Terpstra slaat slag met uitgekiende race 281 sport 3 Duits volkslied voor gezonde Hollandse meid Honkbalploeg Volleybalteams grijpt naast plaatsen zich Europese titel voor EK 2013 maandag 17 september 2012 Het verschil tussen winnaar Ome- ga-Pharma-Quick Step en nummer twee BMC bedraagt drie seconden Team Specialized viert feest na het behalen van de wereldtitel. Ellen van Dijk (boven) blaast uit en geniet. foto Jerry Lampen /ANP door Edward Swier BERG EN TERBLIJT - Het Duitse volkslied had ze maar voor lief ge nomen. Dat het halverwege bruut afgebroken werd, was haar niet eens opgevallen. „Zo'n kenner ben ik ook weer niet", lachte Ellen van Dijk, een Hollandse-meid met een gouden WK-medaille om haar nek. „Ik vond het vooral een bele venis om wereldkampioen in ei gen land te worden, met zoveel pu bliek. Heel speciaal. Goed voor het vrouwenwielrennen ook", trachtte ze haar gehoor te overtuigen. Ze had alle reden om ietwat eufo risch te zijn. Met Team Specialized een op Amerikaanse leest geschoei de, maar met Duitse licentie rij dende vrouwenformatie, had Van Dijk (25) deze zondag voor een we reldprimeur getekend: wereldkam pioen tijdrijden met een merken ploeg. Van Dijks ploeg had de novi teit heel serieus genomen. „Het is een onderdeel dat heel veel menta le en collectieve stress oplevert. En dat aan het eind van een toch al lang, zwaar seizoen." Tijdritspecia liste Van Dijk, afgelopen zomer ook al in actie in de tijdrit op de Olympische Spelen, had zich een jaar lang mogen uitleven. De Rabo- bank-ploeg had algelopen winter naar haar gunsten gehengeld, spe ciaal voor deze titelstrijd. Maar Van Dijk wist waar haar kansen het best waren. „En toch waren we zenuwachtig vanochtend. Met zilver waren we hier niet blij ge weest, we waren immers het hele jaar al ongeslagen. Zelfwas ik voor al bang, bang voor de Cauberg." Het bleek onnodig. Op de streep voerde Van Dijk, die voor volgend seizoen overigens weer in gesprek is met Rabobank, haar huidige team aan. Het Australische Orica-GreenEdge werd tweede op 24 tellen. Loes Gunnewijk won daarmee zilver, maar had daar geen goed gevoel bij. Zij kneusde een week terug haar ribben en moest naar haar zin te vroeg lossen. AA Drink gaf als nummer drie al meer dan twee minuten toe. Rabobank werd vijfde. De ploeg schakelde zichzelf al in de eerste ki lometers uit De Francaise Pauline Ferrand Prevot ontdekte direct na de start dat haar ketting niet op de grote plaat wilde. Ze moest van fiets wisselen. Nauwelijks hersteld van de inspanning om weer bij te komen, lag ze mét Iris Slappendel op de grond. Slappendel brak bij de val haar sleutelbeen. Zij moet de wegwedstrijd missen en wordt vervangen door Lucinda Brand. Birgit Lavrijssen uit Wemeldinge werd met haar ploeg Sengers twaalfde. 'Met zilver waren we hier niet blij geweest, we waren immers het hele jaar al ongeslagen' Het Belgische Omega-Pharma- Quick Step grijpt de wereldtitel ploegentijdrijden. De formatie met de Nederlander Niki Terps tra in de gelederen heeft de bes te tactiek om De Cauberg te 'ne men' en is drie seconden sneller dan BMC. door Patrick Delait BERG EN TERBLIJT - De ploeg die het meeste ontzag had voor de Cauberg, heeft gisteren op de ope ningsdag van het WK in Zuid-Lim burg de wereldtitel ploegentijdrij den gewonnen. De nauwgezette studie die het Belgische Ome- ga-Pharma-Quick Step had ge maakt van het 53,2 kilometer lange parkoers, had één belangrijke con clusie opgeleverd. De Cauberg, scherprechter in talloze wielerge- vechten, zou ook een bepalende rol spelen in de discipline die dit jaar voor het eerst aan het WK is toegevoegd. Waar de meeste ploegen hun trein op de beroemde wielerhelling za- Nederlandse ploegen Van de Nederlandse ploegen op het WK tijdrijden deed Rabobank het het best met de vijfde plaats, op 1.08 minuut van de winnaars en op 21 seconden van de bron zen medaille. Op de Cauberg sloeg het Neder landse gezelschap volledig uit el kaar. De hoop op een medaille, ge groeid na het klokken van de beste gen verkruimelen als een ovenver- se vlaai, koos Omega