Assad in Syrië aan de winnende hand Stakers platinamijn wijzen loonbod van Lonmin af buitenland 9 €49, r r T weekendcompanv Meer waarschuwingen voor hantavirus 40 JAAR dejongintra.nl Beslissing over Griekenland pas half oktober Vam£èk,iBée£&mmii-a,oia 3 dagen Drenthe www.weekendcompany.nl DE BESTE NAJAARSREIZEN 15 september 2012 De Syrische president Assad begint sterker te staan. Dat maakt de taak voor VN-ge- zant Brahimi om de strijden de partijen tot elkaar te krij gen, er niet makkelijker op. Lashkar Brahimi brengt zijn eerste bezoek aan Syrië. Twee weken terug startte de nieuwe VN-gezant voor Syrië zijn werkzaamheden als opvolger van Kofi Annan. Die faalde in het door burgeroorlog verscheurde land. Brahimi is ook niet erg optimistisch. Op weg naar Damascus sprak hij over 'een enor me crisis'. De bejaarde Algerijn (76) zei dat er van hem geen won deren verwacht mogen worden. Probleem voor de VN-gezant: pre sident Bashar al-Assad is aan de winnende hand. Militair en diplo matiek. Begin deze week veroor deelde de VN-commissie voor de mensenrechten voor het eerst niet alleen de wandaden van Assads handlangers maar ook van de op standelingen. Beide zijden werden beticht van oorlogsmisdaden. Direct daarop leverde het Vrije Sy- door Carel Goseling rische Leger daarvoor zelf het be wijs. Beelden gingen de wereld rond die trotse vrije strijders toon den, zwaarbewapend, staand op een stoep met aan hun voeten, in de goot, tientallen dode mannen. Geknield, handen op de rug gebon den, geblinddoekt Het waren As sads soldaten die daar lagen, luid de de mededeling. Niet direct een visitekaartje. De eerder dit jaar met veel bombarie gelanceerde 'beslissende' veldsla gen rond Damascus en Aleppo zijn vastgelopen. Het Syrische le ger wist de opstandelingen met veel geweld en bloedvergieten te verdrijven. De eenheden van het Vrije Syri sche Leger zitten nu verscholen in de bergen. In stedelijk gebied en op de laagvlakten heerst Assads le ger. De roep van de opstandelingen om meer en betere wapens blijft onbeantwoord. Het Westen wacht af, mede gezien de presidentsver kiezing in de VS. In Washington wil niemand zich nu branden aan een Syrisch avontuur. Ook in Turkije verandert de hou ding jegens Syrië. De regering van Recep Erdogan heeft besloten de grens met Syrië dicht te gooien. Sy rische vluchtelingen moeten zich vestigen in kampen. Zo niet, dan gaan ze maar terug naar Syrië. Het moet afgelopen zijn met het rond hangen in het grensgebied om pe riodiek, vooral 's nachts, de grens over te steken. Het nieuwe Turkse beleid zal het voor de Syrische opstandelingen veel moeilijker maken acties in hun vaderland uit te voeren. In Li banon ontstaat ook steeds meer wrevel over Syrische vluchtelingen die dat land als uitvalsbasis gebrui ken voor acties tegen Assads mede standers. Jordanië tracht al vanaf het begin van de burgeroorlog een zo neutraal mogelijke houding aan te nemen. Assad en zijn regime zullen het al lemaal met tevredenheid waarne men. De boodschap voor Brahimi zal dan ook helder zijn: roep jij de tegenpartij maar tot de orde, de rest doen wij wel. JOHANNESBURG - De stakende mijn werkers van de Marikana-platina- mijn in Zuid-Affika hebben vrij dag een loonbod van de directie van eigenaar Lonmin afgewezen. Daarmee is de hoop op een spoedi ge afloop van het al 5 weken du rende arbeidersprotest vervlogen. De mijnwerkers eisen een loons verhoging tot 12.500 rand (onge veer 1163 euro) per maand. Vol gens de stakers ligt het aanbod van de directie daar duidelijk onder. Een journalist meldde dat de direc tie 986 rand heeft geboden. In augustus kwamen 34 stakers om het leven, toen de politie het vuur op hen opende. Een aan klacht wegens moord tegen 270 mijnwerkers die de politie zouden