949 - Terwijl Japan zich na de oor log economisch sterk herstelt en in de schoot van het Westen wordt gedreven, gaat de Volksrepubliek China onder Mao Tse Dong juist de andere kant op. 1972 - Japan en China herstellen hun diplomatieke banden onder druk van de Verenigde Staten. 1992 - Het Internationaal Monetair Fonds schaart China onder de drie grootste economieën ter wereld na de VS en Japan. 2001 - Handelsoorlog tussen Chi na en Japan vanwege wederzijds opgelegde importtarieven. 2001 - Chinezen demonstreren in Peking als de Japanse premier Koi- zuma een tempel in Tokio bezoekt die is gewijd aan Japanse oorlogs helden. 2004 - China tekent een handels verdrag met tien andere Zuid-Azia tische landen. 2005 - Japan veroorzaakt Chinese woede door een Japans school boek waarin oorlogsmisdaden ver heerlijkt zouden worden. 2007 - Wen Jiabao spreekt als eer ste Chinese premier het Japanse parlement toe. 2008 - Japan en China komen over een gezamenlijk een gasveld te ex ploiteren in de Oost-Chinese Zee. 2009 - De relaties worden beter als in Japan de Democratische Par tij de verkiezingen wint en de Libe raal-Democratische Partij (van Koi zumi) na vijftig jaar regeren het veld ruimt. 2010 - Japan brengt een Chinees vissersschip op dat is gebotst met twee Japanse kustwachtschepen, waardoor er een ernstige diploma tieke rel ontstaat. 2012 - Japan koopt van een parti culiere familie een aantal van de Diaoyu/Senkaku-eilanden waarmee ze in staatshanden komen. China is furieus want het claimt de eilan den eveneens. Escalatie geschil Japanse eilanden Sachalin RUSLAND Peking I CHINA Vladivostok iapanse zet JAPAN ZUID' Éfc* KOREA Okinawa s oost-chinese zee TAIWAN zuid- chinese zee FILIPPIJNEN Koerilen: Onder Russisch bestuur. Japan eist de vier zuidelijkste eilanden op - Iturup/Etorofu, Kunashir, Shikotan en de Habomai- rotsen. Takeshima/Dokdo/Liancourt-rotsenrTwee eilanden en ongeveer 30 klei nere klippen. Opgeëist.door Japan, maar sinds 1954 bezet door Zuid-Korea. Eilanden Senkaku/Diaoyu: Acht onbewoonde eilanden en klippen. VS droegen bestuur over aan Japan in 1971Archipel opgeëist door China en Taiwan. Het zeerecht bepaalt dat... China gas mag winnen uit de gasvoorraden die zich bevinden op het Aziatische continentale plat De Senkaku-eilanden maken daar deel van uit a Japan rechten heeft binnen de Exclusieve Economische Zone (EEZ). De Japanse EEZ strekt zich uit tot 200 kilometer ten westen van de Japanse Ryukyu-eilanden en omvat ook de Senkaku-eilanden. infographic GN I bron International Maritime Boundaries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11