Lof voor Zeeuwse films iólzeelai Geen pas? Dan lange reis! zeeland in de vorige eeuw 'Wadiand' wint Filmtips maandag 17 september 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Veel inzenders herkenden in de-foto van vorige week de Buitenhaven van Vlissingen en zij hadden het bij het recht eind. Mensen die ernaast zaten noemden Sluiskil en Tholen. P. M. Mielen uit Terneuzen meldt: „Deze week hebt u het ons met wel erg gemakkelijk gemaakt. De kans dat één van de mede-inzen ders iets anders raadt dan de ha ven van Vlissingen acht ik klein. Volgen diverse bronnen is deze fo to gemaakt rond 1895. Helaas kon ik de naam van de boot van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (links op de achtergrond) niet ach terhalen, mogelijk is het de Wilhel- mina. Wel van de beide veerboten van de PSD op de voorgrond: links de Zeelandia en rechts de Wester- schelde. Dat deze aan de ponton liggen geeft mij de indruk dat de" ene van de dienst Vlissingen-Bres- kensis, en de andere van de dienst VUssingen-Temeuzen „Ook al had de PSD de naam ook bij slecht weer te varen, bij storm Tijdens het openingsweekeinde van Film by the Sea beleefden vijf Zeeuwse films hun wereldpremière: L'Amour des Moules, Een klein vlekje, Trauma, Keytone Serah en Poetry by the Sea. Bekijk de video's over l'Amour des Moules en Zondig in Zeeland op www.pzc.nl/video VLISSINGEN - Marleen van der Werf heeft: met de poëtische film Wadiand zondag de hoofdprijs ge wonnen van Delta Shorts, de com petitie voor korte films van jonge cineasten. Aan de Delta Young Ta lent Award is een bedrag van 1000 euro verbonden. De Zeeuwse film maker Matthias Hoekman kreeg de prijs voor beste regie voor The Peeker. De jury noemde Hoekman 'misschien wel de Nederlandse Tim Burton'. De publieksprijs ging naar Arigato van Anielle Webster. was het soms niet verantwoord van deze steiger gebruik te maken, waardoor de passagiers voor Bors- sele mee moesten varen tot het eindpunt. Aan het eind van de 19e eeuw was er nog geen verbinding over Nederlands grondgebied tus sen Oost-en West-Zeeuws Vlaan deren, zodat mensen zonder pas poort (de meesten) ook van beide veren gebruik moesten maken om van de ene helft in de andere te ko men. Het is mij tot op heden dan ook een raadsel hoe mijn groot moeder, geboren in Oostburg, als jong meisje in Terneuzen dienstbo de geworden is, om vervolgens haastig met mijn veel oudere groot vader te trouwen!", aldus P. M. Mielen. B. Ver ijzer uit Kruiningen denkt wel de naam te kennen van het af gebeelde schip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Volgens de ze inzender betreft het de Neder land. Winnaars B. Verijzer, Kruiningen; C.C. Bliek-Geensen, Vlissingen en Mevrouw Boot-Janse, Zoutelande. Dagelijks tippen we enkele films uit het grote dagaanbod van Film by the Sea: Voor 5k doodga: Verfilming van het hartverscheurende boek van Jenny Downham, over een 17-jarige meisje dat ongeneeslijk ziek en besluit opti maal te genieten van de haar resteren de tijd. Vandaag 10.30 uur (zaal 1 The Door: Nieuwe film van Istvan Szabó met twee ijzersterke actrices: He len Mirren als hautaine huishoudster en Martina Gedeck als haar werkgeef ster. Vandaag 14.00 uur (zaal 1 Zilte klei, rondom Slijkplaat: We reldpremière van mooie, integere film over Edwin Vinke en zijn Zeeuwse ster renrestaurant De Kromme Watergang, maar vooral ook over diens leveran ciers. Vandaag 16.30 uur (zaal 3) en 21.30 uur (zaal 7). Een verklede Michiel Romeyn - dit jaar jurylid bij het filmfestival - deed za terdagavond een AC/DC-act tijdens het Boekenbalfeest van Film by the Sea. Een groot aantal prominenten zong mee met de Grandpa Nick Sessie- door Rolf Bosboom en Ali Pankow VLISSINGEN - Terwijl het filmfesti val zijn landelijke ambities heeft onderstreept, is het programma van Film by the Sea Zeeuwser dan ooit. Zaterdag en zondag beleef den maar liefst vijf Zeeuwse pro ducties hun première. Vandaag komt daar ook nog Zilte klei (sa men met De garnalencroquetten van de moeder van Phonsbij. Het is niet alleen het aantal films uit de eigen provincie dat positief stemt, ook de kwaliteit blijkt dik iit orde, zeker gezien de soms zeer beperkte budgetten waarmee ze tot stand zijn gekomen. De vijf pre mières oogstten zonder uitzonde ring positieve reacties. De veruit grootste van het kwin tet, de mosselfïlm L'Amour des Moules van Willemiek Kluijfhout, werd zaterdagavond beloond met een staande ovatie, vooral vanwe ge de indrukwekkende beelden van de levenscyclus van de mossel. „De film is een afspiegeling gewor den van de wetenschapper en kun stenares die zijzelf is", zei produ cent Reinette van de Stadt over Kluijfhout. De maakster zelf bena drukte dat dit haar zonder de pro ducent niet zou zijn gelukt. Eerder op de dag was Een klein vlekje van Florenz van de Vijver al in première gegaan, een film over de 'vergeten' Zeeuwse astronaut Lodewijk van den Berg - die aan wezig was - maar vooral over de band die mensen .met hun geboor tegrond (in dit geval Sluiskil) heb ben. Bijzonder waren vooral de luchtopnamen van Zeeuws-Vlaan- deren en de time-lapse-beelden van de scheepvaart bij Terneuzen. Zondag waren er drie premières. Een verrassing was Poetry by the Sea van Matthijs Meulblok en Naf- talie Vader, die poëzie van zes Zeeuwse dichters in film hebben vertaald. Dat heeft een aangename mix van. woord en beeld opgele verd en vooral een manifestatie van heel veel jeugdig talent. Nog zo'n talent is Ruben Schouw, van wie Trauma was te zien, een film van bijna een half uur over een man die kampt met een heftig oorlogsverleden. Het resultaat is een indringende productie, met hoofdrollen van Sebastiaan Hoek man en Christophe Haddad. Robbert Jan Swiers en Mary Re- mijnse presenteerden Keytone Se rah, de opvolger van de stop-mo- tionfilm Mrs Henderson waarmee zij vorig jaar debuteerden. Hun tweede film bleek iets toegankelij ker te zijn en bood mooie beelden, stilstaand en bewegend, maar ook een fraaie combinatie daarvan. Alle Zeeuwse films, evenals zeven die de afgelopen maanden al in première zijn gegaan, dingen zater dag mee in de PZC-competitie. De veertien kandidaten worden alle maal twee keer vertoond. Het pu bliek bepaalt wie de prijs wint. Volg Film by the Sea op de voet via www.pzc.nl/fbts. Cast en crew van Trauma, na afloop van de première zondagmiddag. In het midden, in lichtbruin pak, regisseur Ruben Schouw. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48