hebben aangevallen, is voorlopig van de baan. Sinds de schietpartij bij de platina mijn is het ook onrustig bij andere mijnen. Zo wordt sinds woensdag ook gestaakt bij de nabij de Marika- na-mijn gelegen platinamijn van Anglo American Platinum, 's we relds grootste producent van het kostbare metaal. De politie vuurde vrijdag volgens een radiostation traangasgranaten af om stakers te vxcssasxmstmssmsm verspreiden. Ook hebben 15.000 mijnwerkers van een goudmijn bij Johannesburg het werk neerge legd. Minister Jeff Radebe van Justi tie zei vrijdag tegen journalisten dat de regering de groeiende on rust in de mijnsector niet meer zal tolereren en zal optreden tegen op ruiing en dreiging met geweld te gen de mijnen. De mijnsector is de ruggengraat van de Zuid-Afri kaanse economie. Er werken onge veer 500.000 mensen en de mij nen zijn goed voor bijna 20 pro cent van het bruto binnenlands product. LOS ANGELES - Het aantal mensen dat wordt of is gewaarschuwd voor een besmetting met het han tavirus in het Amerikaanse Yose- mite National Park in Californië is enorm uitgebreid. Het park liet vrijdag weten dat 230.000 mensen worden of zijn gewaarschuwd. Eer der waren dat 10.000 tot 12.000 be zoekers van het park. Volgens het park zijn tot nu toe negen mensen ziek geworden, van wie er drie zijn overleden. In Nederland waren 54 Nederlan ders van wie bekend is dat ze in tenten in het park hebben gesla pen, benaderd door GGD's. „We proberen meer mensen te berei ken om ze bewust te maken van de zeldzame ziekte en er zeker van te zijn dat ze weten waar ze infor matie over het hantavirus kunnen vinden", aldus een woordvoerder van het park, dat dagelijks zo'n 75.000 bezoekers heeft. Het virus werd ontdekt in Curry Village, een gebied in het park waar tentcabi nes staan. Het park besloot daarop iedereen die tussen 10 juni en eind augustus in een van de cabines had gelogeerd, te waarschuwen.. Die groep is nu uitgebreid. NICOSIA - Een beslissing over Grie kenland zal niet voor midden okto ber genomen worden. Dat zei Jean-Claude Juncker, de voorzitter van de vergadering van ministers van Financiën van de eurolanden, vrijdag na afloop van het overleg. Hij verwacht het eindrapport van het team van experts, de zogehe ten trojka, niet voor oktober. Waar schijnlijk komt het trojkarapport wel te laat voor de eerstvolgende vergadering van de zogenoemde eurogroep op 8 oktober in Luxem burg. Juncker verwacht niet dan al een beslissing te kunnen nemen. inct fiets huur en bowlen! 'i&2 overnachtingen incl. ontbijt dag gratis fietshuur 1 uur gratis bowlen Nabij Giethoorn en Emmen y Verblijf t/m 30 december 2012 Hotel Hoogeveen Hoogeveen 136 beschikbaar! QP=ÖP Korting 44% Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur - 15.00 uur 'Prijs o.b.v. 2-pereoonsbeze!ting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 15 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. De Romantische Rijn met een vleugje Moezel 7-daagse riviercruise Gegarandeerd vertrek 18 oktober dejongintra.nl/crcr422 Het mooiste van de Rijn 7-daagse riviercruise I Gegarandeerd vertrek 4 oktober Nu 2e persoon 50% korting!* i- gratis kerstdagtocht bij boeking J Thüringen en Sachsen 8-daagse busreis Gegarandeerd vertrek 22 september dejonaintra.nl/bbatb01 I mps Horizon, laatste plaatsen! I gratis kerstdagtocht bij boeking De Costa Brava 10-daagse busreis I Vertrekdata 21 september en 12 oktober I deionqintra.nl/bbtos01 bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau Dalmatische kust 13-daagse busreis Diverse vertrekdata t/m 12 november dejongintra.nl/bbpQa01 j Van Lagune tot Vesuvius I 11-daagse vlieg-busrondreis Gegarandeerd vertrek 7 oktober dejonaintra.nl/vbit415

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9