Pharma voor de conservatieve benadering. Door met zes man compleet te arriveren bij de finish lieten de Nederlander Niki Terpstra, de Belgen Tom Boo- nen en Kristof Vandewalle, de Slo- waak Peter Velits, de Fransman Syl- vain Chavanel en de Duitse tijdrit machine Tony Martin zien hoe wielrennen als ploegsport moet worden bedreven. De keuze om het volledige team bij elkaar hou den om vervolgens boven op de top door te kunnen trekken tot de finish in Berg en Terblijt leverde Quick Step goud op. „We hadden ervoor gekozen om elkaar op de Cauberg niet op te blazen. Door sa men te blijven, konden we boven op het verschil maken. We zijn vol le bak naar de finish gereden", ana lyseerde Niki Terpstra de gouden race van zijn team. BMC volgde als tweede op amper drie seconden, tijd die de Ameri kaanse ploeg op de Cauberg liet lig gen. Tejay van Garderen legde zijn ploegmaats zo hard op de pijn bank dat het bouwwerk kraakte. Taylor Phinney moest als vierde tussentijd op het eerste meetpunt na 11,9 kilometer, was verkeken. Het brons ging naar Orica-GreenEd ge, met onder anderen de Neder landers Sebastian Langeveld en Jens Mouris. Vacansoleil-DCM eindigde als twaalfde, Argos-Shimarió als acht tiende en de opleidingsploeg van Rabo als dertigste. man alle zeilen bij zetten om niet te worden gelost. Ook Ori ca-GreenEdge, met de Nederlan ders Sebastian Langeveld en Jens Mouris, werd op de Cauberg een splinterbeweging. Gestart als een van de topfavorieten bleef het Au stralische team steken op brons. Terwijl de geklopten hun wonden likten en de Cauberg hartgrondig vervloekten, liep Omega Pharma de polonaise. De ploeg die vorig jaar nog als los zand aan elkaar hing, mag zich na een briljant voorjaar nu ook de beste tijdritfor- matie van de wereld noemen. „Ja zeker, ik voel me nu een echte we- jjj reldkampioen", zei Niki Terpstra. 'ji „Als ploeg hebben we hier veel energie ingestoken. We waren alle maal supergemotiveerd." Hoe serieus het team van Patrick Lefevere de ploegentijdrit nam, bleek al voor de start. Terpstra voelde dezelfde spanning als voor S een grote klassieker. Het parkoers fj dat door zijn ploeg tijdens een drietal verkenningen op video was opgenomen en dat hij zaterdag I nog een keer had gereden, flitste daarbij nog een keer door zijn hoofd. „Je hoopt dat je geen slech te dag hebt en dat je geen fout maakt. In één uur moet het gebeu ren. Dat brengt veel spanning met zich mee." De ontlading achteraf was navenant. Als voetballers die de Champions League hebben veroverd, vierde het sextet de wereldtitel. Tom Boo- nen, volgende week ook een van de favorieten voor de wegtitel, noemde de collectieve prestaties zelfs bijna net zo belangrijk als zijn overwinningen in Parijs-Rou- baix en de Ronde van Vlaanderen. ROTTERDAM - De Nederlandse honkballers hebben de finale van het EK verloren. De ploeg van bondscoach Farley moest in Rot terdam diep buigen voor Italië: 3-8. De Zuid-Europeanen prolon geerden hun Europese titel. Oranje kwam vroeg in de wed strijd op voorsprong door Hainley Statia, maar het ging daarna volle dig mis in de derde en vierde in ning. Daarin wisten de Italianen liefst acht keer te scoren. Oranje kon zich niet meer herstellen van die dreun. Italië werd in Rotter dam voor de tiende keer Europees kampioen. Nederland bleef op twintig keer goud staan. TALLINN - De Nederlandse volley ballers hebben zich geplaatst voor het EK in 2013. De ploeg stelde deelname aan de titelstrijd veilig door in Tallinn van Estland te win nen: 3-0 (25-22 25-16 25-18). België leek op weg om zich te plaatsen voor het EK, maar dat land verloor zaterdag verrassend van gastland Estland (1-3). Neder land, dat zaterdag wel aan zijn plicht voldeed door Israël weg te spelen met 3-0, kreeg daardoor de kans om het zondag af te maken tegen Estland. De Nederlandse volleybalsters had den zich zaterdag al verzekerd van deelname aan het EK 2013. Robin Haase (rechts) feliciteert Roger Federer. De Nederlander was kansloos tegen de nummer één van de wereld. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28